FC Midtjylland-spiller tilbage: Det var hårdt

Han har siddet ude i godt et halvt år, og det var ikke nemt, forklarer han.



Han fik godt et kvarter på banen for FC Midtjylland i weekendens sejr over Brøndby IF, og dermed gjorde Junior Brumado comeback efter knap et halvt år på skadeslisten.

Den 21-årige brasilianer fik ellers en fin sæsonstart med to mål og godt med spilletid for midtjyderne, men så blev han skadet i ryggen. Og den nyhed var ikke nem at sluge for Junior Brumado.

Især ikke da FC Midtjylland havde udsigt til kampe mod Liverpool, Atalanta og Ajax i Champions Leagues gruppespil. 

– Det var hårdt. Jeg scorede to mål og følte, at jeg var ved at ramme et højt niveau, som jeg havde kæmpet for i lang tid. Så ramte skaden. Der skulle jeg være stærk, fordi det var ikke sjovt at misse chancen for at spille Champions League, fortæller Junior Brumado til fcm.dk og tilføjer:

–  Det blev heller ikke nemmere af, at jeg ikke vidste, hvor lang tid jeg ikke kunne spille. Nu er jeg bare glad for at være tilbage, og jeg er klar til at hjælpe holdet på banen igen.

Som følge af skaden missede den unge angriber alle seks af FC Midtjyllands kampe i Champions Leagues gruppespil, men han håber stadig på at få spilletid i turneringen. 

– Jeg drømmer selvfølgelig om at spille Champions League igen, men lige nu har vi fokus på ligaen og pokalturneringen, siger han.

Brasilianeren står hidtil noteret to mål på otte kampe i denne sæson. Næste chance for spilletid bliver torsdag, hvor FC Midtjylland møder SønderjyskE i den første af to semifinaler i Sydbank Pokalen.

Få optakten til pokalkampen her. 





LIVE

TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni

Klar besked om AGF

Silkeborg IF – FC København

AGF i kontakt om norsk angriber 

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Ordet “bestikkelse” blev brugt

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Lyngby BK – AGF

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Her er FC Københavns vej i Europa

Brøndby-boss teaser for transfer

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Nærmer sig vild FCK-præstation

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

AGF i Europa: De venter i næste runde



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’