Silkeborg har over de senere år leveret flere flotte spillersalg, men et navn overskygger alle andre, mener klubbens sportschef Jesper Stüker.
Det er naturligvis salget af Kasper Dolberg til AFC Ajax, som sportschefen er mest stolt af, og det bekræfter han til Discovery+ i programmet “Købmændenes Klub”. Salget til den hollandske storklub var en øjenåbner for, hvilken hylde klubben kunne sende spillere afsted til, hvilket klubben senere nød godt af på mange områder internt, fortæller sportschefen.
– Det der med at vi kunne sælge en spiller til Ajax, som virkelig eksploderede på ungdomslandsholdene og senere hen slog igennem var sådan lidt et wakeup-call for os alle sammen og med til, at vi turde hæve overliggeren for, hvor gode de kunne blive.
– Da jeg sad med de der spillere de første gange, og vi skulle lave kontrakter, snakkede vi om: “Tænk hvis du kunne blive førsteholdsspiller i Silkeborg”. Nu fandt vi så ud af, at der var noget, som rakte længere ud. Vi kunne faktisk udvikle spillere til et højere niveau. Det gav et boost og en tro på tingene blandt trænerne og i virkeligheden også spillerne, forklarer sportschefen, som efterhånden har flere flotte spillersalg på CV’et, og som altså bekræfter, at salget af Dolberg brød en lydmur.
Blandt andet har Silkeborg også solgt Robert Skov til FC København, Jens Martin Gammelby til Brøndby, Mads Emil Madsen til Slavia Prag og Magnus Mattsson til NEC Nijmegen siden salget af den blonde angriber.
Tidligere har Stüker også fortalt, at det næste store salg i Silkeborg kan blive Rasmus Carstensen. Det kan du læse mere om her.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
OPTAKT
Uruguay – Spanien
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Tipsbladet lancerer vodcast: Spillet bag spillet
OPTAKT
