ÅRHUS (Tipsbladet): Uwe Rösler er ikke meget for at tale om FC København, for i forruden tårner en tur til Skive sig op.
– Vi skal tage det første skridt. Og det skridt er Skive. Truppen skal vise sit værd, siger AGF-cheftræneren blandt meget andet om torsdag aftens kamp, der med en sejr sender AGF videre til to kvartfinaler mod Brøndby IF i december.
Men i et mødelokale på træningsanlægget omgivet af journalister slipper den tyske træner naturligvis ikke for at tale om FC København, selv om han egentlig helst vil være fri.
Brabrands flotte resultater mod AGF's Superliga-kolleger Randers FC og FC Nordsjælland er en levende påmindelse om, at Skive fra 2. Division ikke per automatik er en walkover, selv om de fleste uden for bygningen på Fredensvang naturligvis har svært ved at se andet end en relativt sikker AGF-sejr for sig.
Og så venter et FC København-hold, Uwe Rösler har stor respekt for, og som trods bumpene på vejen også har en bredere trup og et klarere billede af, hvordan man skal jagte DM, end da FCK i en tæt kamp i juli endte med at slå AGF 3-2 i Parken.
Og hvor Rösler ikke er meget for heller at tale om det faktum, at AGF efter spillerrunden kan ligge nummer ét i tabellen med en sejr og et foregående pointtab til FCM i Viborg.
– Jeg ved godt, I i medierne altid kan lide at vende tingene sådan tidligt [i sæonen]. For mig er det et opgør med FC København, hvor vi har spillet rigtig godt på det seneste. Vi har slået dem, vi har tabt til dem, som vi gjorde senest, hvor vi ikke burde have tabt.
– Det bliver underholdende, og det bliver også interessant at se, hvor de står efter deres europæiske kamp, og hvor vi står efter pokalkampen. Psykologisk er det meget vigtigt for os at komme ud af den kamp [mod Skive] med en positiv oplevelse, der giver os selvtillid, energi og god motivation, siger Uwe Rösler.

AGF-træneren har et godt forhold til rivalen og kollegaen Jacob Neestrup, og tyskeren ser et FCK-hold, der har en god idé om, hvordan det skal skabe chancer, og hvor Andreas Cornelius begynder at røre på sig efter to års skadesmareridt.
– FCK er et højdepunkt, de er meget godt organiseret. Vi ved, hvad vi skal mod dem. Ligesom mod Midtjylland må man ikke give ret meget væk. De har høj individuel klasse, og forskellige typer angribere. De har rigtig gode kanter, og så har de en angriber i form nu, Cornelius, der er en stor mundfuld i boksen. Det er ikke nemt at håndtere ham inde i boksen, siger Uwe Rösler.
AGF slog i maj FC København hjemme i Århus i en kamp, der matematisk kostede FCK chancen for at vinde DM, en kamp hvor Mads Emil Madsen scorede hattrick.
AGF er lige nu på andenpladsen i Superligaen a point med FCK men med en bedre målscore.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER