FC København fik tirsdag et gok i nødden af Fodboldens Disciplinærinstans, men det er intet til sammenligning med Brøndby IF, der fik med den helt store hammer i kølvandet på den ballade, der udspillede sig ved det seneste derby.
Disciplinærinstansen har idømt FC København en bøde på 150.000 kroner, mens Brøndby har fået en bøde på det dobbelte og derudover ikke må medbringe fans næste gang, der er derby i Parken.
Om blot to måneder tørner de to arvefjender sammen på Brøndby Stadion, og her må der godt komme fans fra FC København. Det er således kun Brøndby-fans, der i denne omgang har modtaget en straf.
– Der er ikke noget i kendelsen, der forhindrer, at der kan komme fans af begge klubber til det næste derby. De restriktioner er der ikke. Derudover kan jeg ikke kommentere kendelsen, da den stadig kan ankes, siger Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen, til Tipsbladet.
Er det ellers noget, I overvejer?
– Nej, det er ikke noget, vi har nogen planer om.
Det er nu sket nogle gange, at udebanefans er blevet nægtet adgang til en Brøndby-FCK-kamp. Kan I nå et punkt, hvor nok er nok, og hvor det kan blive nødvendigt helt at droppe udebanefans i de kampe?
– Det er vigtigt at skelne de to ting ad. Det her er disciplinærinstansen, som har afsagt en kendelse. Der er tale om en sanktion. Da vi i foråret tog en beslutning om, at der ikke måtte være udefans, var det, fordi vi vurderede, at det skulle til for at have tilstrækkelig sikkerhed omkring de to kampe. Det var en sikkerhedsvurdering, ikke en sanktion.
– Vi har ingen planer om, at der ikke må komme udefans, men det er altid en vurdering, vi som turneringsadministratorer må lave. Hvis vi finder det nødvendigt, er det noget, vi kan gøre, men det er ikke tilfældet lige nu, lyder det fra Claus Thomsen.
Du kan læse en reaktion fra Brøndby IF på tirsdagens kendelse ved at klikke her.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Verdensstjerner optræder til historisk VM-show
STORT INTERVIEW