Randers FC solgte torsdag aften angriberen Emil Riis Jakobsen til engelske Preston North End, og ifølge BT indkasserer kronjyderne i omegnen af 10 millioner kroner på transferen, hvilket er et meget højt beløb for en klub af Randers FC’s størrelse.
Nogle af de penge skal have ben at gå på, før transfervinduet lukker på mandag klokken 23.59.
Det afslører kronjydernes direktør Søren Pedersen.
– Vi har nogle dygtige spillere i truppen, så jeg er ikke nervøs for kvaliteten, men antallet bekymrer mig. Derfor skal vi forstærke os inden transferdeadline, så vi får en bredere trup. Der vil komme skader og karantæner undervejs i sæsonen, og det skal vi kunne stå imod, siger Søren Pedersen til tipsbladet.dk.
Helt konkret jagter Randers FC to nye spillere.
Læs også:Optakt: Randers FC – Brøndby IF
– Vi skal have en ny angriber som afløser for Emil Riis, og derudover kigger vi efter en kantspiller. Så der er nok at tage fat på inden på mandag, fortæller direktøren.
Et bud på en ny Randers-angriber kan være Ronnie Schwartz. Tanken er i hvert fald nærliggende.
Den 31-årige “Plaffeminister”, der blev Superliga-topscorer i sidste sæson, er helt ude i kulden i FC Midtjylland, og det virker usandsynligt, at han også repræsenterer de danske mestre, når transfervinduet lukker. Ronnie Schwartz har tidligere tørnet ud for Randers FC med stor succes, så måske lurer et comeback?
– Jeg kommenterer generelt ikke på konkrete navne, men det er klart, at vi har noteret, at Ronnie er ledig. Han har en flot fortid i Randers FC, og han er uden tvivl en dygtig angriber, men han passer ikke umiddelbart ikke i vores strategi. Når det er sagt, er han selvfølgelig en interessant spiller, og det kan da godt være, han kan hjælpe os på den korte bane, siger Søren Pedersen.
Stolte over Emil Riis-salg
Salget af Emil Riis Jakobsen til Preston North End efterlader Randers FC med en dygtig angriber mindre i truppen, men samtidig efterlader det kronjyderne med 10 millioner gode grunde til at trække på smilebåndet.
Læs også:Ny Preston-dansker kan debutere mod Brentford: Er nødt til at vinde
Det er da også primært glæde, Søren Pedersen føler i kølvandet på salget af angrebsprofilen.
– Vi er glade og stolte over salget. Emil er en af vores egenudviklede spillere, som nu er kommet ud igen, og det er en case lige til bogen for Randers FC. Vi lever også af at sælge spillere, og det her er en rigtig god transfer for alle. Preston har fulgt Emil længe, så han kommer ikke bare til klubben som en lottokupon. Den sidder lige i skabet for begge parter, siger han.
Randers FC indgik en lang kontraktforlængelse med Emil Riis Jakobsen for blot et par måneder siden, og det stillede klubben i en god forhandlingsposition, da Preston Nort End rettede henvendelse.
– Det er en del af den strategi, vi gerne vil følge, og derfor har vi også forlænget med en række spillere på det seneste – herunder også Emil Riis. Det stiller os i en god position, og det giver os mulig for at lave nogle fornuftige salg. Samtidig er det også et vigtigt signal at sende til vores spillere, at de godt kan blive solgt, selv om de har forlænget deres kontrakt for ganske nyligt, lyder det fra Søren Pedersen.
Randers FC spiller første kamp uden Emil Riis Jakobsen i aften, når kronjyderne møder Brøndby IF på hjemmebane.
Læs også:Medie: Randers FC scorer tocifret millionbeløb på Riis-salg
Læs også:Tunesien udtager Anis Ben Slimane – men Brøndby-spilleren er i tænkeboks
Læs også:Rurik Gislason i dialog med Superliga-klub
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Barcelona generobrede førstepladsen
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
Vild udvikling for FC Københavns chancer
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Real Madrid taber
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: Gyser – her ender FC København
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
OPTAKT
AGF – Viborg FF
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
HELT VILDT
