DENNE ARTIKEL ER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 7. OKTOBER
Vi er halvvejs i Superligaens 22 runder lange grundspil, og mellemregningen er bestemt ikke køn for Superligaens tre rigeste klubber.
FC København og FC Midtjylland har fyret deres cheftrænere efter sæsonstarten og ligger lige over og under Top 6-stregen i ligaen, og Brøndby er i problemer på flere fronter med dårlig pointhøst, et kommende salg af klubben og nu også en markant udebanekarantæne for klubbens fans i resten af 2022.
Ringeste nogensinde
Fornemmelsen af en dårlig sæson for de tre klubber, der i Tipsbladets seneste budget-vurderinger til sammen bruger over 400 millioner kroner på løn og transfers i denne sæson, det samme som Red Bull Salzburg, er mere end bare følelser og løse tanker.
Tipsbladets gennemgang af samtlige Superliga-sæsoner siden FC Midtjyllands oprykning i år 2000 viser, at de tre klubber aldrig har fået så dårligt et udlæg på en sæson.
FC Midtjylland og Brøndby IF har ellers ikke ligget lige så markant som toer og treer på Superligaens forbrugsbarometer i hele perioden siden årtusindskiftet, som de to klubber gør i dag. Men selv med økonomisk bedre betingelser end langt de fleste tidligere Superliga-sæsoner rammer de tre løn- og transferførende klubber altså det dårligste samlede Superliga-udlæg efter 11 runder med beskedne 41 point i 33 kampe, hvilket er et my over det pointsnit, OB fik i en skuffende 2021/22-sæson.
”Jeg har set på de første 11 runder på en lidt anden måde, nemlig om jeg kunne komme i tanker om bare én kamp af FC København, FC Midtjylland eller Brøndby IF, hvor jeg undervejs sad og tænkte: 'Her er intet at komme efter for modstanderen, det er ren 5-0 mellem FC Barcelona og Mallorca det her.' Og der er ikke én eneste af den type kampe,” siger Morten Bruun, der er fodboldekspert på TV2.
”Når de vinder, har det været som FC Københavns 1-0-sejr over AGF i søndags på et lidt kontroversielt mål. Kampe, hvor man ikke sad og tænkte, at det bare var en stensikker sejr,” siger Morten Bruun.
Hvad er der galt?
Før vi dykker ned i de store klubbers dårligdomme, er også værd at bemærke, hvor godt fire af ligaens mindre klubber er kommet i gang.
”Den glædelige del af fortællingen er, at man i både Randers, Silkeborg, Randers og Viborg er bedre end i mange, mange år. De hold, som ligger foran FCK, FCM og Brøndby, er faktisk ret gode,” siger Morten Bruun.
”Men det er en højst bemærkelsesværdig statistik, I har sat sammen om de tre stores start på sæsonen.”
”Selv med den bedste vilje har jeg faktisk svært ved at se, at FCK, FCM og Brøndby skulle have været specielt uheldige. For mig har kampene og tabellen givet et retvisende billede af de tre store klubbers styrke, og man kan jo også sige, at de i høj grad selv er enige i den analyse. For to af dem har fyret deres cheftræner, og jeg tror ikke, der skal ret meget til, før den tredje også bliver det,” siger Morten Bruun med henvisning til Bo Henriksen og Jess Thorup, og til et trænersæde i Brøndby, Tipsbladets Allan Olsen for få dage siden kaldte glohedt.
”Vi kan heller ikke isolere det til, at de bare har nogle pivringe målmænd, der har kostet dem. Tværtimod er målmændene både i FC København, FC Midtjylland og Brøndby enormt velspillende.”

”Og jeg kan heller ikke pege på begivenheder i de tre klubber, som for alvor skiller den her sæson ud og har gjort den ekstra svær og udfordrende. De tre klubber har før spillet med i Europa uden, det er gået ud over pointhøsten, de har før solgt bærende spillere om sommeren og fået nye folk ind sent i transfervinduet, uden det har været et problem,” siger Morten Bruun.
”Jeg synes især, at pilen i forhold til transfers og økonomi peger på FC København. De tre klubber er større end de andre i Superligaen, ja, men FC København skiller sig i særdeleshed ud ved at være langt større end alle andre,” siger Morten Bruun.
”Folk taler ofte om, at det er indlysende, at Red Bull Salzburg vinder alt i Østrig. Men de har altså stærke rivaler som Rapid Wien, Sturm Graz og LASK Linz, dygtige fodboldklubber, Salzburg alligevel formår at overvinde hver sæson. Hvorfor er det, FC København ikke kan gøre det samme? Jeg synes, det er helt vildt, at FCK ikke formår at trække mere fra resten af Superligaen men dårligt nok formår at vinde hver anden sæson. Det kan de ikke selv være tilfredse med,” siger Morten Bruun.
”Brøndby droppede strategien og hentede nogle mere erfarne spillere til, hvilket gav god mening. FC Midtjylland har haft svært ved at ramme tilstrækkeligt mange gange plet på transfermarkedet. Og i FC København kan vi stadig se tilbage på et transfermarked i januar 2022, hvor FCK hentede hele fem offensive spillere, uden én eneste af dem har slået til. Det er jo historisk,” siger Morten Bruun.
”Når FCK, FCM og Brøndby ikke formår at veksle deres økonomiske overlegenhed til de langt bedre spillere, de har adgang til på transfermarkedet via deres penge, så er det, at kløgtige provinsklubber kan snyde dem. For det er især på transfermarkedet, at den økonomiske forskel skal komme til udtryk.”
Kan det rettes op?
FC København og FC Midtjylland har otte og ni point op til FC Nordsjælland på førstepladsen, så med 21 spillerunder tilbage er det indlysende, at ligaens to rigeste klubber stadig har mulighederne og tiden til at klatre tilbage til toppen af tabellen.
Men det historisk dårlige udlæg fra de tre normale topklubber og det faktum, at FCK og FCM skal overhale adskillige klubber, gør Morten Bruun usikker på, om det nu også sker.

”Det her er et forbigående fænomen. Men fodbold har gavn af de her Leicester-sæsoner, eller Herfølge, hvis vi skal blive i en dansk kontekst. Det er livsbekræftende i fodbold-sammenhæng. Og den her sæson ligner sådan en sæson,” siger Morten Bruun.
”Brøndby tror jeg simpelthen ikke på. FC København eller FC Midtjylland kan stadig nå det, men det kræver, at de sætter en stime sammen, som de indtil videre ikke har vist spillemæssige tegn på, at de kommer til at ramme.”
”Vi skal til at se de kampe, som de vinder, og hvor vi sidder tilbage med fornemmelsen af, at de vil vinde disse opgør ni ud af ti gange. Og de har bare ikke været der endnu. Jo, FC Midtjylland var da nok stærkest på Expected Goals i søndag mod Viborg, men jeg sad overhovedet ikke med fornemmelsen af, at det var et tilfældigt Viborg-point,” siger Morten Bruun.
HUSK AT KØBE TIPSBLADET SAMMEN MED EKSTRA BLADET HVER FREDAG!

LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
‘Det er dramatisk!’
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
Benhård Brian Riemer-melding
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
CUSTOM
Brighton – Liverpool
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER