Mandag blev det hverdag igen i AaB efter storsejren over AC Horsens, da man tabte 3-2 til OB.
Her fik AaB ellers udlignet til 2-2 i anden halvleg, men få minutter efter begik Theo Sander straffespark, så Bashkim Kadrii kunne score sejrsmålet fra straffesparkspletten.
Det er ikke første gang i denne sæson, at AaB's 18-årige keeper har begået kostbare fejl, som har kostet point, og nu får han atter hårde ord med på vejen. Det gør han fra den tidligere Superliga-træner Peter Sørensen, der ikke kunne holde igen i Onside.
Peter Sørensen mener, at det er helt forkert, at unge Theo Sander er i buret hos den kriseramte klub.
– Det er jo lige før, at han bliver ridder af den tragiske skikkelse i Aalborg, for han har været involveret i utrolig meget skidt. Ikke kun i dag. En ung meget, meget talentfuld målmand bliver bragt ind i et spil. Et svært sted at spille for en målmand især, og som ingen modstandskraft har som 17-18-årig. Alligevel er han genvalgt.
– Det er jo ikke sådan, at alt er hans skyld. Sådan er det ikke. Snarere er det AaB's skyld, trænernes skyld, der formentlig og forhåbentlig har ansvaret for, hvem der spiller. Jeg er fuld af medlidenhed med den unge mand, og han er talentfuld, og det skal nok gå godt. Men det går ikke godt, og jeg synes, det er forkert, han spiller.
– I dag indrammer den her fejl, som Theo Sander laver, at de når op og tror på det, og så ramler det på grund af en individuel fejl. Det er en katastrofe.
Peter Sørensens ekspertkollega Kenneth Emil Petersen vælger i stedet at pege på AaB-ledelsen, som ifølge ham har fejlet fuldstændig.
– Jeg synes også, det er en gigantisk fejl oppe på ledelsesgangene. De havde ét eneste job, og det var at hente en førstemålmand, så de ikke skulle kaste alle deres æg i en stakkels ung knægt, der er 18 år. Selvfølgelig vil han komme til at lave fejl. Det gør alle unge spillere – specielt målmænd. Der er det bare udslagsgivende.
– De havde et job, og det var at skaffe en keeper, og så henter de (Nico) Mantl, der er blevet valgt fra af nu to cheftrænere, fordi han tilsyneladende ikke er bedre end Theo Sander. Det er godt nok også dårligt arbejde, mener den tidligere AaB-spiller.
Med nederlaget lykkedes det ikke AaB at reducere afstanden op til AC Horsens på den rigtige side af nedrykningsstregen. Lige nu har man spillet en kamp mere end Horsens, og man har fem point op.
LIVE
LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
FANKLUBBEN
Aarhus eksploderer – vi er mestre!
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
STORT INTERVIEW