Han fik godt et kvarter på banen for FC Midtjylland i weekendens sejr over Brøndby IF, og dermed gjorde Junior Brumado comeback efter knap et halvt år på skadeslisten.
Den 21-årige brasilianer fik ellers en fin sæsonstart med to mål og godt med spilletid for midtjyderne, men så blev han skadet i ryggen. Og den nyhed var ikke nem at sluge for Junior Brumado.
Især ikke da FC Midtjylland havde udsigt til kampe mod Liverpool, Atalanta og Ajax i Champions Leagues gruppespil.
– Det var hårdt. Jeg scorede to mål og følte, at jeg var ved at ramme et højt niveau, som jeg havde kæmpet for i lang tid. Så ramte skaden. Der skulle jeg være stærk, fordi det var ikke sjovt at misse chancen for at spille Champions League, fortæller Junior Brumado til fcm.dk og tilføjer:
– Det blev heller ikke nemmere af, at jeg ikke vidste, hvor lang tid jeg ikke kunne spille. Nu er jeg bare glad for at være tilbage, og jeg er klar til at hjælpe holdet på banen igen.
Som følge af skaden missede den unge angriber alle seks af FC Midtjyllands kampe i Champions Leagues gruppespil, men han håber stadig på at få spilletid i turneringen.
– Jeg drømmer selvfølgelig om at spille Champions League igen, men lige nu har vi fokus på ligaen og pokalturneringen, siger han.
Brasilianeren står hidtil noteret to mål på otte kampe i denne sæson. Næste chance for spilletid bliver torsdag, hvor FC Midtjylland møder SønderjyskE i den første af to semifinaler i Sydbank Pokalen.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
NYHEDER
Yuito Suzuki deler gode nyheder
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
OPTAKT
Manchester City – Brentford
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER