Ser frem til guldkampen: Det bliver et 3-holds-ræs

Disovery-eksperterne Lars Jacobsen og Thomas Gravesen ser frem mod forårets guldduel og forventer, at at bliver en voldsomt spændende affære.



Der er lagt i kakkelovnen til en neglebider af en Superliga-afslutning, hvor blot ni point skiller top-6 ad. 

Til sammenligning var der 13 point mellem sjettepladsen og førstepladsen sidste år, da efterårssæsonen gik på hæld. 

Der er også blot tre point mellem FC København på tredjepladsen og FC Midtjylland på førstepladsen – sidste sæson var afstanden på seks point. 

Discovery-eksperterne mener derfor også, at der kommer til at være mange om buddet til DM-guld, men særligt tre hold ventes at byde sig til. 

– Det er et spændende og tæt Superliga-forår, vi ser ind i. Der er ikke nogen, der er stukket af, og det bliver som minimum et 3-holds-ræs mellem FCK, Brøndby og FC Midtjylland. Nu byder AGF sig til, og Nordsjælland kommer også til det, så det bliver voldsomt spændende, fortæller Lars Jacobsen til Discovery.

Denne vurdering er Discovery-kollega Thomas Gravesen langt hen ad vejen enige i.

–  Jeg tror, der kommer til at være to eller tre, der kæmper med om mesterskabet. Det bliver de tre, der ligger deroppe nu (FCK, FCM og Brøndby, red.), der skal spille med om guldet. Jeg tror, at AGF og FC Nordsjælland kan presse holdene, men jeg tror ikke, de bliver danske mestre, fortæller Thomas Gravesen til Discovery. 

Der venter et brag af en åbningskamp i første runde af Superligaen i foråret, når andenpladsen Brøndby tager imod førstepladsen fra FC Midtjylland på Brøndby Stadion mod slutningen af februar. 

Du kan se hele klippet med Thomas Gravesen og Lars Jacobsen i videoafspilleren øverst.







LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er FCK’s modstander i Conference League

Her er AGF’s Champions League-modstander

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

FCK-boss roser varm bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Brøndby henter keeper – her er planen

LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

De lurer på Kjærgaard

Portugal – DR Congo

England – Kroatien

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Vilde Messi tangerer VM-rekord



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Klar transfermelding