Revser Superliga-klub: Pak jeres ting og smut!

Viaplays fodboldekspert Kenneth Emil Petersen farede i flæsket på Superliga-klubs ejerkreds.



AaB er færdige i Superligaen, da det søndag eftermiddag kollapsede i slutminutterne mod Silkeborg IF.

Samtidig vandt Vejle Boldklub over Viborg FF, og dermed kan AaB og for den sags skyld Lyngby Boldklub ikke nå overlevelse i sidste spillerunde.

AaB må derfor for anden gang på tre sæsoner ned i Danmarks næstbedste række, men denne gang er stemningen en helt anden ifølge Viaplays fodboldekspert Kenneth Emil Petersen og peger på ejerskabet som dem med det største ansvar.

– Ejerskabet er kommet ind og har totalt undervurderet, hvad det vil sige at være i Superligaen. De er taget på shopping og har glemt dankortet derhjemme, og så har de hentet alt, hvad der er af transferfrie spillere og troet, at det kan man sagtens overleve med. Det kan man ikke, og nu står AaB i en situation, hvor der er et hav af spillere, som skal væk.

– I sidste sæson i 1. divison startede man med Thelander, Bakiz, Allan Sousa og Melker Widell. Det er spillere med kvalitet, og jeg kan ikke se, hvem de skal bygge det her nye 1. divisonshold op omkring.

Kenneth Emil Petersen vender retur til ejerskabet, Sports Strategy Excellence 22 (SSE22), der tog over i AaB for to år siden.

– Der er så meget, som er så u-AaB’sk i forhold til den tid, jeg var der. Der blev tingene gjort ordentligt. Man smed ikke en Thelander, som bløder rødt og hvidt for AaB, ned i en kælder og siger til ham: “du finder bare et andet sted, for du kommer ikke til at spille her.” De prøvede det samme med Helenius, og i mellemtiden har man sagt farvel til Rasmus Würtz i trænerstaben, der har noget AaB-DNA. De har fuldstændig underkendt, hvad det vil sige at være i AaB.

– De er kommet ind fra fløjen og troet, at de kunne styre det hele fra afstand. Det har været et jammerligt ejerskab, og jeg håber ærlig talt, de tager deres ting og smutter.

Også cheftræner Menno van Dam blev smidt på porten tidligere på foråret, hvor Kristoffer Wichmann kom ind for at redde den synkende skude, men missionen mislykkedes.

I afspilleren ovenfor kan du se hele snakken om AaB fra Viaplays studie.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Tyskland – Paraguay

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Sydafrika – Canada



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Stopper efter VM-nedtur

Brasilien – Japan

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson