Rasmus Falk roser Kamil Wilczek: Han vil FCK-projektet

I FCK-truppen fylder det ikke alverden, at Kamil Wilczek søndag skal møde sine tidligere holdkammerater i Brøndby IF.



Den tidligere Brøndby-anfører Kamil Wilczek er i dette transfervindue skiftet til FC København efter et kort ophold i tyrkisk fodbold, og der er tale om et af de mest kontroversielle skifter i dansk klubfodbold nogensinde – måske det allermest kontroversielle.

Søndag skal Kamil Wilczek op mod sine tidligere holdkammerater, når de blå-gule besøger Parken, og det er en kamp, mange har set frem til siden den dag i august, hvor angriberens FCK-skifte blev officielt. 

Kamil Wilczek vil uundgåeligt løbe med meget opmærksomhed søndag eftermiddag, men i FCK-truppen fylder polakkens gensyn med Brøndby ikke alverden.

– Han har scoret mål imod os, hvor vi har været modstandere. Hvis vi kan hjælpe ham til at score mål, så… Jeg kan godt forstå indgangsvinklen, og jeg kan godt forstå historien. Men fra min side kan jeg sige, at det ikke betyder så meget, når vi står derinde. Der er Kamil vigtig, men de 24 andre spillere i truppen er lige så vigtige.

Læs også:Optakt: FC København – Brøndby IF

– Det er ikke sådan, at vi har en speciel opmærksomhed på, at ”nu skal Kamil møde Brøndby!” For os handler det om, at vi alle sammen skal gøre vores bedste, så vi kan få et resultat. Det handler om de 90 minuttter inde på banen, siger Rasmus Falk til Tipsbladet.

Han fortæller, at han nyder hverdagen på træningsbanen sammen med Kamil Wilczek.

– Han er en stille og rolig fyr. God fyr, hårdtarbejdende. Jeg har ikke andet end fine ting at sige om ham. Han arbejder hårdt, og han vil projektet. Han gør det godt, lyder det fra offensivspilleren.

Du kan læse meget mere om Kamil Wilczeks gensyn med Brøndby IF i Tipsbladet, som er på gaden i dag. Du får også et stort interview med Yussuf Poulsen, et interview med Mikkel Damsgaard, optakt til Bundesligaen og Serie A. Og meget andet. Du får Tipsbladet med, når du køber Ekstra Bladet om fredagen.

Læs også:Wilczek før Brøndby-gensyn: Går ikke amok af glæde, hvis jeg scorer

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

right

Læs også:Karakterer: FCK undgik katastrofen trods bleg indsats
Læs også:Dansk EM-helt: Wilczeks skifte til FCK var respektløst
Læs også:Andrija Pavlovic-agent: Brøndby vil være et godt skifte




Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job




LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Fortryder FC Barcelona-transfer

Vil hente FC Midtjylland-profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Chelsea – Tottenham

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Neestrup jagtes af storklub

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

AGF jagter hollandsk talent