SL-profil aflyste ferie og betalte genoptræning

Det er ikke alle, der har haft en sommer på stranden med kølige drinks.



ÅRHUS (Tipsbladet): Der er smæk på træningen i AGF denne dag, hvor passet som ofte før slutter med intervalspil på en kort bane.

Gift Links og Frederik Tingager har en livlig diskussion om, hvem af dem der gjorde det godt og skidt i en specifik spilsituation, og da det vindende hold samles til holdfoto, har taberne rigelig med feedback om trænernes dommerpræstation og til, hvordan i alverden Jesper Hansen kan snige sig med på billedet, når han nu har stået på mål for flere hold.

Imens jogger Janni Serra selv rundt om banen på Fredensvang. Han må ikke endnu være med i kontaktøvelser, da et udfordret knæ, der har givet mange problemer i 2024, endnu ikke er klar.

– Jeg glæder mig til at være med til det der, det ser sjovt ud, siger Janni Serra med et smil, mens diskussionerne om intervalspillet er ved at ebbe ud bag ham.

Serra spillede to Superliga-kampe i februar, to kampe i april og en enkelt i maj, mens han blev skiftet ind i AGF's hjemmebanesejr i pokalsemifinalen mod FC Nordsjælland og igen i pokalfinalen mod Silkeborg.

Og hans træner Uwe Rösler håber meget, den nye sæson bliver markant bedre for angriberen, der begyndte topkarrieren som ungdomsspiller i Borussia Dortmund, og som siden har spillet seniorfodbold for Bochum, Holstein Kiel og Arminia Bielefeld.

258518

Foto: Alamy

– Jeg havde ondt af ham. Hvad end han gjorde, kunne han af en række årsager ikke komme på banen. Jeg håber virkelig, han kan forblive frisk og arbejde sig op i form, at han kan præstere, som han gjorde i september til november, der var hans bedste periode, siger Uwe Rösler til Tipsbladet.

– Derefter fik han knæproblemer, da vi kom på kunstgræs, og hvis han kan komme tilbage og genfinde sin form, kan han blive en meget vigtig spiller for os.

Skal tilbage snart
Uwe Rösler fortæller, at Serra har strukket sig langt for at blive klar til en ny sæson, hvor den tyske angriber håber at være i spil til første rundes kamp mod FC Midtjylland om små tre uger.

– Vi gør alt, hvad vi kan for at få ham frisk. Jeg har rigtig meget til overs for ham, for han er en, der så gerne vil det her. Der er ikke mange, der ved det her, men han sløjfede sin ferie for at tage på et genoptræningscenter og få sit knæ fikset, hvor han trænede dag efter dag. Det betalte han selv for i Tyskland, og det har jeg enorm respekt for, siger Uwe Rösler.

– Han skal blive robust og træne hver eneste dag, spillede kampe, og nå op i en fysisk tilstand, hvor han ikke bare kan præstere i en eller to kampe men spille og spille og spille. Han skal som 'Paddy', Frederik Tingager og Nicolai Poulsen være robust og spille kamp efter kamp og deltage i hver træning.

– Holstein Kiel spillede for oprykning, og han var starter og en af de bedste målscorere på de tyske ungdomslandshold. Jeg håber, han kan genfinde formen og holde sig fit, det er det altafgørende. Så tror jeg, alt det andet følger mere eller mindre af sig selv, for jeg tror virkelig meget på hans kvaliteter, siger Uwe Rösler.

Janni Serra spillede i sæsonen 2021/22 i 26 Bundesliga-kampe for Arminia Bielefeld og har 122 kampe i 2. Bundesliga for samme klub og Holstein Kiel.

AGF har lavet et talentsamarbejde i Afrika – læs mere om det her



– Han har været en decideret atombombe

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Overvejer Mathias Jensen-køb

Fælder dom over Højlund

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Han peger på Simon Kjær

– Du har udstråling som tagpap

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Presset Frank: Her er vores store problem

Henter dansker – får god pakke

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Magisk aften for FC København-stjerne

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

– Et frygteligt scenarie

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

– Det bliver en lang skade

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Lerager ser forandret Kamil Grabara

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Michael Gregoritsch flirter med denne klub