Siden 2013 har Ole Bang Nielsen været administrerende direktør for Odense Sport & Event, men han har ønsket at stoppe efter fem år som leder for selsakbet, og derfor har selskabet bag OB været på udkig efter en ny administrende direktør. Han er nu fundet.
Niels Thorborg og bestyrelsen i Odense Sport & Event har valgt Enrico Augustinus, 42 år, der kommer som direktør fra IT-virksomheden Outforce.
– Vi har benyttet Oles ønske til grundigt at overveje hvillen profil, der fremadrettet skal føre Odense Sport & Event videre. Det mener vi, er lykkedes med Enrico Augustinus, som i sit hidtidige virke har vist rigtig gode evner til at drive rentabel udvikling. Hertil kommer, at Enrico er inkarneret OB’er og kender forretningen fra kundeperspektiv. Vi tror på, at Enrico har den rette profil til at løfte og skærpe Odense Sport & Events kernekompetencer og strategi ind i fremtiden, siger bestyrelsesformand Niels Thorborg i en pressemeddelelse.
Den kommende administrerende direktør glæder sig til den nye opgave.
– Jeg er først og fremmest stolt over at få muligheden for at stå i spidsen for Odense Sport & Event. Jeg har altid set Odense Sport & Event som en virksomhed med et kæmpe potentiale, spændende brands og dygtige medarbejdere. Jeg ser frem til at kunne udvikle, skabe synenergier og realisere de enorme muligheder, der ligger i Odense Sport & Event som oplevelsesvirksomhed, og jeg glæder mig til at komme i arbejdstøjet, siger Enrico Augustinus.
Odense Sport & Event præsenterede for nylig et årsregnskab for 2017 med et minus på 15,5 millioner kroner efter skat, så der bliver en opgave for den nye direktør i forhold til den økonomiske del i selskabet.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
NYHEDER
Sønderjyske henter landsholdsspiller
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
NYHEDER
Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
EKSKLUSIVT
Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
INTERVIEW
