Regelændring kan ske på klubbernes initiativ

Jacob Neestrup var ganske vokal efter FC Københavns pokalsejr over HB Køge. Han ønsker ikke, at mindre klubber kan sælge deres hjemmebane i pokalturneringen, som man har set ved flere lejligheder af den ene eller anden grund. Tipsbladet har talt med Divisionsforeningen om, hvad der skal til for at ændre reglerne på området.



I den snart forgangne uge har der været fuld gang i pokalturneringen med både pligtsejre og store overraskelser.

Alt imens er en debat også startet omkring, at nogle klubber må frasige sig retten til at spille på hjemmebane. Det så man eksempelvis, da Hillerød IF var tvunget til at sælge deres hjemmebane til FC Midtjylland.

Hillerøds stadion lever ikke op til kravene i NordicBet Ligaen, hvor klubben er placeret, og derfor kan stadion heller ikke godkendes til pokalturnerningen. Hillerød IF's direktør, Jackie Rasmussen, ærgrer sig over det, og det samme gør FC Københavns-cheftræner Jacob Neestrup.

– Jeg har ét ønske – at en lodtrækning skal være en lodtrækning. Spiller man på udebane, så spiller man på udebane. Spiller man hjemme, så skal man spille hjemme. Alt andet er dybt mærkeligt, sagde han til Viaplay Sport News efter sejren over HB Køge torsdag aften, som iøvrigt blev spillet på Herfølge Stadion og ikke Capelli Sport Stadion, som er klubbens normale hjemmebane.

Tipsbladet har siden været i kontakt med turneringschef i Divisionsforeningen, Troels K. Jensen, for at høre, hvorfor reglerne er strikket sådan sammen, at mindre hold kan blive tvunget væk fra sin hjemmebane og tilmed sælge hjemmebanen.

– Reglerne blev lavet for mange år siden, og det handler om et aspekt omkring sikkerhed. På den måde skulle en mindre klub ikke have en større klub på besøg, hvis de ikke kunne håndtere det sikkerhedsmæssigt.

Nu bliver der byttet baner af flere forskellige årsager. Som nævnt var Hillerød IF's bane ikke godkendt til NordicBet Liga og dermed ikke pokalturneringen, mens IF Lyseng sidste år benyttede Ceres Park på grund af manglende ressourcer, da FC København var gæsterne.

Alt sammen er indenfor rammerne af de nuværende regler, som Troels K. Jensen ikke er vidende om, skal ændres. I så fald skal det starte på klubbernes initiativ.

– Hvis klubberne ønsker at ændre reglerne, så tager vi det op på et rækkemøde, hvor man snakker om det med holdene i Superligaen, 1. division, 2. division og 3. division. Derfra sender man det videre til Divisionsforeningens bestyrelse, som skal godkende det, såfremt de er enige.

Kan du forstå dem, der mener, at det er imod spillets ånd?

– Jeg forholder mig til reglerne, og det er det, vi agerer ud fra. Klubberne må have deres holdninger, siger turneringschefen.

I næste runde af pokalturneringen er der store kampe i vente, hvor blandt andre Brøndby IF og FC Midtjylland brager sammen. Du kan få en oversigt over kampene her.







► LIVE

LIVE: Felix Beijmo får debut

Det skriver britiske medier efter Danmarks sejr

Tidligere FCN-profil: ‘Kun FCK aktuel i Danmark’

‘Han kommer til at passe perfekt ind i FCM’

Forlod FC København – fik en højere løn i FCM

FCM-emne: ‘F*** det, jeg flyver ikke derhen!’

I spil til kæmpe pris



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Dommerekspert: Danmark snydt for soleklart straffe

Haaland forlod stadion kort efter slutfløjt

Dansk midtbanespiller forført af verdensstjerne

Hvis Riemer ryger: Bo Henriksen udpeger afløser

Vild FCK-kamp: ‘Jeg har aldrig set lignende’



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Elias Achouri smidt på porten efter skænderi

Her er Diant Ramaj den næstbedste i verden

30 år og stor succes: Vil på det danske landshold

Kæmpe hyldest: ‘De kan få min elefantorden’

FC Midtjylland køber profil i 1. division

Ubrugeligt? Uhørte FCK-billeder i Hamburg

Gustav Isaksen afslører opfordring til Riemer

– Hans ord går verden rundt



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Har smidt en ‘håndgranat’ før Danmark

Her kan du se Wales mod Danmark

Storklub tjekkede dansk landsholdsstjerne ud

Bekymring i Holland: Dansk stjerne forlod træning

Fælder dom over Luis Binks: ‘Dét siger alt!’

Har erobret Berlin: Dansk drømmestart i Tyskland

Mæhle ser lovende generationsskifte på landsholdet

Vild testkamp venter FC København søndag

Frankrig leverede vild halvleg mod Belgien

Brøndby og FCK får enorme bøder efter derby

FCK-stjerne: Lige her stoppede krisen