Ser frem til guldkampen: Det bliver et 3-holds-ræs

Disovery-eksperterne Lars Jacobsen og Thomas Gravesen ser frem mod forårets guldduel og forventer, at at bliver en voldsomt spændende affære.



Der er lagt i kakkelovnen til en neglebider af en Superliga-afslutning, hvor blot ni point skiller top-6 ad. 

Til sammenligning var der 13 point mellem sjettepladsen og førstepladsen sidste år, da efterårssæsonen gik på hæld. 

Der er også blot tre point mellem FC København på tredjepladsen og FC Midtjylland på førstepladsen – sidste sæson var afstanden på seks point. 

Discovery-eksperterne mener derfor også, at der kommer til at være mange om buddet til DM-guld, men særligt tre hold ventes at byde sig til. 

– Det er et spændende og tæt Superliga-forår, vi ser ind i. Der er ikke nogen, der er stukket af, og det bliver som minimum et 3-holds-ræs mellem FCK, Brøndby og FC Midtjylland. Nu byder AGF sig til, og Nordsjælland kommer også til det, så det bliver voldsomt spændende, fortæller Lars Jacobsen til Discovery.

Denne vurdering er Discovery-kollega Thomas Gravesen langt hen ad vejen enige i.

–  Jeg tror, der kommer til at være to eller tre, der kæmper med om mesterskabet. Det bliver de tre, der ligger deroppe nu (FCK, FCM og Brøndby, red.), der skal spille med om guldet. Jeg tror, at AGF og FC Nordsjælland kan presse holdene, men jeg tror ikke, de bliver danske mestre, fortæller Thomas Gravesen til Discovery. 

Der venter et brag af en åbningskamp i første runde af Superligaen i foråret, når andenpladsen Brøndby tager imod førstepladsen fra FC Midtjylland på Brøndby Stadion mod slutningen af februar. 

Du kan se hele klippet med Thomas Gravesen og Lars Jacobsen i videoafspilleren øverst.







LIVE

TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Arbejder på Brøndby-exit

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Knuser transferrekord

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Supercomputer: De vinder VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Toptræner hylder Danmark og FC København

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Frankrig – Marokko

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Dybt forundret over Superliga-flop

Forventer klubskifte