Da foråret Superliga var fem spillerunder gammel, viste tabellen at Brøndby havde lagt efterårets krise bag sig og i den grad var kommet godt i gange med 2012, når det gjaldt pointene.
13 point i 5 kampe og plads som forårets klart mest formstærke hold. Væk var panderynkerne og bekymringerne, der i 2011 hold gang i snakken om en realistisk nedrykning til storklubben. Faktisk åbnede ligaens andre resultater for, at Brøndby pludselig blev nævnt som kandidat til en plads i top 4 og dermed alligevel kunne sikre sig en tur i Europa League-kvalifikationen.
Men de seneste tre spillerunder har kun givet et enkelt point og de positive vibrationer er blevet mere stille omkring Brøndby. Træner Auri Skarbalius holder fast i, at han på intet tidspunkt har ladet sig overvælde af sejrene i forårets start, og at der stadig er lang vej tilbage for Brøndby, inden man igen kan sætte ambitioner om at være en del af toppen i Superligaen.
Den tidligere Superliga-træner og nuværende fodboldekspert på Canal 9, Erik Rasmussen, har også fulgt godt med i Brøndbys op og nedtur i 2012
– Medierne er nødt til at dække de faktiske hændelser, og når Brøndby står med 13 point efter fem kampe, kan man ikke undgå at sige, at krisen er ovre. Men det er jo stemningsbilleder: Og ét point i tre kampe er elendigt, siger Erik Rasmussen til metroxpress.
Han mener ikke, at Brøndby har så lang vej tilbage til en topplacering – faktisk kan et effektivt transfervindue til sommer gøre meget ved det.
– Med to-tre gode indkøb til sommer, så er holdet tilbage i top-3 eller top-4, siger Erik Rasmussen.
Brøndby tabte søndag til AC Horsens og dumpede tilbage på 9. plads – nu med 10 point op til FC Midtjylland på 4. pladsen.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT