Jeppe Grønning var mandag gæst i Viaplay-programmet 'Offside', hvor Viborg-kaptajnen udover de sportslige emner også fik fortalt om en nytårsaften, der blev efterfulgt af en søvnløs nat for Superliga-profilen.
Mads Laudrup, Ken Ilsø og Kenneth Emil Petersen havde fået et lille tip om historien, og dermed måtte Grønning fortælle om aftenen, hvor han frygtede at have brændt Viborg-direktør Morten Jensens hus ned.
– Vi flyttede for nyligt og kom over i det kvarter, hvor Morten Jensen bor. Jeg har et rigtigt godt forhold til Morten Jensen. Vi holder nytårsaften, hvor Christian (Sørensen, red.) blandt andet også er der, og vi har jo børn, så det er sådan lidt en stille og rolig aften trods alt. Vi har købt noget fyrværkeri – jeg er normalt ikke særligt meget til fyrværkeri, for det er ikke noget, jeg går vildt ind for – men det var lidt, som børnene kunne se på, lød det fra Jeppe Grønning.
– Men vores børn er jo ikke så gamle, så de var enormt bange for de to batterier, jeg har købt. Det ene var en kæmpe fuser, for de skriger jo alle sammen. Så vi har et batteri tilbage, da børnene sover, så vi tænker, at vi skal over til Morten Jensen og sige godt nytår, for han bor lige ved siden af, og han er altid god for en hyggelig lille fest.
Ovre ved Morten Jensens hus ender Jeppe Grønning med at fyre det andet batteri af.
– Vi har batteriet med, som vi stiller – vi kan ikke rigtig se, om han er hjemme, så vi stiller det, og det bliver fyret af, og vi tænker 'det er sgu egentlig meget sjovt, det her'. Vi går så hjem og tænker ikke rigtig mere over det, men så alligevel, når jeg kommer hjem til fruerne, så tænker de, at det måske ikke lige var det fedeste. Og så slår det mig også, at det batteri måske stod lidt tæt på huset… og det gør jo så, at jeg efterfølgende bare har så dårlig samvittighed.
– Jeg kan virkelig ikke sove den nat, og jeg tænker bare 'hvad er det, jeg har gjort?' Jeg søger for at se, om der er sket noget med Morten Jensens hus. Det første, jeg gør, når jeg vågner, er at tjekke på Facebook, om Morten er aktiv, og om han er stået op. Og så jeg går jeg derover og banker på, mens jeg står og ryster lidt.
Heldigvis for Jeppe Grønning og Morten Jensen havde Viborg-direktørens bolig ikke taget skade af det affyrede batteri.
Hør hele Jeppe Grønnings fyrværkeri-historie i afspilleren øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef
EKSKLUSIVT
‘Der er så mange cowboys i den her verden’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
OPTAKT
Brasilien – Japan
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED