Jeppe Grønning var mandag gæst i Viaplay-programmet 'Offside', hvor Viborg-kaptajnen udover de sportslige emner også fik fortalt om en nytårsaften, der blev efterfulgt af en søvnløs nat for Superliga-profilen.
Mads Laudrup, Ken Ilsø og Kenneth Emil Petersen havde fået et lille tip om historien, og dermed måtte Grønning fortælle om aftenen, hvor han frygtede at have brændt Viborg-direktør Morten Jensens hus ned.
– Vi flyttede for nyligt og kom over i det kvarter, hvor Morten Jensen bor. Jeg har et rigtigt godt forhold til Morten Jensen. Vi holder nytårsaften, hvor Christian (Sørensen, red.) blandt andet også er der, og vi har jo børn, så det er sådan lidt en stille og rolig aften trods alt. Vi har købt noget fyrværkeri – jeg er normalt ikke særligt meget til fyrværkeri, for det er ikke noget, jeg går vildt ind for – men det var lidt, som børnene kunne se på, lød det fra Jeppe Grønning.
– Men vores børn er jo ikke så gamle, så de var enormt bange for de to batterier, jeg har købt. Det ene var en kæmpe fuser, for de skriger jo alle sammen. Så vi har et batteri tilbage, da børnene sover, så vi tænker, at vi skal over til Morten Jensen og sige godt nytår, for han bor lige ved siden af, og han er altid god for en hyggelig lille fest.
Ovre ved Morten Jensens hus ender Jeppe Grønning med at fyre det andet batteri af.
– Vi har batteriet med, som vi stiller – vi kan ikke rigtig se, om han er hjemme, så vi stiller det, og det bliver fyret af, og vi tænker 'det er sgu egentlig meget sjovt, det her'. Vi går så hjem og tænker ikke rigtig mere over det, men så alligevel, når jeg kommer hjem til fruerne, så tænker de, at det måske ikke lige var det fedeste. Og så slår det mig også, at det batteri måske stod lidt tæt på huset… og det gør jo så, at jeg efterfølgende bare har så dårlig samvittighed.
– Jeg kan virkelig ikke sove den nat, og jeg tænker bare 'hvad er det, jeg har gjort?' Jeg søger for at se, om der er sket noget med Morten Jensens hus. Det første, jeg gør, når jeg vågner, er at tjekke på Facebook, om Morten er aktiv, og om han er stået op. Og så jeg går jeg derover og banker på, mens jeg står og ryster lidt.
Heldigvis for Jeppe Grønning og Morten Jensen havde Viborg-direktørens bolig ikke taget skade af det affyrede batteri.
Hør hele Jeppe Grønnings fyrværkeri-historie i afspilleren øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER