Selvsikker Bo Henriksen: Ville havde scoret et par

FCM-cheftræner Bo Henriksen mener, at han selv ville have scoret på et par af de mange chancer.



Bo Henriksen havde lørdag sin første kamp i spidsen for FC Midtjylland i det midtjyske derby mod ærkerivalerne fra Viborg. Her var det et opgør, hvor FCM undervejs bombede løs mod VFF-målet. Dog uden at få scoret.

I et interview med TV3 Sport bemærker Bo Henriksen blandt andet, at han nok havde sat et par af de mange chancer i kassen.

– Hvis jeg havde stået derinde, så havde jeg lavet et par stykker, lyder det fra den tidligere Superliga-angriber Bo Henriksen med et skævt smil.

– Det var op ad bakke, at vi ikke allerede får den lukket i første halvleg, fordi vi kreerer så mange chancer. Men det vigtigste for mig er, at vi har det udtryk, som vi har, så vi ligner et fodboldhold igen. Det er det allervigtigste. På et eller andet tidspunkt, så skal de netmasker nok bimle og bamle. Det gjorde ikke i dag, men vi vinder fortjent, siger FCM-træneren.

Der skulle gå 71 minutter, inden midtjyderne fik scoret, og her var det Evander, som stod bag føringsmålet. Han spillede i det hele taget en flot kamp, som Henriksen havde masser af store ord om.

– Jeg er dybt imponeret og fascineret af, hvad han kan. Man ser det hver eneste gang til træning også. Det er sådan set det aller-allersjoveste. Man kan overføre det. Jeg synes jo til tider, at han har været fremragende for Midtjylland. Også før, siger han og fortsætter:

– Men jeg synes, at han har taget et skridt – også i Europa – som gør, at man kan se nogle kvaliteter, som er over Superligaen. Det håber vi på, at vi kan holde på et lille stykke tid endnu, lyder det fra Bo Henriksen.

FC Midtjylland-cheftræneren peger endvidere på, at Evander spiller en stor rolle i forhold til at få de nye brasilianere, Charles og Juninho, på plads, da de ikke taler så meget engelsk endnu. Det er vigtigt for kulturen i klubben, at de kan se, hvordan man gør, mener FCM-cheftræneren.

Det var ikke kun Evander, som gjorde det godt i kampen. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Køber snart Brøndby-angriber

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Peter Schmeichel lander stort job

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Liverpool – Chelsea

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer