AC Horsens nedsabling på hele 5-1 af Randers FC blev fredag overskygget af et slemt uheld til kronjydernes målmand Patrik Carlgren.
Efter kampen kunne Randers-cheftræner Thomas Thomasberg berette om den svenske målmands tilstand.
– Det, jeg har hørt, er, at han har det okay, men der er højst sandsynligt sket et brud. Derudover var han også bevidstløs i et stykke tid, og så har han formentligt også fået en hjernerystelse, siger cheftræneren.
Randers' presseafdeling kunne præcisere efter kampen, at det sandsynlige brud skulle være et kæbebrud.
Uheldet skete i anden halvleg, da Horsens-angriberen Anders K. Jacobsen stødte sammen med Carlgren.
Selv om det var Anders Jacobsen, der fik straffespark i situationen, kunne man hurtigt se, at det stod slemt til med Randers-keeperen.
– Det var hårdt at se ham ligge derinde. Vi kunne hurtigt se på spillernes reaktioner, at der var sket noget alvorligt.
– Det gør altid ondt. Der spekulerede vi ikke på straffesparket og stillingen, men på om han var okay og klarede sig.
– Det tog lang tid, og det så grimt ud, og det er aldrig rart, når en spiller ligger på banen så længe, siger Thomas Thomasberg.
Omkring 10 minutter senere blev Carlgren båret ud til en ambulance, hvorefter spillet blev genoptaget med et straffespark, som islandske Aron Sigurdarson skulle sparke.
– Jeg var følelsesladet bagefter. Det er ikke den slags straffespark, man har lyst til at sparke, og det var svært for mig.
– Det føltes forfærdeligt på banen. Jeg så, han var bevidstløs, og det var en forfærdelig situation. Jeg håber, han er okay, og jeg ønsker ham det bedste, siger Aron Sigurdarson.
Islændingen scorede til stillingen 4-1 på straffesparket, der først blev sparket lang tid efter forseelsen.
Grundet skaden var der lagt 13 minutter til kampen, og det synes Randers-forsvarsspilleren Daniel Høegh var alt for meget, når kampen nærmest var afgjort.
– Kampen var mere eller mindre afgjort, og så gør det mig irriteret, at vi skulle spille 13 minutters overtid.
– Jeg spurgte dommeren, om han ikke bare kunne fløjte kampen af, så vi kunne komme ind og høre om Patriks tilstand, og Horsens kunne få deres fortjente sejr.
– Jeg fik at vide, at disciplinærudvalget ikke ville gå med til det, og det synes jeg, man skal kigge på, hvis jeg skal være helt ærlig. Fodbolden var sekundær for os, siger Daniel Høegh.
/ritzau/

TransferLIVE: Højlund er meget tæt på skifte

Spår vanvidstransfer: ‘Jeg er helt sikker’

Vild forudsigelse: ‘Jeg tror, der kommer en bombe’

Åben for skifte – Tonni Adamsen vil ikke forlænge

Her er Pione Sistos løn

Superliga-klub tæt på Premier League-målmand

Rundens Hold i Superligaen – 6. runde

Afsløring: Lukas Lerager tilbudt flere kontrakter

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Skriver historie: Vanvittig start af Nathan Trott

Følger varm dansk bomber

Nyt efterspil – kræver kompensation fra Brøndby

Basel henter svensk stjernetalent inden FCK-brag

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Afsløring: Historisk bombe – Billing ny FCM-profil

Fanget på video – Superliga-stjerne til lægetjek

Transferbombe: ‘Han ville hellere til FCK’

Fik sms: ‘Jeg har aldrig set noget lignende’

En fuldstændig vanvittig skovtur på kunstgræs

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Landstrænerens kanin: Han er en ‘late bloomer’

Kæmpe millionbud på Mads Bidstrup

Klokkeklar Højlund-besked

Her er Brian Riemers landsholdstrup

Ny Superliga-stjerne? Han er i en klasse for sig!

Så fik han hul på bylden

Kæmpetransfer inden Brøndby-brag

Viborg taber igen – FCN er væk fra sidstepladsen

Er det Christian Eriksens næste klub?

Afsløring: OB meget tæt på Ismahila Ouédraogo

Afsløring: Tjener kassen – derfor skal Billing væk

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Superliga-bombe: ‘Et klogt skifte’

FC København har taget kontakt

Lurer på dansk angrebskomet

Intet ved Philip Billing skiller sig ud

Brøndby-træner: ‘Jacob Neestrup har en pointe’

Fremhæver Brøndby-trio

Afsløring: FC Nordsjælland forhøjer bud på Norheim

Roser Yuito Suzuki – trods kæmpe brøler

Blæst bagover af Thomas Frank

‘Tæt på at være det største dilemma, jeg har haft’

Stor overraskelse: Eriksen sat af!

Franskmand banker Vingegaard og Pedersen

Derfor er Eriksen ikke udtaget

Minus i PS&E – fastholder forventningerne

FC Nordsjælland stopper blødningen

Meget, meget store forventninger til FCN-juvel

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Mathias Veltz

Dansk toptræners søn i triumf mod FCK og storhold

‘Et kæmpe plus for Superligaen’

Afsløring: Philip Billing til lægetjek i FCM i nat

Birk fremhæver rædselsstatistik: Den siger noget

Drømmedag for Jonas Vingegaard