Rasmus Falk roser Kamil Wilczek: Han vil FCK-projektet

I FCK-truppen fylder det ikke alverden, at Kamil Wilczek søndag skal møde sine tidligere holdkammerater i Brøndby IF.



Den tidligere Brøndby-anfører Kamil Wilczek er i dette transfervindue skiftet til FC København efter et kort ophold i tyrkisk fodbold, og der er tale om et af de mest kontroversielle skifter i dansk klubfodbold nogensinde – måske det allermest kontroversielle.

Søndag skal Kamil Wilczek op mod sine tidligere holdkammerater, når de blå-gule besøger Parken, og det er en kamp, mange har set frem til siden den dag i august, hvor angriberens FCK-skifte blev officielt. 

Kamil Wilczek vil uundgåeligt løbe med meget opmærksomhed søndag eftermiddag, men i FCK-truppen fylder polakkens gensyn med Brøndby ikke alverden.

– Han har scoret mål imod os, hvor vi har været modstandere. Hvis vi kan hjælpe ham til at score mål, så… Jeg kan godt forstå indgangsvinklen, og jeg kan godt forstå historien. Men fra min side kan jeg sige, at det ikke betyder så meget, når vi står derinde. Der er Kamil vigtig, men de 24 andre spillere i truppen er lige så vigtige.

Læs også:Optakt: FC København – Brøndby IF

– Det er ikke sådan, at vi har en speciel opmærksomhed på, at ”nu skal Kamil møde Brøndby!” For os handler det om, at vi alle sammen skal gøre vores bedste, så vi kan få et resultat. Det handler om de 90 minuttter inde på banen, siger Rasmus Falk til Tipsbladet.

Han fortæller, at han nyder hverdagen på træningsbanen sammen med Kamil Wilczek.

– Han er en stille og rolig fyr. God fyr, hårdtarbejdende. Jeg har ikke andet end fine ting at sige om ham. Han arbejder hårdt, og han vil projektet. Han gør det godt, lyder det fra offensivspilleren.

Du kan læse meget mere om Kamil Wilczeks gensyn med Brøndby IF i Tipsbladet, som er på gaden i dag. Du får også et stort interview med Yussuf Poulsen, et interview med Mikkel Damsgaard, optakt til Bundesligaen og Serie A. Og meget andet. Du får Tipsbladet med, når du køber Ekstra Bladet om fredagen.

Læs også:Wilczek før Brøndby-gensyn: Går ikke amok af glæde, hvis jeg scorer

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

right

Læs også:Karakterer: FCK undgik katastrofen trods bleg indsats
Læs også:Dansk EM-helt: Wilczeks skifte til FCK var respektløst
Læs også:Andrija Pavlovic-agent: Brøndby vil være et godt skifte




Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden




EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Benhård kritik af Danmark



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Manchester United afbryder forhandlingerne

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Jess Thorup fyret



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Vildt transferrygte skydes ned

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Kasper Hjulmand fyret



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark