Sæsonen har indtil videre været en stor succes for Sønderjyske, der er med helt i toppen af Superligaen og inden niende spillerunde og mødet med OB søndag, der sluttede 1-1, havde scoret flest mål af alle hold.
De mange point og mål er dog ikke kommet via masser af boldbesiddelse og poleret fodboldspil, som Glen Riddersholm oprindeligt ville indføre på holdet ved sin ansættelse.
For Sønderjyske er det hold i ligaen med lavest boldbesiddelse. Til gengæld har cheftræneren fået skabt et sublimt omstillingshold, der er enormt skarpt foran mål.
Og netop det aspekt af spillet er der blevet arbejdet med på træningsbanen i erkendelsen af, at det tager tid at blive rigtig god på bolden.
Læs også:Ny ejer af SL-klub: Vi ved godt, placeringen ikke er Madrid eller Barcelona
– Vi var ikke tilfredse med vores omstillingsspil efter sidste sæson, men det har vi forfinet nu, forklarer Riddersholm.
– Vi arbejder meget med angriberne og kigger på målmændene inden hver kamp. Der ligger mange timers arbejde bag, at vi er effektive, og at vi er farlige i omstillingerne. Nu skal vi arbejde med andre elementer.
Selv om Sønderjyske har fået en overraskende god start på sæsonen, mener Riddersholm fortsat, at der er områder, hvor holdet kan blive endnu mere effektivt i bestræbelserne på at score mål og samle point sammen.
– Vi har scoret mange mål, og det tror jeg, at vi vil komme til resten af sæsonen, men vi kan også blive bedre på standardsituationer og det etablerede spil på den sidste tredjedel, siger han.
Læs også:Dramatik i Odense: Sent selvmål redder SønderjyskE
I søndagens kamp mod OB blev det til 1-1, og her svigtede den generelle skarphed hos Sønderjyske-spillerne.
– Man kan ikke forvente, at man scorer på alle sine chancer, og mod OB blev det hverdag igen, lyder det fra Riddersholm.
Sønderjyske udlignede på et OB-selvmål kort før slutfløjt og har dermed 18 point på Superligaens andenplads.
/ritzau/
Læs også:Startopstillinger: To ændringer hos både OB og SønderjyskE
Læs også:– God kamp? Jeg ønsker da ikke, at min kollega får en god kamp
Læs også:Optakt: OB – SønderjyskE
LIVE
TransferLIVE: Medie peger på ny Liverpool-manager
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Arne Slot fyret af Liverpool
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
