Når Silkeborg søndag eftermiddag får besøg af FC Midtjylland, så er det to klubber, som kommer med lidt resultatvanskeligheder i bagagen. Silkeborg har ikke scoret i de to seneste kampe, som er blevet tabt 0-1 til Brøndby og 0-2 til Randers.
Silkeborgs cheftræner Kent Nielsen går dog ind til det kommende opgør med troen på, at de kan true FCM, som har hentet fem point i deres seneste syv kampe.
– Det er klart, at FC Midtjylland er en topklub med rigtig mange dygtige spillere, der har store individuelle kvaliteter og som kan afgøre fodboldkampe. Vi har den fornødne respekt for dem, og de kommer utvivlsomt med stor fart og aggressivitet i presset, og de vil også gerne true på deres standardsituationer, siger Kent Nielsen til klubbens hjemmeside.
– Men vi har også våben, der kan true den anden vej, og hvis vi rammer vores topniveau som hold, kan vi gøre det rigtig svært for dem. Vi skal spille med dem og ikke slås med dem, lyder det fra SIF-træneren.
Endvidere peger han på, at de har bygget gevaldigt meget på efter efterårets møde i Herning, hvor FCM vandt 3-0. Dernæst mener Kent Nielsen, at der sker noget med hans hold, når de skal møde de store.
– Mod de bedste har vores spillere og vores hold vist en evne til at løfte sig – det så vi også i den seneste hjemmekamp mod Brøndby, hvor vi desværre ikke fik udnyttet vores overtag. Men vi spillede vel nok vores bedste kamp i hele sæsonen, og det er den samme spillemæssige indsats, vi skal finde frem i søndagens kamp.
Samlet set har SIF gjort det godt på banen, men udenfor banen har de også præsteret flot. Læs mere om det her.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
LIVE: Slutfløjt i Parken
Raser: Det er latterligt!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
