Køber 25 procent af Manchester United

Den britiske Premier League-klub Manchester United har landet en aftale med Jim Ratcliffe om minoritetsandel.



Den britiske milliardær Jim Ratcliffe og hans firma Ineos har landet en aftale om at opkøbe 25 procent af den engelske Premier League-klub Manchester United.

Det oplyser klubben søndag ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Ratcliffe vil opkøbe andelen til en aktiepris på 33 dollar stykket – svarende til cirka 223 kroner – så den totale pris kommer op på 1,6 milliarder dollar. Det svarer til 10,8 milliarder danske kroner.

Desuden vil Ratcliffe investere yderligere 300 millioner dollar, svarende til godt to milliarder kroner, i klubbens stadion, Old Trafford.

Allerede i august sidste år meddelte Ratcliffe, der er fan af Manchester-klubben, at han via Ineos ville være interesseret i at købe klubben, hvis det blev en mulighed.

Ud over Ratcliffe har også Sheikh Jassim fra Qatar været i forhandlinger med klubbens hovedaktionærer. Men efter at have fået afvist sit bud fra ejerfamilien trak han sig fra processen, lød det i oktober.

Det var i januar, at Ratcliffe og hans firma Ineos, som producerer kemikalier, officielt meldte sig på banen som en mulig køber.

Men Glazer-familien, der ejer klubben, tog i oktober ifølge Mail On Sunday klubben af markedet og gik i stedet efter at sælge Manchester United i 2025.

Klubbens ejere har angiveligt efterspurgt en pris på 7,5 milliarder dollar – cirka 52 milliarder kroner.

I oktober i år lød det, at Jim Ratcliffe sadlede om og i stedet for at gå efter et 100 procents opkøb af klubben, ville satse på en minoritetsandel for på sigt at kunne opkøbe klubben.

Den engelske fodboldklub har siden 2005 været ejet af Glazer-familien, men den er aldrig blevet populær blandt klubbens fans.

Manchester United har vundet det engelske mesterskab 20 gange. Det er dog ti år siden, at klubbens senest vandt Premier League

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Hård dom over Kvistgaarden

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Sydafrika – Canada

De vil have Gaaei – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Markant ændring i Silkeborg

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’