• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Oliver Okstrøm

Rasmus Ankersen: Beslutninger i fodboldverdenen er relativt simple

Foto: Getty Images

Det er tilsyneladende ikke så svært at tage beslutninger i fodboldverdenen sammelignet med resten af erhvervslivet, mener FCM-bestyrelsesformand Rasmus Ankersen.

Af Oliver Okstrøm

Torsdag aften sikrede FC Midtjylland klubbens tredje mesterskab i klubbens historie, og alle tre har været med Rasmus Ankersen som bestyrelsesformand. I sit arbejde med fodbolden har han sin egen formel til, hvordan man får succes.

Det fortæller han i et interview med B.T.

Læs også:Stadig Brentford-sms'er mellem Rasmus Ankersen og Flemming Pedersen

Her påpeger FCM-formanden, at fodbold er en voldsomt følelsesmæssig industri, og han mener, at mange klubber ofte kikser, når de tager beslutninger på baggrund af det emotionelle.

- Jeg forsøger altid at tænke så rationelt som muligt. For mig handler det at lede en fodboldklub om at kunne træffe relativt simple beslutninger under stort pres, siger han og fortsætter:

Læs også:FCM-lejesvend vender hjem til Ukraine

- Jeg har tidligere været involveret i andre typer virksomheder uden for fodboldverdenen, og jeg synes ikke, at kompleksiteten af de beslutninger, man skal tage i fodbold, er særlig stor. Det handler mere om at holde hovedet koldt, og om at kunne træffe nogle rimelig 'common sense'-beslutninger, når stormen blæser, lyder det fra Rasmus Ankersen.

Desuden kommer han da også ind på, at den succes som han oplever i FCM - og for den sags skyld også i Brentford, hvor han er sportsdirektør - ikke ligefrem lå i kortene. Særligt da budgettet i det midtjyske er langt fra ligeså stort som rivalerne fra FC København i kampen om trofæer. Men den slags er med til at tænde ham, fortæller Ankersen, som særligt har fokus på, hvordan man kan overhale større klubber ved at out-think i stedet for out-spend.

I Brentford er klubben rækkens syvende-laveste spillerbudget. Alligevel ligger de nummer tre i øjeblikket i The Championship, som har 24 hold.

Læs også:Blog: Kald mig Lupus, hvis FC Midtjylland kan slå Salzburg

Læs også:Thomas Frank hædret efter fornem stime

Læs også:FCM-boss: Premier League-oprykning er stor fordel for FCM

Superliga

Mere Superliga

Fokus