Så du det? Brøndby-træner undrer sig over detalje

Brøndby-træner Jesper Sørensen undrer sig over særligt én ting ved FC Midtjyllands straffespark.



MCH Arena (Tipsbladet): Brøndby IF vandt med cifrene 5-1 i Herning søndag eftermiddag, men at det skulle ende sådan lå ikke just i kortene i pausen.

Her stod det 1-1, efter at FC Midtjylland havde udlignet på et straffespark. Et straffespark, der blev dømt efter et VAR-tjek, hvor dommer Mads Kristoffer Kristoffersen vurderede, at bolden ramte Clement Bischoff ulovligt på hånden i Brøndbys felt.

Jeg forstår ikke reglerne. Og det ved jeg, at der er flere, der har været ude at sige.

Mathias Kvistgaarden

I mixed zone efter kampen er Brøndby-lejren uforstående over for reglerne på området.

– Vi er meget i tvivl om de regler der. Vi er glade for sejren, men vi føler os mange gange bortdømt  på de her hands-situationer i løbet af sæsonen, siger Mathias Kvistgaarden til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Han peger på tre situationer i løbet af sæsonen. En i hjemmekampen mod FC Midtjylland tidligere på sæsonen, hvor Brøndby ikke fik straffespark. En i udekampen mod AGF, hvor AGF fik straffespark. Og en i hjemmekampen mod FC København, hvor Brøndby ikke fik straffespark.

– Så har vi pludselig en situation igen, hvor den fra en halv meters afstand  med 120 kilometer i timen bliver hamret op på en hånd (Clement Bischoffs, red.). Alle kan se på videoen, at bolden har retning direkte væk fra mål, siger Mathias Kvistgaarden og tilføjer:

– Jeg forstår ikke reglerne. Og det ved jeg, at der er flere, der har været ude at sige. Ikke kun fra Brøndby. Vi vil bare gerne have, at der er en afklaring og en åbenhed omkring, hvad reglerne egentlig er, og hvorfor den ikke bliver dømt de andre gange og hvad forskellen.

– Vi er sindssygt glade for sejren, og jeg vil ikke stå her at brokke mig. Jeg skyder  ikke med skarpt efter nogen overhovedet. Jeg tror bare ikke, vi er sikre på, hvad reglerne egentlig er.

Jesper Sørensen, cheftræner i Brøndby IF, stemmer i.

– Jeg er enig. Jeg har svært ved at forstå reglerne. Der bliver dømt uens, og det er sådan, det er, siger han.

Og så undrer han sig over særligt én ting i situationen, hvor FC Midtjylland fik straffespark i søndagens kamp.

– Jeg noterer mig, at i situationen med Clement sparker Martinez bolden ud bevidst for at få stoppet spillet i forhold til straffesparket. Og det undrer mig ærligt talt. Det er i en god skudposition.

– Men jeg ved ikke… Nogle gange er det svært for mig at se præcis, hvordan det er. Der er blevet dømt straffespark, så der må være straffespark,

Se hele situationen – heriblandt Emiliano Martinez' spark – i videoafspilleren øverst i artiklen.

Brøndby endte som bekendt med at vinde kampen med hele 5-1. 







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Født i Danmark og på vej til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Overvejer AGF-forlængelse

Massiv kritik efter skandaløse scener

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Disse to er færdige i Brøndby

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Monstersalg: FC København-boss jubler

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Nu er de færdige i Superligaen

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Randers FC – OB

Kniven for struben: Chefen hylder spillerne

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion