Skulle Delaney have rødt? ‘Sniger sig udenom kort’

Thomas Delaney slap heldigt fra at protestere til fjerdedommeren sekunderne efter et gult kort og fra et par brag af nogle frispark.



PARKEN (Tipsbladet): Thomas Delaney var dagens Superliga-helt i Parken med et ultra-vigtigt mål mod FC Midtjylland kort før tid.

Dermed fik FC København skrabet en 1-1 i land.

Den historie kunne dårligt være skrevet bedre af københavnerne og Delaney, da de blev genforenet sidste sommer.

Men var FCK-anføreren heldig med at være på banen, da han fik udlignet?

Syv minutter før scoringen fik Delaney gult kort for protester over et frispark tilkendt Darío Osorio.

Og i næste sekund løb Delaney ud til fjerdedommer Jakob Sundberg for at protestere videre.

Hoveddommer Mikkel Redder havde derefter fat i FCK-anføreren for at pointere, at det var ham, der bestemte.

Smart sluppet

Tidligere i kampen havde Thomas Delaney i i hvert fald én situation begået et hårdt frispark, ingen i Parken kunne have løftet et øjenbryn over, hvis det havde givet et gult kort.

Den slags gør selvsagt ingen forskel nu, men i FC Midtjylland-lejren kunne man konstatere, at Delaney er rigtig skarp til at føre en løbende dialog – og måske også til at slippe fra kort på frispark.

– Lad os sige, at han er meget dygtig og charmerende til engang imellem snige sig uden om nogle af de kort med alderen, siger Thomas Thomasberg, cheftræner i FC Midtjylland.

Thomas Delaney ser ud til at vinde DM i sin første sæson tilbage i FC København. Foto: Alamy

– Jeg ved jo, at det er en spiller, der vil vinde for enhver pris, men han får lov til lidt ekstra en gang imellem. Men han gør det på en meget charmerende måde. Det er selvfølgelig irriterende, når man er modstander. Man kunne godt ønske sig engang imellem, at nogle af vores spillere også kunne snige sig uden om noget af det.

– Jeg synes faktisk, dommeren i dag dømmer en rigtig fin kamp. Jeg synes, vi skal give ham ros for hans håndtering af kampen generelt med den opmærksomhed, der er omkring ham, siger Thomas Thomasberg.

Og den med at slippe afsted med at diskutere med fjerdedommeren var Thomasberg, med et glimt i øjet, imponeret over.

– Noget af det skal man jo have i sig, og noget af det kan man lære undervejs. Jeg tror, begge dele gælder for ham, siger Thomas Thomasberg.

Skulle Thomas Delaney have været udvist?

  • Ja
  • Nej
  • Han burde have fået gult tidligere, men så havde han næppe brokket sig til endnu et kort i Osorio-situationen
  • Ja
  • Nej
  • Han burde have fået gult tidligere, men så havde han næppe brokket sig til endnu et kort i Osorio-situationen

0 Votes

Thomas Thomasberg og FC Midtjylland er nu i alvorlig baghånd før de sidste to runder med 1-1, da man stadig er et point efter FCK.

FCK vinder DM med en sejr i næste runde over Randers og et nederlag et døgn senere til FCM i Brøndby.





Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’


Rooney med kæmpe Thomas Gravesen-hyldest

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Bekræfter: Jess Thorup på rov i FC København

Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

Legende revser Højlund-beslutning

Revser danskerklub: – Fansene udvandrer

Manchester United bekræfter overfor Tipsbladet

Hylder Christian Eriksen

‘Hvad fanden er det!?’

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Klasseforskel – Danmark tromler over Tjekkiet

Peger på særligt problem fra dag ét

– Det ærgrer jeg mig helt sindssygt over

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

FCK-stjernes video går viralt

Medie: Kæmpeklub i Parken

Kæmpe triumf – ‘har sendt chokbølger’

West Ham-boss med god Hermansen-melding

Hylder Bundesliga-dansker: – Den bedste de har

Helt vildt – Højlund fuldstændig forvandlet

Tidligere Superliga-stjerne klubløs som 28-årig

Hylder dansk komet: ‘Han har været utrolig’

Stort pres på Danmark – Skotland vinder igen

Kæmpe forskel fra Danmark: ‘Man smiler lidt mere’

Stjernetræner erklærer sig klar til Sverige-job

– Chido Obi er klar til at overtage hans plads

Shopamok: ‘Vi har gode snakke med FC København’

Tager opsigtsvækkende Pentz-beslutning

Stort Brøndby-ikon: ‘Jon Dahl nærmere en fiasko!’

Stjernes VM i fare? Ramt af bizart problem

Engelsk avis med kæmpe hæder til Jacob Ambæk

Stjerne ude på ubestemt tid

Ophæver kontrakten – Jess Thorup på rov

Reagerer på kæmpe nedtur

Chokerede spillerne kort før kampstart

To danske hold klar til Europas næstøverste niveau

‘Skræmmende – jeg græd, da de kørte’

– Raketterne fløj om ørerne på os

Tottenham forfremmer dansker til toppost

Hylder tidligere Superliga-stjerne

Aalborg banker bundprop i Champions League

Viktor Axelsen vinder på hjemmebane

Medie rangerer Norge over Danmark

Fyret efter fiasko

Solbakken slagter komet: ‘Virkelig dårlig’

Offensiv udmelding

Afvist af dansker: Nu går storklub efter Solskjær

Storroser SL-spiller: ‘Banker på til landsholdet’