Hylder ‘Corner’: Stor mundfuld

AGF-træner Uwe Rösler ser frem til hjemmekampen mod FC København søndag, forhåbentlig efter en sejr i pokalen over Skive.



ÅRHUS (Tipsbladet): Uwe Rösler er ikke meget for at tale om FC København, for i forruden tårner en tur til Skive sig op.

– Vi skal tage det første skridt. Og det skridt er Skive. Truppen skal vise sit værd, siger AGF-cheftræneren blandt meget andet om torsdag aftens kamp, der med en sejr sender AGF videre til to kvartfinaler mod Brøndby IF i december.

Men i et mødelokale på træningsanlægget omgivet af journalister slipper den tyske træner naturligvis ikke for at tale om FC København, selv om han egentlig helst vil være fri.

Brabrands flotte resultater mod AGF's Superliga-kolleger Randers FC og FC Nordsjælland er en levende påmindelse om, at Skive fra 2. Division ikke per automatik er en walkover, selv om de fleste uden for bygningen på Fredensvang naturligvis har svært ved at se andet end en relativt sikker AGF-sejr for sig.

Og så venter et FC København-hold, Uwe Rösler har stor respekt for, og som trods bumpene på vejen også har en bredere trup og et klarere billede af, hvordan man skal jagte DM, end da FCK i en tæt kamp i juli endte med at slå AGF 3-2 i Parken.

Og hvor Rösler ikke er meget for heller at tale om det faktum, at AGF efter spillerrunden kan ligge nummer ét i tabellen med en sejr og et foregående pointtab til FCM i Viborg.

– Jeg ved godt, I i medierne altid kan lide at vende tingene sådan tidligt [i sæonen]. For mig er det et opgør med FC København, hvor vi har spillet rigtig godt på det seneste. Vi har slået dem, vi har tabt til dem, som vi gjorde senest, hvor vi ikke burde have tabt.

– Det bliver underholdende, og det bliver også interessant at se, hvor de står efter deres europæiske kamp, og hvor vi står efter pokalkampen. Psykologisk er det meget vigtigt for os at komme ud af den kamp [mod Skive] med en positiv oplevelse, der giver os selvtillid, energi og god motivation, siger Uwe Rösler.

282276

Andreas Cornelius ser endelig ud til at have fået bugt med skaderne. Foto: Alamy

AGF-træneren har et godt forhold til rivalen og kollegaen Jacob Neestrup, og tyskeren ser et FCK-hold, der har en god idé om, hvordan det skal skabe chancer, og hvor Andreas Cornelius begynder at røre på sig efter to års skadesmareridt.

– FCK er et højdepunkt, de er meget godt organiseret. Vi ved, hvad vi skal mod dem. Ligesom mod Midtjylland må man ikke give ret meget væk. De har høj individuel klasse, og forskellige typer angribere. De har rigtig gode kanter, og så har de en angriber i form nu, Cornelius, der er en stor mundfuld i boksen. Det er ikke nemt at håndtere ham inde i boksen, siger Uwe Rösler.

AGF slog i maj FC København hjemme i Århus i en kamp, der matematisk kostede FCK chancen for at vinde DM, en kamp hvor Mads Emil Madsen scorede hattrick.

AGF er lige nu på andenpladsen i Superligaen a point med FCK men med en bedre målscore.







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her er FC Københavns vej i Europa

FC København kan få Jens Stage-millioner

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kommer med frækt bud på dansk mester

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

José Mourinho vil have dansk stjerne

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

AGF kan ende med millionregning, men…

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Liverpool – Brentford

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’