Sisto viser klip fra sin dokumentar: Kan forstå at I fortsat søger svar

Den tilbagevendte FC Midtjylland-spiller Pione Sisto er blevet hovedperson i en dokumentar om sin karriere.



Pione Sisto har i den seneste tid været centrum for den måske mest særprægede transfersaga i dansk fodbold, hvor det altså endte med, at den danske kantspiller vendte hjem til FC Midtjylland efter fire år i spanske Celta.

I den forbindelse var han tæt på at skrive under med midtjydernes rivaler fra FC København, men i sidste øjeblik valgte Pione Sisto at sige nej til Ståle Solbakken og Co, hvorefter der gik næsten to uger, inden FCM kunne præsentere Sisto på et pressemøde på MCH Arena.

Her fortalte Sisto, at man ville få svar på, hvad der skete i Parken, ligesom det blev fortalt, at det hele var blevet filmet, hvilket også var tilfældet ved selve pressemødet, hvor der var et mindre kamerahold med Pione Sisto.

Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020

Nu er der blevet løftet lidt af sløret for, hvad det skal ende med, og på Youtube ligger der nu en teaser for det, som venter fra Pione Sistos side. Her forklarer han også lidt om tankerne bag dokumentaren, som kommer til at hedde ‘Pione VS Sisto’.

– Jeg har igennem de seneste år trukket store overskrifter verden over. Danmark har fået en fodboldspiller, som med sin historie og personlighed har givet anleding til store nationale debatter, gode grin og ikke mindst påvirket den politiske dagsorden. Men jeg er vel og mærke en helt almindelig person, som ikke andre med følelser, drømme og ambitioner, skriver han og fortsætter:

– I denne dokumentarserie vil I komme tættere på mig som person, fodboldspiller og ikke mindst offentlig person. I vil følge mig tæt og se verden gennem mine øjne. For jeg kan forstå, at I fortsat søger klare svar på, hvorfor jeg har været i mediernes søgelys gennem det meste af min fodboldkarriere samt historien bag, lyder det fra Pione Sisto.

Læs også:FCM-lejren roser Sistos indhop: Det tegner godt for os

Du kan se klippet fra dokumentarserien nederst i artiklen.

Læs også:Sisto styrer presset væk: Jeg skal selv invitere det ind
Læs også:Sønderjyske straffede FC Midtjylland i Superliga-premieren
Læs også:Superliga-spørgsmål: Hvordan kommer VAR fra start i Danmark?






LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Brøndby tæt på Superliga-profil

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Åbner for sommertransfer

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Medie: De lurer på FCM-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

FC København i forhandlinger med svensk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Her er prisen på Aral Simsir

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Argentina – Kap Verde

Canada – Marokko

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Jagter stor Liverpool-stjerne

– Schwartau-handel giver ingen mening