Sæsonen 2022/23 kommer absolut ikke til at stå tilbage som noget højdepunkt for FC Midtjylland, der næste år fylder 25.
På trods af, at man ser ud til at cruise gennem nedrykningsslutspillet og bliver en mundfuld for modstanderen i playoff-kampen fredag 9. juni om den sidste Europa-plads, er det langt fra bestået at misse Top 6, og der venter en aktiv sommer på transfermarkedet med udskiftninger og grundig evaluering hele vejen rundt omkring førsteholdet.
På de store linjer behøver FC Midtjylland-fans dog ikke åbne tønden med gravøl endnu.
Et nyt træningsanlæg åbner efter planen om få uger, bankkontoen er proppet, spillersalgene ruller stadig ind og holder hånden under økonomien, og der er grund til at tro, at man kan skrue endnu mere op i de kommende år.
Og helt oppe i helikopteren, ja måske den maskine som mindretalsaktionær Anders Holch Povlsen af og til benytter i den travle arbejdsdag til og fra residensen uden for Århus, kan en aftale med betydning for hele Superligaen være på vej.

På et tidspunkt i 2022 så det ud til, at Matthew Benham og Anders Holch Povlsen i løbet af få måneder ville blive enige om en handel, der gør Holch Povlsen til flertalsaktionær i stedet for Benham.
FC Midtjyllands direktør Claus Steinlein (til venstre) og Anders Holch Povlsen, der ejer 25 procent af FC Midtjylland.
Den handel har tydeligvis ladet vente på sig og ser stadig ud til at gøre det en rum tid endnu, med mindre en af parterne pludseligt giver efter.
For en ekspert giver det god mening, at Benham tilsyneladende vil holde fast i en del af FC Midtjylland frem for helt at sælge klubben.
For FC Midtjylland er stadig en hjælp for Matthew Benham og Brentford og kan være det i de kommende år, hvis Brentford har svært ved at få arbejdstilladelse til en særligt lovende spiller, eller hvis man fortsat er interesseret i at afprøve flere data fra Benhams analysevirksomhed Smartodds og hente billige, potentielt dygtige teenagere, der ikke på kort sigt har nogen chance for at komme ind i England.
”Efter det vanvid, Brexit var og er, er en del af Brentfords forretningsmodel smuldret, fordi man ikke længere kan hente 16- og 17-årige til fra EU, hvilket var planen og noget, hvor man mente at have en konkurrencefordel. Det er i hvert fald blevet meget svært for Brentford, der skal have spillere til at leve op til kriterier i et sindrigt pointsystem, hvis de skal ind i landet,” siger Kieran Maguire, der er fodboldøkonom, underviser ved University of Liverpool og forfatter til bogen The Price of Football.
Muligheden for at handle
Der har ikke været mange handler mellem Brentford og FC Midtjylland, siden Benham købte Superliga-klubben for ni år siden, men det betyder ikke, at Benham er indstillet på at undvære muligheden, mener Kieran Maguire, der også bider mærke i det samarbejde, FC Midtjylland er ved at udvikle med den lille portugisiske klub Mafra.
”Ved at have en partnerklub og ved at være del af en multiklub-model i Europa, som Brentford er via Benhams ejerskab af FC Midtjylland, kan man potentielt hive spillere til FC Midtjylland eller til en anden klub i Europa, ligesom Brightons Tony Bloom henter spillere til Union-SG i Belgien.”

Matthew Benham har haft stor succes med Brentford, der er rykket op i Premier League, og med FC Midtjylland, der har vundet tre mesterskaber med Benham som ejer.
”Deniz Undav og Kaoru Mitoma, der scorede her sidste weekend for Brighton og dermed sendte klubben ud i Europa i næste sæson, begyndte i Union SG. Matthew Benham har også den strategiske mulighed for at gøre noget lignende ved at eje FC Midtjylland, hvilket giver mening, nu hvor folk for alvor er ved at indse, hvad Brexit får af konsekvenser i Storbritannien,” siger Kieran Maguire.
Energi på Brentford
Brentford har klaret de to første sæsoner i Premier League forbilledligt, og præstationerne i denne sæson har været så markante, at Thomas Frank er dukket op på lister over kandidater til større trænerjobs i Premier League.
Men det er en svær operation for Brentford hver sæson at skabe et overlever-hold, når man indtil videre har det mindste budget i rækken.
I det lys kommer det ikke bag på Kieran Maguire, hvis Matthew Benham som ejer har langt det meste af fokus på Brentford, der ud over at spille i verdens mest pengestærke liga også er analytikeren og finansmandens favoritklub fra de tidlige barndomsår.

Thomas Frank og Brentford har klaret sig over al forventning i de to seneste sæsoner i Premier League.
Og skulle det fokus gå ud over FC Midtjylland, kan det også være i Benhams interesse, hvis Holch Povlsen på et tidspunkt tager over.
”Brentford er en emotionel investering for Matthew Benham, mens FC Midtjylland ikke er det på samme måde. Der ser han mere på tingene gennem finansielle briller, end han gør med Brentford,” siger Kieran Maguire.
Brentford har de to seneste somre undgået store spillersalg og formået at holde på de fleste spillere, man ville holde på, men denne sommer kan det blive svært at holde fast i alle mand, så det bliver hårdt arbejde for Premier League-klubben, der også for alvor skal undvære bindeleddet til Danmark, Rasmus Ankersen, der først for alvor stoppede i 2022.
”Det er en kæmpe udfordring, de står foran, fordi fodbold handler om talent og evner, og de følger over tid pengene, der som i så mange andre dele af livet og verden er koncentreret på få hænder i fodboldverdenen. For at være konkurrencedygtig skal man være en ‘disruptor’, man skal være smart, og det er Matthew Benham, som navngivningen af hans firma Smartodds jo også indikerer,” siger Kieran Maguire.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
Det er mesterskabsklasse, AGF!
Ekspert: Det mest positive for FCK
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
Her kan du se FC København mod Viborg FF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
– Det var en skuffelse
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
NYHEDER
Thomas Frank fyret
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
NYHEDER