Randers FC solgte torsdag aften angriberen Emil Riis Jakobsen til engelske Preston North End, og ifølge BT indkasserer kronjyderne i omegnen af 10 millioner kroner på transferen, hvilket er et meget højt beløb for en klub af Randers FC’s størrelse.
Nogle af de penge skal have ben at gå på, før transfervinduet lukker på mandag klokken 23.59.
Det afslører kronjydernes direktør Søren Pedersen.
– Vi har nogle dygtige spillere i truppen, så jeg er ikke nervøs for kvaliteten, men antallet bekymrer mig. Derfor skal vi forstærke os inden transferdeadline, så vi får en bredere trup. Der vil komme skader og karantæner undervejs i sæsonen, og det skal vi kunne stå imod, siger Søren Pedersen til tipsbladet.dk.
Helt konkret jagter Randers FC to nye spillere.
Læs også:Optakt: Randers FC – Brøndby IF
– Vi skal have en ny angriber som afløser for Emil Riis, og derudover kigger vi efter en kantspiller. Så der er nok at tage fat på inden på mandag, fortæller direktøren.
Et bud på en ny Randers-angriber kan være Ronnie Schwartz. Tanken er i hvert fald nærliggende.
Den 31-årige “Plaffeminister”, der blev Superliga-topscorer i sidste sæson, er helt ude i kulden i FC Midtjylland, og det virker usandsynligt, at han også repræsenterer de danske mestre, når transfervinduet lukker. Ronnie Schwartz har tidligere tørnet ud for Randers FC med stor succes, så måske lurer et comeback?
– Jeg kommenterer generelt ikke på konkrete navne, men det er klart, at vi har noteret, at Ronnie er ledig. Han har en flot fortid i Randers FC, og han er uden tvivl en dygtig angriber, men han passer ikke umiddelbart ikke i vores strategi. Når det er sagt, er han selvfølgelig en interessant spiller, og det kan da godt være, han kan hjælpe os på den korte bane, siger Søren Pedersen.
Stolte over Emil Riis-salg
Salget af Emil Riis Jakobsen til Preston North End efterlader Randers FC med en dygtig angriber mindre i truppen, men samtidig efterlader det kronjyderne med 10 millioner gode grunde til at trække på smilebåndet.
Læs også:Ny Preston-dansker kan debutere mod Brentford: Er nødt til at vinde
Det er da også primært glæde, Søren Pedersen føler i kølvandet på salget af angrebsprofilen.
– Vi er glade og stolte over salget. Emil er en af vores egenudviklede spillere, som nu er kommet ud igen, og det er en case lige til bogen for Randers FC. Vi lever også af at sælge spillere, og det her er en rigtig god transfer for alle. Preston har fulgt Emil længe, så han kommer ikke bare til klubben som en lottokupon. Den sidder lige i skabet for begge parter, siger han.
Randers FC indgik en lang kontraktforlængelse med Emil Riis Jakobsen for blot et par måneder siden, og det stillede klubben i en god forhandlingsposition, da Preston Nort End rettede henvendelse.
– Det er en del af den strategi, vi gerne vil følge, og derfor har vi også forlænget med en række spillere på det seneste – herunder også Emil Riis. Det stiller os i en god position, og det giver os mulig for at lave nogle fornuftige salg. Samtidig er det også et vigtigt signal at sende til vores spillere, at de godt kan blive solgt, selv om de har forlænget deres kontrakt for ganske nyligt, lyder det fra Søren Pedersen.
Randers FC spiller første kamp uden Emil Riis Jakobsen i aften, når kronjyderne møder Brøndby IF på hjemmebane.
Læs også:Medie: Randers FC scorer tocifret millionbeløb på Riis-salg
Læs også:Tunesien udtager Anis Ben Slimane – men Brøndby-spilleren er i tænkeboks
Læs også:Rurik Gislason i dialog med Superliga-klub
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
NYHEDER
Benhård transfermelding
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
– Du har udstråling som tagpap
Supercomputer: Værste nogensinde!
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
