Rasmus Ankersen: Sådan sparker vi døren ind til europæisk fodbold

Der er lagt op til store investeringer i nye spillere fra FC Midtjyllands bestyrelsesformand Rasmus Ankersens side. De lader dog vente på sig.



FC Midtjylland siden Mathew Benhams overtagelse af klubben i 2014 været igennem en stor udvikling både sportsligt og økonomisk, hvor det er blevet til tre mesterskaber, én pokaltitel og en række flotte regnskaber.

Dog mangler de stadig helt at løse koden til, hvordan de kan få større succes i europæisk fodbold, hvor det kun er blevet til ét europæisk gruppespil under det nuværende ejerskab af klubben. Det har bestyrelsesformand Rasmus Ankersen dog et svar på, hvordan de får.

Det fortæller han i en stor artikel i Euroman.

Læs også:Tilbagevendt FCM-spiller strutter af selvtillid: Min tid er kommet

– Hvis vi skal tage det næste skridt, skal vi investere flere penge i endnu bedre spillere, i at blive endu dygtigere til at udvikle talenter og i oplevelsen omkring kampene på stadion. Det er sådan, vi sparker døren ind til europæisk fodbold, lyder det fra Rasmus Ankersen.

Efter transfervinduet er åbnet er det dog ikke blevet til nogen nyindkøb for FC Midtjylland, som onsdag møder bulgarske Ludogorets i Champions League-kvalifikationen, og det er tvivlsomt, at man kan nå at få en ny spiller på plads og integreret til at kunne være med i dét opgør, som skal afgøres over en enkel kamp. 

Endvidere bliver der i magasinet peget på, at midtjydernes adgang til Smartodds’ database viser, at der særligt i Østrig er en række spillere, som kunne være interessante for de danske mestre. Hidtil er det dog ikke blevet til noget.

Læs også:Leder: Sviatchenko, Scholz og holdkammeraterne er til eksamen i Bulgarien

FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen har overfor Tipsbladet.dk også slået fast, at man ikke har kigget efter nye spillere. Derimod har man arbejdet med de spillere, som man har – og dem man har fået tilbage fra lejeophold i form af særligt Bozhidar Kraev og Babajide David. 

FC Midtjylland har i deres to testkampe forud for mødet med Ludogorets tabt med 1-3 til franske Reims og vundet 2-0 over tyske HSV.

Læs også:Skulle have bremset FCM og Chelseas model: Udskyder reform til 2021
Læs også:Isaksen scorede i sidste test før CL-kval: Vil lukke munden på kritikerne
Læs også:Priske tilfreds med sidste test før Champions League-kvalifikationen




Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!




LIVE

LIVE: Voldsom stærk Brøndby-trup udtaget

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Bayern München lurer på choktransfer

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Brøndby IF – FC København



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Real Madrid – Athletic Club

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Nu er Sean Klaiber på klubjagt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’

José Mourinho vil have dansk stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Tiden er ved at rinde ud