Hylder ‘Corner’: Stor mundfuld

AGF-træner Uwe Rösler ser frem til hjemmekampen mod FC København søndag, forhåbentlig efter en sejr i pokalen over Skive.



ÅRHUS (Tipsbladet): Uwe Rösler er ikke meget for at tale om FC København, for i forruden tårner en tur til Skive sig op.

– Vi skal tage det første skridt. Og det skridt er Skive. Truppen skal vise sit værd, siger AGF-cheftræneren blandt meget andet om torsdag aftens kamp, der med en sejr sender AGF videre til to kvartfinaler mod Brøndby IF i december.

Men i et mødelokale på træningsanlægget omgivet af journalister slipper den tyske træner naturligvis ikke for at tale om FC København, selv om han egentlig helst vil være fri.

Brabrands flotte resultater mod AGF's Superliga-kolleger Randers FC og FC Nordsjælland er en levende påmindelse om, at Skive fra 2. Division ikke per automatik er en walkover, selv om de fleste uden for bygningen på Fredensvang naturligvis har svært ved at se andet end en relativt sikker AGF-sejr for sig.

Og så venter et FC København-hold, Uwe Rösler har stor respekt for, og som trods bumpene på vejen også har en bredere trup og et klarere billede af, hvordan man skal jagte DM, end da FCK i en tæt kamp i juli endte med at slå AGF 3-2 i Parken.

Og hvor Rösler ikke er meget for heller at tale om det faktum, at AGF efter spillerrunden kan ligge nummer ét i tabellen med en sejr og et foregående pointtab til FCM i Viborg.

– Jeg ved godt, I i medierne altid kan lide at vende tingene sådan tidligt [i sæonen]. For mig er det et opgør med FC København, hvor vi har spillet rigtig godt på det seneste. Vi har slået dem, vi har tabt til dem, som vi gjorde senest, hvor vi ikke burde have tabt.

– Det bliver underholdende, og det bliver også interessant at se, hvor de står efter deres europæiske kamp, og hvor vi står efter pokalkampen. Psykologisk er det meget vigtigt for os at komme ud af den kamp [mod Skive] med en positiv oplevelse, der giver os selvtillid, energi og god motivation, siger Uwe Rösler.

282276

Andreas Cornelius ser endelig ud til at have fået bugt med skaderne. Foto: Alamy

AGF-træneren har et godt forhold til rivalen og kollegaen Jacob Neestrup, og tyskeren ser et FCK-hold, der har en god idé om, hvordan det skal skabe chancer, og hvor Andreas Cornelius begynder at røre på sig efter to års skadesmareridt.

– FCK er et højdepunkt, de er meget godt organiseret. Vi ved, hvad vi skal mod dem. Ligesom mod Midtjylland må man ikke give ret meget væk. De har høj individuel klasse, og forskellige typer angribere. De har rigtig gode kanter, og så har de en angriber i form nu, Cornelius, der er en stor mundfuld i boksen. Det er ikke nemt at håndtere ham inde i boksen, siger Uwe Rösler.

AGF slog i maj FC København hjemme i Århus i en kamp, der matematisk kostede FCK chancen for at vinde DM, en kamp hvor Mads Emil Madsen scorede hattrick.

AGF er lige nu på andenpladsen i Superligaen a point med FCK men med en bedre målscore.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Viaplay deler stor nyhed

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Rekordtransfer?

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Klubber holder øje med AaB-profil

Storklub jagter FCK-emne



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

To danske klubber jagter formstærk angriber

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Åbner for ny rolle i FC København

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Afsløring: Randers køber ny angriber

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Superliga-boss bekræfter stor interesse