FC Midtjylland kunne for halvanden uge siden præsentere Pione Sisto på et pressemøde på MCH Arena efter et langt forløb, hvor en række klubber fra både Spanien, Portugal og Mexico havde været interesseret i den danske kantspiller.
I Danmark havde FC København desuden været tæt på at få ham på plads, men i sidste ende blev det altså FCM, som fik ham på plads. Det er på en fire-årig kontrakt, hvor lønnen i første omgang blev vurderet til 4,5 millioner kroner om året.
Læs også:FC Midtjylland klar til gruppespil efter storsejr
Men tallet på lønsummen er væsentligt højere. Årslønnen er i stedet på seks millioner kroner, hvilket er markant over den indtægt, som eksempelvis klubbens anfører Erik Sviatchenko har i sine cirka 3,3 millioner kroner i årsløn. Dermed sprænger FC Midtjylland alle tidligere lønrammer med kontrakten til Pione Sisto.
Det oplyser en person meget tæt på Pione Sisto til tipsbladet.dk.
Og der er flere penge til Sisto, for overhovedet at skrive under på kontrakten blev der også forhandlet en såkaldt sign-on fee, der beriger Pione Sisto med intet mindre end fem millioner kroner – et beløb, der ifølge tipsbladet.dks oplysninger bliver udbetalt til stjernen i flere rater.
Dermed tilgår der i alt 29 millioner til Pione Sisto før skat, hvis han bliver i klubben alle fire år, som kontrakten er på.
Skulle Pione Sisto færdiggøre samtlige fire år som FC Midtjylland-spiller vil der dog være endnu flere penge i vente. For i forhandlingerne med FC Midtjylland, blev der i følge tipsbladet.dk’s oplysninger nemlig også indskrevet en sign-off-fee på et millionbeløb, der udbetales ved en fuldførelse af kontrakten.
Dermed er Pione Sisto tilbage i Superligaen på en lønaftale, som kun de færreste kolleger kan måle sig med – dog er der fortsat et spring op til Superligaens bedst betalte spiller i FC Københavns Andreas Bjelland, der angiveligt får op mod 750.000 kroner om måneden og dermed en årsløn på ni millioner kroner.
Læs også:Sisto viser klip fra sin dokumentar: Kan forstå at I fortsat søger svar
Prisen for Pione Sisto var endvidere angiveligt på 16 millioner plus ni millioner kroner i mulige bonusser, da midtjyderne købte ham i den spanske La Liga-klub Celta Vigo.
Læs også:Karakterer: Masser af stærke FC Midtjylland-præstationer i stor triumf
Læs også:Sistos europæiske erfaring skal hjælpe FCM: Det giver en tryghed
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
LIVE
TransferLIVE: Ny cheftræner på plads
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
LIVE: DR Congo – Danmark
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
De 10 største stjerner, der misser VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
Officielt: Uwe Rösler henter Mbom
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
MEDIE
