Der var dømt fodboldfest, da Raklev GI onsdag aften tog imod Sønderjyske i Oddset Pokalen.
Ved Røsnæshallen var 2700 tilskuere dukket op for at støtte de lokale helte, der dog fik ørerne i maskinen og tabte 0-10 til Superliga-mandskabet.
Og 2700 tilskuere er bestemt ikke hverdagskost for Raklev GI, der til dagligt spiller i Sjællandsserien – det er ny rekord, fortæller klubbens sportschef Anders Thykier til Tipsbladet.
– Det var tilskuerrekord. Det var stort for os.
– Det var en fornøjelse. Det var alle dem, der har sin daglige gang i klubben, og så dem der måske tidligere har haft sin daglige gang i klubben og så alle deres bekendte. Folk har glædet sig til at blive en del af festlighederne dernede, siger han.
Det har krævet en masse arbejde at blive klar til onsdagens kamp, hvor der blev solgt mange flere pølser end normalt.
– Vi har været en otte til ti stykker, som kontinuerligt har arbejdet på det i nogle uger, og der er vi begunstiget af, at en del af den gruppe er vant til at arrangere større arrangementer, så de har de helt rigtige kontakter.
– Der har også været rigtig mange sponsorer, der har meldt sig på til at hjælpe med, at vi kunne finansiere nogle af de ting, vi gerne ville.
– Det har krævet lidt mere end til en normal fodboldkamp, hvor vi bare åbner en container og sælger 20 pølser, så det var et noget større arbejde denne gang.
Blev der så solgt flere pølser?
-Det vil jeg tro. Jeg har ikke fået tallene endnu, men jeg tror, vi har rundet omkring 1000 pølser, 400 flæskestegssandwiches og et par hundrede kyllingeburgere. Jeg nåede ikke selv at få nogen, for jeg havde meget at se til, men jeg hørte, de var gode, siger Anders Thykier.
Carsten Werge på besøg
Den tidligere fodboldkommentator og nuværende fodboldboss på TV 2 Sport Carsten Werge var også et smut forbi onsdagens kamp.
Her fik han fornøjelsen af at være stadionspeaker for de mange fremmødte, og det spredte glæde hos Anders Thykier.
– Han kender jo mange mennesker, ham Carsten, så vi havde en, der kender ham, så det var en vennetjeneste. Carsten er jo glad for fodbold og pokalturneringen ligesom alle os andre, så vi fik fortalt ham lidt om arrangementet, og så ville han gerne ud at mærke stemningen.
– Det var sjovt, og det tror jeg også, at tilskuerne på lægterne synes, det var. Han var også forbi vores sponsorarrangement for at fortælle en anekdote eller to fra hans fodboldliv, så det har helt sikkert været en succes at have ham forbi. Han er jo et koryfæ inden for fodbold, så det var selvfølgelig sjovt at have ham forbi.
– Vi tilbød ham et stykke smørrebrød som tak, men han havde fået en pølse, og de er store, så han var ikke sulten, siger Raklev-chefen med et smil.
Selvom kampen ikke endte som håbet, så ser Anders Thykier aftenen som en stor succes.

Van der Vaart sviner dansker til: Han er ubrugelig

Sportsdirektør lukker døren for Eriksen

Bo Henriksen chokerer i Tyskland

‘Ingen kan afløse ham’

Huescas: Dette er det største i min karriere

Øv bøv, Bischoff: Hård melding fra Riemer!

– Så får de en fandens god spiller

Ødelægger Tottenham det for Thomas Frank?

Superliga-panik? Disse 10 spillere er gratis

‘Det er kæmpe stort – han er en verdensstjerne’

Afsløring: Randers henter Elias Andersson

– Vi har ikke kunnet få fat i Christian Eriksen

Vingegaard-reaktion overrasker: Det er utroligt

‘Klubberne er bange for ham’

Blev købt for 112 millioner – afviste FC København

Dario Osorio er blevet skadet

Eriksen træner med i denne klub

‘Det kan man ikke – det er fysisk umuligt’

Her er Victor Froholdt blandt verdens allerbedste

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Tullberg i FCM til 2029 – her er prisen

Adam Daghim: Den får Noah Nartey – 100 procent

Vingegaard slår fast: Det er slut med det

Klapper i om FC København-rygte – tæt på skifte

Glimrer ved sit fravær: Skal han sælges nu?

Jubler over dansk kæmpetransfer: ‘Mentalt monster’

Højbjerg med nøglerolle i kæmpetransfer

Brian Riemer: ‘På mange måder er de som Danmark’

Christian Eriksen misser vigtig deadline

TransferLIVE: PL-klub vil ikke hente Eriksen

Chok: Han kan overtage fra ten Hag og Mourinho

Holger Rune: Måske fortjener vi mere i præmiepenge

Hård kritik af Superliga-klub: ‘De er for nærige’

Jubler over godkendelse

Brian Riemer skifter ud i landsholdstruppen

Dolberg-transfer: Der er en eksplosion på vej

Victor Jensen ude i flere måneder

Dansk chokfyring: ‘Døden skal jo have en årsag’

Dansk bomber viralt: ‘Han har tatoveret mig!’

Riemer hylder dansk komet: Har en x-faktor

Reagerer på transfervinduet: ‘Historisk’

Se her: Eriksen er på træningsbanen i Malmö

‘Ingen dramatik’

Superligaklubber får grønt lys

Transferdrama: Sendte delegation til Danmark

Tullberg kostede 3,5 mio.: Vi er glade for prisen

Mål i begge ender i Bratislava

Conrad Harder åbner op: ‘Der var tårer’

Dansk klub forklarer opsigtsvækkende transfer

Hvad sker der? Dansker fanget i transferdrama

Vingegaard med opsang til demonstranter

‘Jeg jagter den drøm hver eneste dag’

Absurd cirkus i Vueltaen: Vandt Vingegaard?

Afviser ‘at gamble’ med verdensstjerne

62,55 milliarder kroner