Sæsonen har indtil videre været en stor succes for Sønderjyske, der er med helt i toppen af Superligaen og inden niende spillerunde og mødet med OB søndag, der sluttede 1-1, havde scoret flest mål af alle hold.
De mange point og mål er dog ikke kommet via masser af boldbesiddelse og poleret fodboldspil, som Glen Riddersholm oprindeligt ville indføre på holdet ved sin ansættelse.
For Sønderjyske er det hold i ligaen med lavest boldbesiddelse. Til gengæld har cheftræneren fået skabt et sublimt omstillingshold, der er enormt skarpt foran mål.
Og netop det aspekt af spillet er der blevet arbejdet med på træningsbanen i erkendelsen af, at det tager tid at blive rigtig god på bolden.
Læs også:Ny ejer af SL-klub: Vi ved godt, placeringen ikke er Madrid eller Barcelona
– Vi var ikke tilfredse med vores omstillingsspil efter sidste sæson, men det har vi forfinet nu, forklarer Riddersholm.
– Vi arbejder meget med angriberne og kigger på målmændene inden hver kamp. Der ligger mange timers arbejde bag, at vi er effektive, og at vi er farlige i omstillingerne. Nu skal vi arbejde med andre elementer.
Selv om Sønderjyske har fået en overraskende god start på sæsonen, mener Riddersholm fortsat, at der er områder, hvor holdet kan blive endnu mere effektivt i bestræbelserne på at score mål og samle point sammen.
– Vi har scoret mange mål, og det tror jeg, at vi vil komme til resten af sæsonen, men vi kan også blive bedre på standardsituationer og det etablerede spil på den sidste tredjedel, siger han.
Læs også:Dramatik i Odense: Sent selvmål redder SønderjyskE
I søndagens kamp mod OB blev det til 1-1, og her svigtede den generelle skarphed hos Sønderjyske-spillerne.
– Man kan ikke forvente, at man scorer på alle sine chancer, og mod OB blev det hverdag igen, lyder det fra Riddersholm.
Sønderjyske udlignede på et OB-selvmål kort før slutfløjt og har dermed 18 point på Superligaens andenplads.
/ritzau/
Læs også:Startopstillinger: To ændringer hos både OB og SønderjyskE
Læs også:– God kamp? Jeg ønsker da ikke, at min kollega får en god kamp
Læs også:Optakt: OB – SønderjyskE
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Afvist – Brøndby undrer sig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
Patrick Dorgu er med
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Gratis adgang til Superliga-brag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
Smider Salah-bombe
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
