Har mange bolde i luften: De falder nok til jorden

Silkeborgs sportschef, Jesper Stüker, forventer, at det er muligt at holde på profilerne i transfervinduet.



Der har været rift om profilerne i Silkeborg IF gennem det meste af transfervinduet.

Især de offensive esser Nicklas Helenius og Nicolai Vallys har været varme på rygtebørsen.

Silkeborg IF Invest A/S kom dog torsdag med en halvårsrapport, hvor der ikke blev budgetteret med yderligere indtægter i transfervinduet.

Ifølge sportschef i klubben, Jesper Stüker, kan forventningerne i halvårsrapporten godt ændres. Han tror dog ikke, at det kommer til at ske.

– Man kan godt ændre sine forventninger, men forventningen er, at der ikke kommer mere ud og flere penge i kassen. Man ved dog aldrig, siger sportschefen efter Silkeborgs nederlag mod OB.

Indtil videre har holdet kun solgt solgt en profil fra sidste sæsons bronzehold, da højrebacken Rasmus Carstensen skiftede til belgiske KRC Genk i en rekordhandel for Silkeborg.

Hvis yderligere handler skal ske, så skal der komme et ekstraordinært bud, inden transfervinduet lukker.

– Der skal et tilbud til, som vi ikke kan sige nej. Det kommer an på hvem, der er bud efter, og hvordan vi står i forhold til det.

– Indtil videre har der ikke været noget, som vi ikke har kunnet sige nej til, så det vil overraske mig, hvis der kommer noget sent i vinduet, lyder det fra Jesper Stüker.

Selvom sportschefen ikke forventer, at der bliver solgt profiler, så regner han med, at der bliver travlt op til deadline for køb og salg af spillere.

– Der er altid sindssygt mange bolde i luften. Der er noget, der skal prøves af i forhold til klubber og agenter, så jeg forventer faktisk, at det bliver meget hektisk.

– Umiddelbart tænker jeg, at vi er færdige med at hente spillere, men vi har bolde i luften. Det mest sandsynlige er dog, at de nok bare falder til jorden, siger Jesper Stüker.

Silkeborg har også hentet spillere i løbet af sommeren, hvor alsidige Lukas Engel, offensivspilleren Tonni Adamsen og forsvarsspilleren Robin Østrøm er blevet købt af holdet fra Søhøjlandet.

Derfor vil Jesper Stüker også være glad, hvis transfervinduet lukkede nu.

– Jeg er rigtig godt tilfreds. Vi har bevaret vores trup udover salget af Rasmus Carstensen. Han har givet os klubbens største transfer, og jeg synes, at vi har været godt dækket ind på hans position.

– Derudover synes jeg, at vi har fået gode spillere ind i vores trup, og derfor er jeg vældig godt tilfreds, siger sportschefen.

/ritzau/





Lionel Messi i stor kovending?


Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham

FCK-krise: Helt nede på 11 procent nu!

Celtic-ejer i voldsom nedslagtning af Rodgers

Pludselig nævnte Zorniger Moukoko

Philip Billing kunne ikke mere: ‘Jeg var desperat’

Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’

Sean Klaiber: Han er virkelig undervurderet!

Randers FC henter spiller i udenlandsk topklub

Zorniger forklarer opsigtsvækkende optrin

Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?

Rundens Hold i Superligaen – 13. runde

– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris

Hent denne Superliga-profil, AGF!

– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk

Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt

– Ingen har pengene til at friste mig

Klubskifte kan ske – møde i denne uge

Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’

‘Nærmest et karaktermord’

Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?

Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel

Hvad sker der? Uhørte scener i Odense!

Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer

På røven over dansk stjerne

Stor krise: ‘Det er ridser i lakken’

‘Fodbold bliver ligegyldigt’

Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’

‘Jeg elsker dem, men jeg vil ikke acceptere det!’

Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub

Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen

AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne

Skrækkeligt Napoli-nyt

Afviste Brøndby: Nu kommer Viborg med nyt

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Scoring af Ekene Chukwuani

Prelec med kontant Christian Sørensen-melding

– Han er Superligaens mest undervurderede spiller

Storroser Yuito Suzuki

Brendan Rodgers siger op i Celtic

Halvdanske Ulve æder Storke i tysk pokal

Se de vilde billeder – Wass måtte tale til fansene

Brøndby-profil: Jeg elsker fansene, men…

Brøndby-boss kritiserer fans: Totalt ødelæggende

Kæmpe fejl og kampafbrydelse – BIF banker OB

Dansk cykelrytter ramt af flere blodpropper

Skidt nyt for Andreas Christensen

Sådan starter OB og Brøndby IF

Vanvid! 152 tyrkiske dommere indblandet i skandale

OB – Brøndby IF

Tophold jagter to danskere