FC Midtjylland-spiller tilbage: Det var hårdt

Han har siddet ude i godt et halvt år, og det var ikke nemt, forklarer han.



Han fik godt et kvarter på banen for FC Midtjylland i weekendens sejr over Brøndby IF, og dermed gjorde Junior Brumado comeback efter knap et halvt år på skadeslisten.

Den 21-årige brasilianer fik ellers en fin sæsonstart med to mål og godt med spilletid for midtjyderne, men så blev han skadet i ryggen. Og den nyhed var ikke nem at sluge for Junior Brumado.

Især ikke da FC Midtjylland havde udsigt til kampe mod Liverpool, Atalanta og Ajax i Champions Leagues gruppespil. 

– Det var hårdt. Jeg scorede to mål og følte, at jeg var ved at ramme et højt niveau, som jeg havde kæmpet for i lang tid. Så ramte skaden. Der skulle jeg være stærk, fordi det var ikke sjovt at misse chancen for at spille Champions League, fortæller Junior Brumado til fcm.dk og tilføjer:

–  Det blev heller ikke nemmere af, at jeg ikke vidste, hvor lang tid jeg ikke kunne spille. Nu er jeg bare glad for at være tilbage, og jeg er klar til at hjælpe holdet på banen igen.

Som følge af skaden missede den unge angriber alle seks af FC Midtjyllands kampe i Champions Leagues gruppespil, men han håber stadig på at få spilletid i turneringen. 

– Jeg drømmer selvfølgelig om at spille Champions League igen, men lige nu har vi fokus på ligaen og pokalturneringen, siger han.

Brasilianeren står hidtil noteret to mål på otte kampe i denne sæson. Næste chance for spilletid bliver torsdag, hvor FC Midtjylland møder SønderjyskE i den første af to semifinaler i Sydbank Pokalen.

Få optakten til pokalkampen her. 





Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!




LIVE

LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Millionregn over ‘PC’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Afsløring: DBU-boss stopper



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Tv-vært stopper på Viaplay

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

I dialog om Albert Grønbæk

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Wayne Rooney vild med dansk angriber

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’