Der var dømt fodboldfest, da Raklev GI onsdag aften tog imod Sønderjyske i Oddset Pokalen.
Ved Røsnæshallen var 2700 tilskuere dukket op for at støtte de lokale helte, der dog fik ørerne i maskinen og tabte 0-10 til Superliga-mandskabet.
Og 2700 tilskuere er bestemt ikke hverdagskost for Raklev GI, der til dagligt spiller i Sjællandsserien – det er ny rekord, fortæller klubbens sportschef Anders Thykier til Tipsbladet.
– Det var tilskuerrekord. Det var stort for os.
– Det var en fornøjelse. Det var alle dem, der har sin daglige gang i klubben, og så dem der måske tidligere har haft sin daglige gang i klubben og så alle deres bekendte. Folk har glædet sig til at blive en del af festlighederne dernede, siger han.
Det har krævet en masse arbejde at blive klar til onsdagens kamp, hvor der blev solgt mange flere pølser end normalt.
– Vi har været en otte til ti stykker, som kontinuerligt har arbejdet på det i nogle uger, og der er vi begunstiget af, at en del af den gruppe er vant til at arrangere større arrangementer, så de har de helt rigtige kontakter.
– Der har også været rigtig mange sponsorer, der har meldt sig på til at hjælpe med, at vi kunne finansiere nogle af de ting, vi gerne ville.
– Det har krævet lidt mere end til en normal fodboldkamp, hvor vi bare åbner en container og sælger 20 pølser, så det var et noget større arbejde denne gang.
Blev der så solgt flere pølser?
-Det vil jeg tro. Jeg har ikke fået tallene endnu, men jeg tror, vi har rundet omkring 1000 pølser, 400 flæskestegssandwiches og et par hundrede kyllingeburgere. Jeg nåede ikke selv at få nogen, for jeg havde meget at se til, men jeg hørte, de var gode, siger Anders Thykier.
Carsten Werge på besøg
Den tidligere fodboldkommentator og nuværende fodboldboss på TV 2 Sport Carsten Werge var også et smut forbi onsdagens kamp.
Her fik han fornøjelsen af at være stadionspeaker for de mange fremmødte, og det spredte glæde hos Anders Thykier.
– Han kender jo mange mennesker, ham Carsten, så vi havde en, der kender ham, så det var en vennetjeneste. Carsten er jo glad for fodbold og pokalturneringen ligesom alle os andre, så vi fik fortalt ham lidt om arrangementet, og så ville han gerne ud at mærke stemningen.
– Det var sjovt, og det tror jeg også, at tilskuerne på lægterne synes, det var. Han var også forbi vores sponsorarrangement for at fortælle en anekdote eller to fra hans fodboldliv, så det har helt sikkert været en succes at have ham forbi. Han er jo et koryfæ inden for fodbold, så det var selvfølgelig sjovt at have ham forbi.
– Vi tilbød ham et stykke smørrebrød som tak, men han havde fået en pølse, og de er store, så han var ikke sulten, siger Raklev-chefen med et smil.
Selvom kampen ikke endte som håbet, så ser Anders Thykier aftenen som en stor succes.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Sydafrika – Canada
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER