Selvsikker Bo Henriksen: Ville havde scoret et par

FCM-cheftræner Bo Henriksen mener, at han selv ville have scoret på et par af de mange chancer.



Bo Henriksen havde lørdag sin første kamp i spidsen for FC Midtjylland i det midtjyske derby mod ærkerivalerne fra Viborg. Her var det et opgør, hvor FCM undervejs bombede løs mod VFF-målet. Dog uden at få scoret.

I et interview med TV3 Sport bemærker Bo Henriksen blandt andet, at han nok havde sat et par af de mange chancer i kassen.

– Hvis jeg havde stået derinde, så havde jeg lavet et par stykker, lyder det fra den tidligere Superliga-angriber Bo Henriksen med et skævt smil.

– Det var op ad bakke, at vi ikke allerede får den lukket i første halvleg, fordi vi kreerer så mange chancer. Men det vigtigste for mig er, at vi har det udtryk, som vi har, så vi ligner et fodboldhold igen. Det er det allervigtigste. På et eller andet tidspunkt, så skal de netmasker nok bimle og bamle. Det gjorde ikke i dag, men vi vinder fortjent, siger FCM-træneren.

Der skulle gå 71 minutter, inden midtjyderne fik scoret, og her var det Evander, som stod bag føringsmålet. Han spillede i det hele taget en flot kamp, som Henriksen havde masser af store ord om.

– Jeg er dybt imponeret og fascineret af, hvad han kan. Man ser det hver eneste gang til træning også. Det er sådan set det aller-allersjoveste. Man kan overføre det. Jeg synes jo til tider, at han har været fremragende for Midtjylland. Også før, siger han og fortsætter:

– Men jeg synes, at han har taget et skridt – også i Europa – som gør, at man kan se nogle kvaliteter, som er over Superligaen. Det håber vi på, at vi kan holde på et lille stykke tid endnu, lyder det fra Bo Henriksen.

FC Midtjylland-cheftræneren peger endvidere på, at Evander spiller en stor rolle i forhold til at få de nye brasilianere, Charles og Juninho, på plads, da de ikke taler så meget engelsk endnu. Det er vigtigt for kulturen i klubben, at de kan se, hvordan man gør, mener FCM-cheftræneren.

Det var ikke kun Evander, som gjorde det godt i kampen. Læs mere om det her.





Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner




LIVE

LIVE: 8 nomineret til årets spiller i Superligaen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Monstersalg: FC København-boss jubler



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

Atletico Madrid interesseret i dansker

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Barcelona – Real Madrid

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Wolfsburg – Bayern