Rasmus Falk roser Kamil Wilczek: Han vil FCK-projektet

I FCK-truppen fylder det ikke alverden, at Kamil Wilczek søndag skal møde sine tidligere holdkammerater i Brøndby IF.



Den tidligere Brøndby-anfører Kamil Wilczek er i dette transfervindue skiftet til FC København efter et kort ophold i tyrkisk fodbold, og der er tale om et af de mest kontroversielle skifter i dansk klubfodbold nogensinde – måske det allermest kontroversielle.

Søndag skal Kamil Wilczek op mod sine tidligere holdkammerater, når de blå-gule besøger Parken, og det er en kamp, mange har set frem til siden den dag i august, hvor angriberens FCK-skifte blev officielt. 

Kamil Wilczek vil uundgåeligt løbe med meget opmærksomhed søndag eftermiddag, men i FCK-truppen fylder polakkens gensyn med Brøndby ikke alverden.

– Han har scoret mål imod os, hvor vi har været modstandere. Hvis vi kan hjælpe ham til at score mål, så… Jeg kan godt forstå indgangsvinklen, og jeg kan godt forstå historien. Men fra min side kan jeg sige, at det ikke betyder så meget, når vi står derinde. Der er Kamil vigtig, men de 24 andre spillere i truppen er lige så vigtige.

Læs også:Optakt: FC København – Brøndby IF

– Det er ikke sådan, at vi har en speciel opmærksomhed på, at ”nu skal Kamil møde Brøndby!” For os handler det om, at vi alle sammen skal gøre vores bedste, så vi kan få et resultat. Det handler om de 90 minuttter inde på banen, siger Rasmus Falk til Tipsbladet.

Han fortæller, at han nyder hverdagen på træningsbanen sammen med Kamil Wilczek.

– Han er en stille og rolig fyr. God fyr, hårdtarbejdende. Jeg har ikke andet end fine ting at sige om ham. Han arbejder hårdt, og han vil projektet. Han gør det godt, lyder det fra offensivspilleren.

Du kan læse meget mere om Kamil Wilczeks gensyn med Brøndby IF i Tipsbladet, som er på gaden i dag. Du får også et stort interview med Yussuf Poulsen, et interview med Mikkel Damsgaard, optakt til Bundesligaen og Serie A. Og meget andet. Du får Tipsbladet med, når du køber Ekstra Bladet om fredagen.

Læs også:Wilczek før Brøndby-gensyn: Går ikke amok af glæde, hvis jeg scorer

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

right

Læs også:Karakterer: FCK undgik katastrofen trods bleg indsats
Læs også:Dansk EM-helt: Wilczeks skifte til FCK var respektløst
Læs også:Andrija Pavlovic-agent: Brøndby vil være et godt skifte






LIVE

LIVE: Forlænger med dansk stortalent

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Her er de tidligere vindere af Forårets Profil

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Raser: Det er latterligt!

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

LIVE: Slutfløjt i Parken

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Spaniens premierminister forsvarer Yamal