Rasmus Falk roser Kamil Wilczek: Han vil FCK-projektet

I FCK-truppen fylder det ikke alverden, at Kamil Wilczek søndag skal møde sine tidligere holdkammerater i Brøndby IF.



Den tidligere Brøndby-anfører Kamil Wilczek er i dette transfervindue skiftet til FC København efter et kort ophold i tyrkisk fodbold, og der er tale om et af de mest kontroversielle skifter i dansk klubfodbold nogensinde – måske det allermest kontroversielle.

Søndag skal Kamil Wilczek op mod sine tidligere holdkammerater, når de blå-gule besøger Parken, og det er en kamp, mange har set frem til siden den dag i august, hvor angriberens FCK-skifte blev officielt. 

Kamil Wilczek vil uundgåeligt løbe med meget opmærksomhed søndag eftermiddag, men i FCK-truppen fylder polakkens gensyn med Brøndby ikke alverden.

– Han har scoret mål imod os, hvor vi har været modstandere. Hvis vi kan hjælpe ham til at score mål, så… Jeg kan godt forstå indgangsvinklen, og jeg kan godt forstå historien. Men fra min side kan jeg sige, at det ikke betyder så meget, når vi står derinde. Der er Kamil vigtig, men de 24 andre spillere i truppen er lige så vigtige.

Læs også:Optakt: FC København – Brøndby IF

– Det er ikke sådan, at vi har en speciel opmærksomhed på, at ”nu skal Kamil møde Brøndby!” For os handler det om, at vi alle sammen skal gøre vores bedste, så vi kan få et resultat. Det handler om de 90 minuttter inde på banen, siger Rasmus Falk til Tipsbladet.

Han fortæller, at han nyder hverdagen på træningsbanen sammen med Kamil Wilczek.

– Han er en stille og rolig fyr. God fyr, hårdtarbejdende. Jeg har ikke andet end fine ting at sige om ham. Han arbejder hårdt, og han vil projektet. Han gør det godt, lyder det fra offensivspilleren.

Du kan læse meget mere om Kamil Wilczeks gensyn med Brøndby IF i Tipsbladet, som er på gaden i dag. Du får også et stort interview med Yussuf Poulsen, et interview med Mikkel Damsgaard, optakt til Bundesligaen og Serie A. Og meget andet. Du får Tipsbladet med, når du køber Ekstra Bladet om fredagen.

Læs også:Wilczek før Brøndby-gensyn: Går ikke amok af glæde, hvis jeg scorer

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

right

Læs også:Karakterer: FCK undgik katastrofen trods bleg indsats
Læs også:Dansk EM-helt: Wilczeks skifte til FCK var respektløst
Læs også:Andrija Pavlovic-agent: Brøndby vil være et godt skifte




LIVE

TransferLIVE: Jørgensen lejes ud

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!



LIVE

Superliga-LIVE: Forlænger med profil

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Afsløring: FC København afviser millionbud

Siger op: Superliga-ekspert stopper



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

Anton Gaaei-handel meldes død

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

FC København bekræfter transfer

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul