Bo Henriksen havde lørdag sin første kamp i spidsen for FC Midtjylland i det midtjyske derby mod ærkerivalerne fra Viborg. Her var det et opgør, hvor FCM undervejs bombede løs mod VFF-målet. Dog uden at få scoret.
I et interview med TV3 Sport bemærker Bo Henriksen blandt andet, at han nok havde sat et par af de mange chancer i kassen.
– Hvis jeg havde stået derinde, så havde jeg lavet et par stykker, lyder det fra den tidligere Superliga-angriber Bo Henriksen med et skævt smil.
– Det var op ad bakke, at vi ikke allerede får den lukket i første halvleg, fordi vi kreerer så mange chancer. Men det vigtigste for mig er, at vi har det udtryk, som vi har, så vi ligner et fodboldhold igen. Det er det allervigtigste. På et eller andet tidspunkt, så skal de netmasker nok bimle og bamle. Det gjorde ikke i dag, men vi vinder fortjent, siger FCM-træneren.
Der skulle gå 71 minutter, inden midtjyderne fik scoret, og her var det Evander, som stod bag føringsmålet. Han spillede i det hele taget en flot kamp, som Henriksen havde masser af store ord om.
– Jeg er dybt imponeret og fascineret af, hvad han kan. Man ser det hver eneste gang til træning også. Det er sådan set det aller-allersjoveste. Man kan overføre det. Jeg synes jo til tider, at han har været fremragende for Midtjylland. Også før, siger han og fortsætter:
– Men jeg synes, at han har taget et skridt – også i Europa – som gør, at man kan se nogle kvaliteter, som er over Superligaen. Det håber vi på, at vi kan holde på et lille stykke tid endnu, lyder det fra Bo Henriksen.
FC Midtjylland-cheftræneren peger endvidere på, at Evander spiller en stor rolle i forhold til at få de nye brasilianere, Charles og Juninho, på plads, da de ikke taler så meget engelsk endnu. Det er vigtigt for kulturen i klubben, at de kan se, hvordan man gør, mener FCM-cheftræneren.
Det var ikke kun Evander, som gjorde det godt i kampen. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
TOPNYHED
OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
LIVE
Superliga-LIVE: Stor FCM-bet: Ramt af ny skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
AVIS
De vil have Jelert
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’
AGF fandt vej til comeback gennem delmål
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TIPSBLADETS DOM
Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
MEDIE
