Der er nu bare to uger til Superliga-foråret bliver skudt i gang med guldkampen som et af de klassiske temaer. FC Midtjylland satte sig suverænt på tronen i efteråret med et forspring til FC København på hele otte point, og oven på januars transfervinduet, ser holdet kun stærkere ud. Alle profiler er fortsat i klubben, der forstærkede sig med den solide svenske målmand Johan Dahlin og Superligaens topscorer Martin Pusic.
Der er 16 kampe til guldmedaljerne skal overrækkes, men på trods af det store hul mellem nummer et og nummer to, er der forud for sæsonen kommet gang i en intens psykologisk fejde mellem FC København og FC Midtjylland.
Parterne skyder med skarpt mod hinanden metoder på og uden for banen og et af FC Københavns håb er, at FC Midtjylland vil snuble som det var tilfældet i forårssæsonen for et år siden, hvor en førsteplads i vinterpausen med udsigt til både guld og Champions League-kvalifikation blev smidt på gulvet, da både AaB og FC København strøg forbi i tabellen.
FC Midtjylland-træner Glen Riddersholm er dog ikke en mand, der lader til at ryste på hænderne, for strategien for foråret ligger klar – der skal angribes i lige så høj grad som i efterårets succes, der ud over den solide pointhøst også gjorde FC Midtjylland til det klart mest scorende hold i ligaen.
Førerholdet blæser til angreb:
– Den gule trøje skal angribe. Vi går på banen for at øge forspringet. Vi skal ikke være meget forsigtige og defensive. Det er jo ikke et problem, at vi har en så god position på tabellen, som vi har gjort os fortjent til i efteråret. Vi er glade for at føre så klart foran nummer 2. Det forspring skal være en styrke for os. Og vi vil fortsætte fremad. Vi vil ikke spille så destruktivt, som FCK har gjort, siger Glen Riddersholm til Politiken.
FC Midtjylland scorede hele 34 mål i de 17 efterårskampe, men FC København til sammenligning scorede bare 19 gange og hev mange sejre hjem ved at have udgangspunkt i en solid defensiv.
– FCK har en superstærk defensiv. Vi har en anden tilgang til tingene, vi vil være offensive. Det er, hvad vi står for, og derfor er indkøbet af Martin Pusic betydningsfuldt. En arbejdsivrig angriber, målfarlig og med et enormt drive.
FC Midtjylland-træneren og FCK-manager Ståle Solbakken har sæsonen igennem haft deres eget mentale spil i gang, og på det seneste har ordkrigen bredt sig til også at omfatte andre leder-skikkelser i de to klubber.
FC Københavns tekniske direktør Johan Lange satte torsdag bidrog i debatten, da han til tipsbladet.dk indirekte prikkede til FC Midtjyllands indkøbspolitik kontra et image som talentudvikler, hvilket medførte en meget markant reaktion fra FCM-direktør Claus Steinlein, der i den grad skød tilbage mod FC København.
LIVE
LIVE: Præsenterer kæmpe million-overskud
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
Farzam: En gave for FC København
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Supercomputer spår FCM-nedtur
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
