– Så kan vi ikke pibe over FCM

Jacob Neestrup ønsker ikke, at FC København drager fordel af planlagt tidsudtræk på søndag, når mesterskabet skal afgøres.



(Frederiksberg) Tipsbladet: En tradition i Parken ser ud til at blive brudt i år.

Det har været fast kutyme, at der under sæsonens sidste kamp for FC København i Parken er blevet holdt badedyrsfest i det 13’ende spilminut, hvor tilskuerne hjemmefra har medbragt luftmadrasser, baderinge og oppustelige elefanter, som er blevet kastet ind på banen.

Hvis alt går efter klubbens plan, så kommer det ikke til at ske i år, da de på det kraftigste har opfordret til, at tilskuerne venter til pausen.

Udmeldingen har fået en forskellig modtagelse blandt klubbens fans, men står det til Jacob Neestrup, så skal fansene her respektere klubben, selvom han holder af traditionen.

– Jeg synes, den er meget sjov, men jeg synes også, at man må have respekt for, at der er to klubber, der har alt at spille for, og både i forhold til vores modstander og os selv, så synes jeg måske, at badedyr, når der er så meget på spil for begge klubber, er forkert. Det er min personlige holdning, fortæller Jacob Neestrup til Tipsbladet og den øvrige presse, inden han fortsætter:

– Jeg respekterer, at der er fans, der ser anderledes på det, men der er to klubber, der har alt at spille for, og derfor synes jeg, at det vil være forkert med badedyr på banen – også med et eventuelt spilstop på grund af dem, som vi alle vidste ville komme.

Er det fordi, at man kunne spekulere i, at det kunne være en fordel at være bagud tidsmæssigt i forhold til kampen i Herning?

– For eksempel ja! Og derfor synes jeg, at det er på sin plads at sige, at det ikke skal være i minut 13. Vi kan i hvert fald ikke pibe over, at Midtjylland spillede senere end os i mandags, og så udskyde en kamp med vilje ugen efter. Det vil være forkert, uanset at det kun er tre minutter.

Jacob Neestrup FCK FC København Superligaen
Jacob Neestrup, Foto: Alamy

Pantelis Hatzidiakos slog fast, at han ikke ønsker at vide mere end højst nødvendigt om, hvad der sker i Herning, når det hele skal afgøres på søndag, men trænerbænken kommer til at holde sig orienteret.

– Udgangspunktet er, at vi skal vinde kampen uanset hvad. Vi ved, hvad der står nede på bænken, men udgangspunktet er, at vi bruger alt vores krudt på, at vi skal levere en ordentlig præstation og vinde vores egen kamp.

Mange Superliga-fans kommer søndag til at tage plads på stadion eller i sofaen for at følge dramaet om det danske mesterskab, og at det først afgøres til sidst, er en præmis for sporten.

– Det er sådan, fodbold er – når du står på sidste dagen, er der nogen, der vinder, og andre, der taber. Det er sådan, spillet er i Danmark og Europa. Vi forsøger bare at præstere så godt som muligt på søndag – så må vi se, om det er nok, afslutter Jacob Neestrup.

Det er søndag klokken 17, at de sidste kampe i Mesterskabsspillet fløjtes i gang.






LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Holland – Marokko

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Tyskland – Paraguay

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Sydafrika – Canada

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

De vil have Gaaei – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet