Randers FC solgte torsdag aften angriberen Emil Riis Jakobsen til engelske Preston North End, og ifølge BT indkasserer kronjyderne i omegnen af 10 millioner kroner på transferen, hvilket er et meget højt beløb for en klub af Randers FC’s størrelse.
Nogle af de penge skal have ben at gå på, før transfervinduet lukker på mandag klokken 23.59.
Det afslører kronjydernes direktør Søren Pedersen.
– Vi har nogle dygtige spillere i truppen, så jeg er ikke nervøs for kvaliteten, men antallet bekymrer mig. Derfor skal vi forstærke os inden transferdeadline, så vi får en bredere trup. Der vil komme skader og karantæner undervejs i sæsonen, og det skal vi kunne stå imod, siger Søren Pedersen til tipsbladet.dk.
Helt konkret jagter Randers FC to nye spillere.
Læs også:Optakt: Randers FC – Brøndby IF
– Vi skal have en ny angriber som afløser for Emil Riis, og derudover kigger vi efter en kantspiller. Så der er nok at tage fat på inden på mandag, fortæller direktøren.
Et bud på en ny Randers-angriber kan være Ronnie Schwartz. Tanken er i hvert fald nærliggende.
Den 31-årige “Plaffeminister”, der blev Superliga-topscorer i sidste sæson, er helt ude i kulden i FC Midtjylland, og det virker usandsynligt, at han også repræsenterer de danske mestre, når transfervinduet lukker. Ronnie Schwartz har tidligere tørnet ud for Randers FC med stor succes, så måske lurer et comeback?
– Jeg kommenterer generelt ikke på konkrete navne, men det er klart, at vi har noteret, at Ronnie er ledig. Han har en flot fortid i Randers FC, og han er uden tvivl en dygtig angriber, men han passer ikke umiddelbart ikke i vores strategi. Når det er sagt, er han selvfølgelig en interessant spiller, og det kan da godt være, han kan hjælpe os på den korte bane, siger Søren Pedersen.
Stolte over Emil Riis-salg
Salget af Emil Riis Jakobsen til Preston North End efterlader Randers FC med en dygtig angriber mindre i truppen, men samtidig efterlader det kronjyderne med 10 millioner gode grunde til at trække på smilebåndet.
Læs også:Ny Preston-dansker kan debutere mod Brentford: Er nødt til at vinde
Det er da også primært glæde, Søren Pedersen føler i kølvandet på salget af angrebsprofilen.
– Vi er glade og stolte over salget. Emil er en af vores egenudviklede spillere, som nu er kommet ud igen, og det er en case lige til bogen for Randers FC. Vi lever også af at sælge spillere, og det her er en rigtig god transfer for alle. Preston har fulgt Emil længe, så han kommer ikke bare til klubben som en lottokupon. Den sidder lige i skabet for begge parter, siger han.
Randers FC indgik en lang kontraktforlængelse med Emil Riis Jakobsen for blot et par måneder siden, og det stillede klubben i en god forhandlingsposition, da Preston Nort End rettede henvendelse.
– Det er en del af den strategi, vi gerne vil følge, og derfor har vi også forlænget med en række spillere på det seneste – herunder også Emil Riis. Det stiller os i en god position, og det giver os mulig for at lave nogle fornuftige salg. Samtidig er det også et vigtigt signal at sende til vores spillere, at de godt kan blive solgt, selv om de har forlænget deres kontrakt for ganske nyligt, lyder det fra Søren Pedersen.
Randers FC spiller første kamp uden Emil Riis Jakobsen i aften, når kronjyderne møder Brøndby IF på hjemmebane.
Læs også:Medie: Randers FC scorer tocifret millionbeløb på Riis-salg
Læs også:Tunesien udtager Anis Ben Slimane – men Brøndby-spilleren er i tænkeboks
Læs også:Rurik Gislason i dialog med Superliga-klub
LIVE
LIVE: Fuld opbakning
AVIS
Interessant afsløring
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
Kevin Diks skriver historie
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
Supercomputer spår FCM-nedtur
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
MEDIE
United overvejer disse fem managers
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
– En gigantisk nedtur!
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
