Video : Tipsbladet
Superliga

SIF-boss: Umuligt at hente en tilsvarende spiller

Silkeborg IF har mange salgsbare spillere, og sportschefen ved godt, at de bliver svære at erstatte, hvis de bliver solgt.

Hvis man er FC København eller FC Midtjylland, kan man godt købe en god spiller udefra, når en dygtig spiller fra truppen bliver solgt. 

Men når en klub som Silkeborg IF må sælge en af holdets bedste spillere, er man et sted, hvor man må kigge internt eller på hylder langt under.

For pengene fra et salg skal bruges til at styrke udviklingen i klubben. Det er ikke penge, der kan bruges på at hente en spiller til en tilsvarende værdi.

Og det er udfordringen for sportschef Jesper Stüker i Silkeborg IF.

- Hvis vi skal sælge et par spillere og bibeholde vores konkurrenceevne, skal vi ud at finde spillere, der kan erstatte dem én til én. Men hvis vi sælger Rasmus Carstensen for rigtig mange penge, er det umuligt at hente en tilsvarende spiller, for så mange penge har vi ikke.

- Det kan godt være, at vi får nogle penge i kassen, men det er penge, vi skal bruge på at investere i nogle langsigtede ting. Vi kan ikke fyre det hele af på en spiller, der ikke engang gider at spille i Silkeborg, fordi vi ikke kan tilbyde den høje løn, man kan få andre steder, siger Jesper Stüker til Tipsbladet fredag og forklarer:

- Vi kunne så gå længere ned og se, om vi kan finde spillere på 30 år, hvor det godt kan lade sig gøre. Det ville give vores hold noget erfaring, og vi ville kunne fortsætte med at være konkurrencedygtige, men så har vi pludselig seks-otte spillere omkring 30 år på vores hold, og når de næste så er omkring 25 år; hvor skal det næste salg så komme fra? Derfor kan strategien blive udfordret, og det betyder, at vi skal være skarpe på vores beslutninger nu.

- Vi skal være konkurrencedygtige, men vi skal finde balancen i forhold til den strategi, som vi har været dygtige til at lykkes med. Det bliver vi udfordret på, og jeg tror også, at vi skal klare det, men vi skal nok få noget skældud for det på et tidspunkt. Det har vi prøvet før.

SIF kan se frem til en sommer, hvor der vil være masser af interesse for Rasmus Carstensen, Sebastian Jørgensen, Nicolai Vallys og sikkert også Nicklas Helenius. Tidligere har også Tobias Salquist været et varmt navn i forhold til udlandet.

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub