Silberbauer kender ny Brøndby-profil rigtig godt

Brøndby har fået sig en særdeles offensiv back, mener Michael Silberbauer, som kender Sean Klaiber særdeles godt.



Brøndby lukkede og slukkede transfervinduet på indsiden med at købe Sean Klaiber, som er hentet i FC Utrecht. 

Dermed har Brøndby hentet ind på en hylde, som siger 179 kampe i Æresdivisionen og et tidligere ophold i Ajax. 

Størstedelen af karrieren har dog været i FC Utrecht, og det er netop herfra, at Michael Silberbauer kender ham særdeles godt. Michael Silberbauer var for nylig træner for Klaiber, som var fast mand på højrebacken under danskeren. Han kan melde om en meget professionel gut, som nok skal passe godt ind i Brøndbys miljø.

– Jeg tænker, at han har søgt efter et udlandseventyr, og at det er det, der har vejet tungt. Han er faktisk en stor personlighed. Det er en, der også vil forlange noget af sine medspillere, forklarer Silberbauer til Tipsbladet.

Han er ikke bekymret for, at Klaiber skal bruge lang tid på at vænne sig til dansk fodbold. Det ligger da heller ikke i kortene med tanke på, at han har spillet fast for FC Utrecht, og at han er 29 år gammel. 

Det er nok de færreste herhjemme, som har set Klaiber tørne ud for Utrecht, men Brøndby kan se frem til at få en spiller, som er rigtig stærk i det fremadrettede spil.

– Der er jo altid nogle småting, når man kommer fra de forskellige lande, men Sean kan godt klare sig selv. Specielt i det offensive spil er han stærk. Så skal han selvfølgelig lære Brøndbys system og måde at forsvare på, men jeg har ikke nogen tvivl om, at jeg tror, at han vil kunne lave nogle offensive impulser for dem.

– Når man hele tiden siger, at han er offensiv stærk, så er det fordi, han er stærkere der, end han er defensivt. Det er ikke fordi, at han ikke kan forsvare, men han er en spiller, som gerne vil løse alle situationer, også spillemæssigt, så jeg synes generelt, at han også er god til det. Så er det med at finde den rigtige balance i det. 

Sean Klaiber missede et par uger af opstarten og den første turneringskamp i denne sæson med en lille skade, men ellers er han en spiller, som nærmest aldrig er skadet. 

I Brøndby kommer han med stor sandsynlighed til primært at kæmpe mod Sebastian Sebulonsen og Kevin Mensah om spilletiden på højre wingback.





Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!




Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: Fuld opbakning

Interessant afsløring

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Kevin Diks skriver historie



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Han stiller ultimative krav

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

Sønderjyske – AGF

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Barcelona i kæmpesejr

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Hjulmand graver sig ned i London

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

AGF smider sejren i de døende sekunder

De må have mareridt om ham i nat!

– En gigantisk nedtur!

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Han har været en åbenbaring!