Hylder ‘Corner’: Stor mundfuld

AGF-træner Uwe Rösler ser frem til hjemmekampen mod FC København søndag, forhåbentlig efter en sejr i pokalen over Skive.



ÅRHUS (Tipsbladet): Uwe Rösler er ikke meget for at tale om FC København, for i forruden tårner en tur til Skive sig op.

– Vi skal tage det første skridt. Og det skridt er Skive. Truppen skal vise sit værd, siger AGF-cheftræneren blandt meget andet om torsdag aftens kamp, der med en sejr sender AGF videre til to kvartfinaler mod Brøndby IF i december.

Men i et mødelokale på træningsanlægget omgivet af journalister slipper den tyske træner naturligvis ikke for at tale om FC København, selv om han egentlig helst vil være fri.

Brabrands flotte resultater mod AGF's Superliga-kolleger Randers FC og FC Nordsjælland er en levende påmindelse om, at Skive fra 2. Division ikke per automatik er en walkover, selv om de fleste uden for bygningen på Fredensvang naturligvis har svært ved at se andet end en relativt sikker AGF-sejr for sig.

Og så venter et FC København-hold, Uwe Rösler har stor respekt for, og som trods bumpene på vejen også har en bredere trup og et klarere billede af, hvordan man skal jagte DM, end da FCK i en tæt kamp i juli endte med at slå AGF 3-2 i Parken.

Og hvor Rösler ikke er meget for heller at tale om det faktum, at AGF efter spillerrunden kan ligge nummer ét i tabellen med en sejr og et foregående pointtab til FCM i Viborg.

– Jeg ved godt, I i medierne altid kan lide at vende tingene sådan tidligt [i sæonen]. For mig er det et opgør med FC København, hvor vi har spillet rigtig godt på det seneste. Vi har slået dem, vi har tabt til dem, som vi gjorde senest, hvor vi ikke burde have tabt.

– Det bliver underholdende, og det bliver også interessant at se, hvor de står efter deres europæiske kamp, og hvor vi står efter pokalkampen. Psykologisk er det meget vigtigt for os at komme ud af den kamp [mod Skive] med en positiv oplevelse, der giver os selvtillid, energi og god motivation, siger Uwe Rösler.

282276

Andreas Cornelius ser endelig ud til at have fået bugt med skaderne. Foto: Alamy

AGF-træneren har et godt forhold til rivalen og kollegaen Jacob Neestrup, og tyskeren ser et FCK-hold, der har en god idé om, hvordan det skal skabe chancer, og hvor Andreas Cornelius begynder at røre på sig efter to års skadesmareridt.

– FCK er et højdepunkt, de er meget godt organiseret. Vi ved, hvad vi skal mod dem. Ligesom mod Midtjylland må man ikke give ret meget væk. De har høj individuel klasse, og forskellige typer angribere. De har rigtig gode kanter, og så har de en angriber i form nu, Cornelius, der er en stor mundfuld i boksen. Det er ikke nemt at håndtere ham inde i boksen, siger Uwe Rösler.

AGF slog i maj FC København hjemme i Århus i en kamp, der matematisk kostede FCK chancen for at vinde DM, en kamp hvor Mads Emil Madsen scorede hattrick.

AGF er lige nu på andenpladsen i Superligaen a point med FCK men med en bedre målscore.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Det er ringe ad helvede til’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Magiske Messi slår til igen

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

En pragtpræstation – han spillede fantastisk



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

De har ingen planer om at sælge dansk juvel



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

De bliver monstersalg til sommer

Hjulmand og co. taber stort skridt

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Rygtes til topklubber – nu svarer dansk sportschef

Fredericia er nærmest rykket ned