ÅRHUS (Tipsbladet): Uwe Rösler er ikke meget for at tale om FC København, for i forruden tårner en tur til Skive sig op.
– Vi skal tage det første skridt. Og det skridt er Skive. Truppen skal vise sit værd, siger AGF-cheftræneren blandt meget andet om torsdag aftens kamp, der med en sejr sender AGF videre til to kvartfinaler mod Brøndby IF i december.
Men i et mødelokale på træningsanlægget omgivet af journalister slipper den tyske træner naturligvis ikke for at tale om FC København, selv om han egentlig helst vil være fri.
Brabrands flotte resultater mod AGF's Superliga-kolleger Randers FC og FC Nordsjælland er en levende påmindelse om, at Skive fra 2. Division ikke per automatik er en walkover, selv om de fleste uden for bygningen på Fredensvang naturligvis har svært ved at se andet end en relativt sikker AGF-sejr for sig.
Og så venter et FC København-hold, Uwe Rösler har stor respekt for, og som trods bumpene på vejen også har en bredere trup og et klarere billede af, hvordan man skal jagte DM, end da FCK i en tæt kamp i juli endte med at slå AGF 3-2 i Parken.
Og hvor Rösler ikke er meget for heller at tale om det faktum, at AGF efter spillerrunden kan ligge nummer ét i tabellen med en sejr og et foregående pointtab til FCM i Viborg.
– Jeg ved godt, I i medierne altid kan lide at vende tingene sådan tidligt [i sæonen]. For mig er det et opgør med FC København, hvor vi har spillet rigtig godt på det seneste. Vi har slået dem, vi har tabt til dem, som vi gjorde senest, hvor vi ikke burde have tabt.
– Det bliver underholdende, og det bliver også interessant at se, hvor de står efter deres europæiske kamp, og hvor vi står efter pokalkampen. Psykologisk er det meget vigtigt for os at komme ud af den kamp [mod Skive] med en positiv oplevelse, der giver os selvtillid, energi og god motivation, siger Uwe Rösler.

AGF-træneren har et godt forhold til rivalen og kollegaen Jacob Neestrup, og tyskeren ser et FCK-hold, der har en god idé om, hvordan det skal skabe chancer, og hvor Andreas Cornelius begynder at røre på sig efter to års skadesmareridt.
– FCK er et højdepunkt, de er meget godt organiseret. Vi ved, hvad vi skal mod dem. Ligesom mod Midtjylland må man ikke give ret meget væk. De har høj individuel klasse, og forskellige typer angribere. De har rigtig gode kanter, og så har de en angriber i form nu, Cornelius, der er en stor mundfuld i boksen. Det er ikke nemt at håndtere ham inde i boksen, siger Uwe Rösler.
AGF slog i maj FC København hjemme i Århus i en kamp, der matematisk kostede FCK chancen for at vinde DM, en kamp hvor Mads Emil Madsen scorede hattrick.
AGF er lige nu på andenpladsen i Superligaen a point med FCK men med en bedre målscore.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
‘Han er tilgivet’
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
‘Jeg hadede verden’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
Liverpool – West Ham United
Her skal Sepp Piontek begraves
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
Ny hooliganpakke er vedtaget
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
Juventus-profil: ‘Absurd’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER