Fodboldforbund fordømmer piskeslag fra tilskuer

En Al Ittihad-spiller fik piskeslag fra en tilskuer, og det tolererer man ikke i det saudiske fodboldforbund.



Et piskeslag fra en tilskuer mod en spiller fra Al Ittihad får nu opmærksomhed fra Saudi-Arabiens Fodboldforbund (Saff).

I hvert fald oplyser forbundet, at man vil undersøge det adfærdskodeks, der gør sig gældende for tilskuere på stadion. Det skriver AFP.

Episoden med piskeslaget skete i forbindelse med torsdagens Super Cup-finale mellem Al Ittihad og Al Hilal i Abu Dhabi.

Der cirkulerer videomateriale af episoden på de sociale medier, hvor den marokkanske landsholdsspiller Abderrazak Hamdallah tilsyneladende kommer i skænderi med en tilskuer iført en hvid kåbe.

Hamdallah står med en vandflaske og sprøjter vand i retning af tilskueren, som svarer igen ved at tage en pisk frem, som han svinger to gange mod spilleren.

Andre tilskuere og spillere hjælper derefter med at skille de to kamphaner ad.

I en fælles udtalelse om sagen erklærer det saudiske forbund og spillerforeningen (PFA) sig søndag "chokerede" og tager afstand fra de "skændige scener".

– Fodbold i Saudi-Arabien er en familiesport, og heldigvis er tilskuerballade ekstremt sjældent. Det er derfor, at denne såkaldte "fans" handlinger går imod alt, hvad saudisk fodbold repræsenterer.

– Vi fordømmer fuldstændig hændelsen, skriver de to aktører på forbundets hjemmeside.

Det er ikke opklaret, hvorfor episoden opstod. Men den skal ikke gentage sig, lover det saudiske forbund.

– Der vil blive en grundig gennemgang af tilskuernes adfærdskodeks. Den gennemgang skal sikre, at opdaterede regler hurtigt og effektivt vil straffe den slags hændelser, så gentagelser kan undgås, fastslår forbundet.

Hamdallah udlignede til 1-1 i finalekampen, men Al Hilal endte med at vinde 4-1.

I Al Ittihad er Hamdallah holdkammerat med blandt andre de franske stjerner Karim Benzema og N'Golo Kante.

/ritzau/





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Emre Mor færdig

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tottenham jagter choktransfer

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Et markant problem for Silkeborg



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Det ser sort ud for B.93

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Manchester United – Liverpool

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Martin Jørgensen lander nyt job

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Raser over Brian Riemer-interview

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort