Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Nottingham Forest og den videre vej i Europa League er tæt på den værst mulige, mener Mike Tullberg.



– Som træner skal man altid lade som om, at det hele er fantastisk, når der er trukket lod. Men det gider jeg ikke. Der er ingen tvivl om, at det er en lortelodtrækning.

Sportschef Kristian Bach Bak udtalte sig diplomatisk efter sidste uges lodtrækning til Europa Leagues slutspil, men cheftræner Mike Tullberg lagde efter torsdagens træning i Herning ikke fingre imellem.

Efter en historisk tredjeplads i ligaspillet skal FC Midtjylland op mod Nottingham Forest i sin ottendedelsfinale, mens enten Porto eller Stuttgart venter i kvartfinalen, hvis Nottingham bliver elimineret.

FCM besejrede Nottingham 3-2 på udebane i ligaspillet, men når alternativet var græske Panathinaikos og enten Braga eller Ferencvaros i kvartfinalen, må man gerne begræde sit lodtrækningsheld, mener Tullberg.

Han smiler stort, mens han giver sin åbenhjertige analyse og giver trods alt også udtryk for en vis optimisme.

– Det er en lortelodtrækning, men det betyder ikke, at vi ikke har en chance for at gå videre. Vi har vist, at vi kan lave en god præstation, og hvis vi kan få et godt resultat i den første kamp, kan det lade sig gøre, siger FCM-træneren.

Nottingham slider gevaldigt med resultaterne i Premier League og er kun over nedrykningsstregen på målscore, bemærker han.

– Men jeg kan selvfølgelig ikke sige, at jeg ikke helst ville have trukket Panathinaikos og den videre vej i den anden halvdel. Altså, det kunne nærmest ikke være værre.

– Men okay, hvis vi gør det (kommer langt i Europa League, red.) på den her måde, så er det jo bare endnu flottere. Man skal bruge lodtrækningsheld for at komme langt. Det havde vi ikke, men vi kan godt komme langt alligevel, siger Tullberg.

Det taler til Nottinghams fordel, at briterne har en uge uden en kamp til at forberede sig inden besøget fra Danmark næste torsdag, mens FCM omvendt møder AGF i en pokalsemifinale søndag.

Men det taler til gengæld muligvis til FCM’s fordel, at Nottingham herefter har vigtige nøglekampe mod Fulham og Tottenham i ligaen, bemærker FCM-træneren.

– Lad os nu se, hvad de kommer med. Men vi har en chance. Den er ikke så stor, som hvis vi har trukket noget andet, men den er der, og det er det, vi skal gå efter.

FCM gæster Nottingham 12. marts og er vært for returkampen 19. marts.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Afventer svar om Mikael Uhre

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Stjerne peger på Højlund

Laver aftale med Frederik Birk



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Storroser dansk super-talent



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Tottenham under stregen

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

– Han ender i Premier League

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Bayern slår rekord i ny storsejr

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

FC København med overtidssejr over Randers

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

‘Han snakker ikke om andet!’

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Gil Vicente tryner Tondela

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Silkeborg-comeback giver håb

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Randers FC – FC København

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå