FC Midtjylland kunne for halvanden uge siden præsentere Pione Sisto på et pressemøde på MCH Arena efter et langt forløb, hvor en række klubber fra både Spanien, Portugal og Mexico havde været interesseret i den danske kantspiller.
I Danmark havde FC København desuden været tæt på at få ham på plads, men i sidste ende blev det altså FCM, som fik ham på plads. Det er på en fire-årig kontrakt, hvor lønnen i første omgang blev vurderet til 4,5 millioner kroner om året.
Læs også:FC Midtjylland klar til gruppespil efter storsejr
Men tallet på lønsummen er væsentligt højere. Årslønnen er i stedet på seks millioner kroner, hvilket er markant over den indtægt, som eksempelvis klubbens anfører Erik Sviatchenko har i sine cirka 3,3 millioner kroner i årsløn. Dermed sprænger FC Midtjylland alle tidligere lønrammer med kontrakten til Pione Sisto.
Det oplyser en person meget tæt på Pione Sisto til tipsbladet.dk.
Og der er flere penge til Sisto, for overhovedet at skrive under på kontrakten blev der også forhandlet en såkaldt sign-on fee, der beriger Pione Sisto med intet mindre end fem millioner kroner – et beløb, der ifølge tipsbladet.dks oplysninger bliver udbetalt til stjernen i flere rater.
Dermed tilgår der i alt 29 millioner til Pione Sisto før skat, hvis han bliver i klubben alle fire år, som kontrakten er på.
Skulle Pione Sisto færdiggøre samtlige fire år som FC Midtjylland-spiller vil der dog være endnu flere penge i vente. For i forhandlingerne med FC Midtjylland, blev der i følge tipsbladet.dk’s oplysninger nemlig også indskrevet en sign-off-fee på et millionbeløb, der udbetales ved en fuldførelse af kontrakten.
Dermed er Pione Sisto tilbage i Superligaen på en lønaftale, som kun de færreste kolleger kan måle sig med – dog er der fortsat et spring op til Superligaens bedst betalte spiller i FC Københavns Andreas Bjelland, der angiveligt får op mod 750.000 kroner om måneden og dermed en årsløn på ni millioner kroner.
Læs også:Sisto viser klip fra sin dokumentar: Kan forstå at I fortsat søger svar
Prisen for Pione Sisto var endvidere angiveligt på 16 millioner plus ni millioner kroner i mulige bonusser, da midtjyderne købte ham i den spanske La Liga-klub Celta Vigo.
Læs også:Karakterer: Masser af stærke FC Midtjylland-præstationer i stor triumf
Læs også:Sistos europæiske erfaring skal hjælpe FCM: Det giver en tryghed
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
OPTAKT
Canada – Qatar
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
NYHEDER
Succestræner død af kræft
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Portugal skuffede stort mod DR Congo
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
OPTAKT
England – Kroatien
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
