Sådan bliver den nye Superliga

Inden dagen eller natten er omme skal Danmarks 24 topklubber blive enige om den nye struktur for Superligaen og 1. division. Se de mulige modeller.



Superligaen og 1. division står over for en ny struktur, der kan træde i kraft allerede fra den kommende sæson. Det afhænger af om løsningen for Superligaen bliver med enten 12 eller 14 hold – begge dele er fortsat i spil.

De 24 klubber fra Superligaen og 1. division er i dag samlet i Odense for at træffe en beslutning, der skal indstilles til DBU’s bestyrelse, som så endeligt godkender den nye struktur inden for 10 dage.

Det hollandske analysefirma Hypercube har gennem processen præsenteret adskillige modeller, som klubberne og andre interessenter er blevet præsenteret for. Klubberne mødte for første gang i samlet flok for en uge siden, hvor det blev klart, at den endelige afgørelse kommer til at stå mellem to modeller for Superligaen. 

Topklubberne i Superligaen er angiveligt mest tændt på modellen med 12 hold, mens de mindre klubber samt 1. divisionsholdene er mere varme på modellen med 14 hold. Begge modeller indeholder slutspil for begge halvdele af ligaen efter et grundspil, hvor holdene mødes to gange – ude og hjemme. 

Her er de to forslag præsenteret – se stemmefordelingen for de 24 klubber i bunden


Mars 3 
Her er favoritten hos de otte  A-hold – med fortsat 12 hold i Superligaen.

Efter 22 spillerunder hvor alle hold har mødt hinanden to gange i en ude-og hjemmekamp, inddeles ligaen et slutspil i to grupper af seks hold

Alle hold tager det reelle pointtal med i slutspillene.

I toppen mødes de seks hold to eller tre gange om mesterskabet og de europæiske pladser.

I nedrykningsspillet mødes de seks hold to eller tre gange. Sidstepladsen rykker direkte ud og erstattes af 1. divisions vinder. Nummer fire og fem i nedrykningsspillet skal i playoff møde henholdsvis nummer tre og to fra 1. division om pladsen i det kommende års Superliga. 

Det vil sige, at der potentielt kan være alt fra en til tre nedrykkere fra Superligaen.

Hvis man i slutspillet møder modstanderen tre gange, ender Superligaens total på 226 kampe i forhold til den nuværende Superligas 198 kampe. 


Venus B 
Alternativet rummer 14 hold i Superligaen. De 14 hold møder hinanden to gange, hvilket giver 26 spillerunder, inden slutspillet træder i kraft. 
 
Top 6 mødes i et slutspil, hvor der konkurreres om mesterskabet samt de europæiske pladser med to kampe mod hver modstander – dog med den hage, at den nederste kvalificerede til Europa League-kvalifikation (på modellen nummer 3 i tabellen) skal møde vinderen finalen fra nedrykningsspillet om den europæiske billet. 
 
Nedrykningsspillet er de resterende otte hold. De deles ind i to grupper af fire, hvor der venter både hjemme- og udekampe.

Nummer et og to fra begge grupper mødes i semifinaler (á to kampe) om en finalebillet. Vinderen af finalen kvalificerer sig til at møde topslutspillets lavest placerede indehaver af en europæisk billet – en finale om en tur i Europa League-kvalifikationen. 
 
De i alt fire taberhold fra nedrykningsspillet møde også i playoffkampe, hvor de to vindere igen mødes i en finale om at forblive i Superligaen. Taberen af finalen møder 1. divisions nummer tre om en billet til Superligaen.
 
De to tabere af nedrykningssemifinalerne mødes i en direkte duel, hvor taberen degraderes til 1. division og erstattes af 1. divisions vinder. 
 
Vinderen af nedrykningsfinalen møder 1. divisions nummer to om en Superliga-billet.
 
Altså er der på denne model også mellem en og tre potentielle nedrykkere fra Superligaen.      

Denne model byder på intet mindre end 257 kampe i forhold til de nuværende 198 Superliga-kampe.

 
Grafikkerne er Hypercubes forslag, men det er fortsat realistisk, at detaljer i slutspillene kan blive varieret en smule i den endelige vedtagede model. 
 
Det er ventet, at DBU’s bestyrelse endegyldigt vedtager en ny struktur 20. juni – hvis klubberne da kan nå til en så stor enighed, at der er 75 procents enighed på mødet i Odense.
 
Når der skal stemmes om de forskellige forslag har A-klubber to stemmer til Superligaen og ingen til 1. division. B-klubberne har 1 stemme til Superligaen og 1 stemme til 1. division. C-holdene har ingen stemmer til Superligaen og to til 1. division. 
 
Her er klubinddelingen:
 


Ståle Solbakken hader det

– Brøndby er chanceløse

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Storklub meldes interesseret

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Har I tabt sutten, Brøndby?

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Blæst bagover af Superliga-stjerne

– Han vil være i store problemer

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Viborg-boss afviser norsk storklub

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

FC København-handling går verden rundt 

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten