Se beviset: Så skidt står det til for Capellas

FC Midtjylland er ikke, hvor de skal være, erkender Albert Capellas. Tallene bekræfter spanierens påstand.



Der er en reel fare for, at FC Midtjylland misser top seks, når grundspillet afsluttes om to spillerunder.

Sker det, vil det være en fiasko af de helt store for en klub, som har det næsthøjeste årlige spillerbudget efter FC København, og som har tilhørt toppen af dansk fodbold gennem de seneste mange år.

Derudover vil man gerne blive en top 50-klub i Europa, men det klinger hult, hvis man end ikke kan være en top seks-klub i Danmark. 

Mandag spillede FC Midtjylland 0-0 mod AaB, og efterfølgende var cheftræner Albert Capellas ude og brokke sig over præstationerne i Superligaen. 

– Klubben er ikke tilfreds, og spillerne er ikke tilfredse. Det er ikke nok i forhold til, hvad vi gerne vil opnå. Jeg har gode spillere, der træner godt, men det skal overføres til banen, og det skal bevises.

– Det er en alvorlig situation, og vi er ikke, hvor vi vil være. Vi kan ikke være tilfredse, siger Capellas, der ikke er tilfreds med udtrykket på banen. 

FC Midtjylland kunne da også have tabt kampen mod bundholdet AaB, som brændte flere store chancer.

Forgængerne præsterede langt bedre
Netop udtrykket på banen kan Capellas heller ikke være tilfreds med, for det er langt fra de vanlige FC Midtjylland-standarder, som der har været kendetegnende for holdet gennem de seneste mange år.

Her bliver Capellas på mange måder sat til vægs af sine forgængere Bo Henriksen, Kenneth Andersen, Brian Priske og Jess Thorup. Det viser tal, som Tipsbladet har fået leveret fra SpilXperten.

Fraregner man Henrik Jensen, som nåede at være midlertidig træner for klubben i fire kampe, så har Albert Capellas det laveste pointsnit i Superligaen med 1,5 point per kamp. Til sammenligning var Brian Priskes pointsnit på 2, selv om den nuværende Sparta Prag-træner stod i spidsen for FC Midtjylland i hele 62 Superligakampe. 

Albert Capellas er til gengæld langt bedre, når det handler om mål indkasseret per 90. minut i Superligaen. Det tal er helt nede på 0,7, men står i stærk kontrast til, at FC Midtjylland tillader 2,1 store chancer imod per kamp, hvilket er klart dårligst blandt FC Midtjylland-trænerne i nyere tid.

Det samme kan siges om holdets expected goals imod, som er på hele 1,3. Al logik siger, at det antal mål, FC Midtjylland reelt har indkasseret, bør stige i fremtiden, så det i større grad udligner expected goals imod. 

Vender man blikket mod offensiven, så er det der, at det bliver særdeles bekymrende for Albert Capellas. Her skaber holdet markant mindre end tidligere FC Midtjylland-hold, hvilket bakkes op af antallet af skud på mål og store chancer skabt, som er noget lavere end tidligere. Det medfører en lavere expected goals, og selv om FC Midtjyllands expected goals på 1,4 per 90. minut i Superligaen er rekorddårlig i FC Midtjylland, så underpræsterer holdet også her ved kun at score 1,1 mål pr kamp.

Se hvordan rangerer på nøgletallene sammenlignet med sine forgængere i FC Midtjylland her:

Tallene taler deres eget sprog – det går ikke lige så godt under Albert Capellas, som det har gjort under FC Midtjyllands tidligere trænere. Spanieren var igennem et hektisk efterår, hvor FC Midtjylland kæmpede med i flere turneringer og gjorde det godt i Europa. Tallene fra netop Europa er ikke med i ovenstående tabel, som kun fokuserer på Superligaen.

Fordi FC Midtjylland spillede så mange kampe i efteråret, var der også store forventninger til holdet i forårssæsonen, hvor Capellas havde fået en hel opstart til at implementere sine idéer. 

Lige nu ser det dog idéløst ud, hvis man fjerner den idé at give Gustav Isaksen bolden og håbe på det bedste. 

Derfor er Capellas på en stor opgave for at forvandle de røde tal til nogle mere positive nogle af slagsen, og opgaven er ikke blevet nemmere, efter FC Midtjylland solgte stjernerne Anders Dreyer og Evander i januar. Afløserne for disse har endnu ikke slået til, hvilket kun er forventeligt med tanke på de store sko, der skal udfyldes.

FC Midtjylland møder Lyngby i næste weekend. 






Utilfredshed i Parken: ‘Det må aldrig ske!’




TOPNYHED

Andreas Christensen afviste Danmark

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Surt show! Men med ham er FCK i en anden verden

Engelsk legende til Wrexham?

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

OB – FC Fredericia

Nedtur – forpurret af regn

Neestrup efter vildt drama: ‘Fuck nu det’

FC Midtjylland – Viborg FF

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Guardiola: ‘Haaland i kategori med de to monstre’

Hjulmand: FCK skubber barren for dansk klubfodbold

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

Storklub vil hente Thomas Kristensen

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Elkjær jubler over Frank



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Vild udtalelse blusser op i Italien

– En drøm, der gik i opfyldelse

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Hylder dansk debutant

Storroser FCK: ‘Vi skal være glade for ét point’

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

Tidligere Barca-præsidenter afviser bestikkelse

Mange hjørnespark til Les Gones

– Det kan vi bruge fire sekunder på at tude over

FC København smider kæmpe sejr efter selvmål

Skuffet: ‘Jeg har aldrig hørt om ham’

Michael Laudrup hylder FCK: ‘Det er klasse’

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

‘Så var jeg sgu nok gået til badminton’

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps