Han fik godt et kvarter på banen for FC Midtjylland i weekendens sejr over Brøndby IF, og dermed gjorde Junior Brumado comeback efter knap et halvt år på skadeslisten.
Den 21-årige brasilianer fik ellers en fin sæsonstart med to mål og godt med spilletid for midtjyderne, men så blev han skadet i ryggen. Og den nyhed var ikke nem at sluge for Junior Brumado.
Især ikke da FC Midtjylland havde udsigt til kampe mod Liverpool, Atalanta og Ajax i Champions Leagues gruppespil.
– Det var hårdt. Jeg scorede to mål og følte, at jeg var ved at ramme et højt niveau, som jeg havde kæmpet for i lang tid. Så ramte skaden. Der skulle jeg være stærk, fordi det var ikke sjovt at misse chancen for at spille Champions League, fortæller Junior Brumado til fcm.dk og tilføjer:
– Det blev heller ikke nemmere af, at jeg ikke vidste, hvor lang tid jeg ikke kunne spille. Nu er jeg bare glad for at være tilbage, og jeg er klar til at hjælpe holdet på banen igen.
Som følge af skaden missede den unge angriber alle seks af FC Midtjyllands kampe i Champions Leagues gruppespil, men han håber stadig på at få spilletid i turneringen.
– Jeg drømmer selvfølgelig om at spille Champions League igen, men lige nu har vi fokus på ligaen og pokalturneringen, siger han.
Brasilianeren står hidtil noteret to mål på otte kampe i denne sæson. Næste chance for spilletid bliver torsdag, hvor FC Midtjylland møder SønderjyskE i den første af to semifinaler i Sydbank Pokalen.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
AGF køber ham
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
NYHEDER
Elias Jelert færdig
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
NYHEDER