FC Midtjylland kunne for halvanden uge siden præsentere Pione Sisto på et pressemøde på MCH Arena efter et langt forløb, hvor en række klubber fra både Spanien, Portugal og Mexico havde været interesseret i den danske kantspiller.
I Danmark havde FC København desuden været tæt på at få ham på plads, men i sidste ende blev det altså FCM, som fik ham på plads. Det er på en fire-årig kontrakt, hvor lønnen i første omgang blev vurderet til 4,5 millioner kroner om året.
Læs også:FC Midtjylland klar til gruppespil efter storsejr
Men tallet på lønsummen er væsentligt højere. Årslønnen er i stedet på seks millioner kroner, hvilket er markant over den indtægt, som eksempelvis klubbens anfører Erik Sviatchenko har i sine cirka 3,3 millioner kroner i årsløn. Dermed sprænger FC Midtjylland alle tidligere lønrammer med kontrakten til Pione Sisto.
Det oplyser en person meget tæt på Pione Sisto til tipsbladet.dk.
Og der er flere penge til Sisto, for overhovedet at skrive under på kontrakten blev der også forhandlet en såkaldt sign-on fee, der beriger Pione Sisto med intet mindre end fem millioner kroner – et beløb, der ifølge tipsbladet.dks oplysninger bliver udbetalt til stjernen i flere rater.
Dermed tilgår der i alt 29 millioner til Pione Sisto før skat, hvis han bliver i klubben alle fire år, som kontrakten er på.
Skulle Pione Sisto færdiggøre samtlige fire år som FC Midtjylland-spiller vil der dog være endnu flere penge i vente. For i forhandlingerne med FC Midtjylland, blev der i følge tipsbladet.dk’s oplysninger nemlig også indskrevet en sign-off-fee på et millionbeløb, der udbetales ved en fuldførelse af kontrakten.
Dermed er Pione Sisto tilbage i Superligaen på en lønaftale, som kun de færreste kolleger kan måle sig med – dog er der fortsat et spring op til Superligaens bedst betalte spiller i FC Københavns Andreas Bjelland, der angiveligt får op mod 750.000 kroner om måneden og dermed en årsløn på ni millioner kroner.
Læs også:Sisto viser klip fra sin dokumentar: Kan forstå at I fortsat søger svar
Prisen for Pione Sisto var endvidere angiveligt på 16 millioner plus ni millioner kroner i mulige bonusser, da midtjyderne købte ham i den spanske La Liga-klub Celta Vigo.
Læs også:Karakterer: Masser af stærke FC Midtjylland-præstationer i stor triumf
Læs også:Sistos europæiske erfaring skal hjælpe FCM: Det giver en tryghed
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria
EKSKLUSIVT
