FC Twentes unge topscorer Manfred Ugalde er detaljer fra at rykke til Spartak Moskva for et rekordbeløb på omkring 112 millioner kroner, hvilket har sendt den hollandske klub i markedet efter en ny angriber.
Lequincio Zeefuik har tidligere været et emne, men han er i stedet meget tæt på AZ Alkmaar. Noah Ohio har også været et emne, men han synes nu ikke længere at være i betragtning hos den sportslige ledelse i FC Twente.
Derfor står man tilbage med 35-årige Ricky van Wolfsvinkel, men den tidligere Superliga-spiller Kees Luijckx, der arbejder som fodboldekspert i Holland, har alligevel et bud på FC Twentes angrebskabale.
– Jeg har et tip. I Danmark hos Silkeborg er der en ung angriber ved navn Alexander Lind. Han er ung og har allerede scoret ret mange mål, siger han ifølge Twente Insite.
21-årige Alexander Lind er med sine 10 fuldtræffere delt Superliga-topscorer med Nicolai Vallys, så det er da bestemt ikke utænkeligt, at han er et navn, som man har noteret sig ude i fodboldeuropa.
Indtil videre har det dog været småt med rygter omkring Alexander Lind, som Silkeborg IF heller ikke kommer til at lade gå for småpenge. Og skal han gå ind og være en direkte afløser for Manfred Ugalde, så bliver det på nogle andre præmisser end costaricanerens.
– Ugalde er en angriber, der bevæger sig meget rundt. Han er også med til at sætte angrebe op og kan spille som 10'er. Så det er den spillerprofil, som de har brug for, siger chefredaktør for soccernews.nl, Maikel de Lange, til Tipsbladet.
Alexander Lind er både dygtig i boksen men kan også via sin fart og fysik sætte sine modstandere med løb i bagrum. Derfor kan han godt være løsningen for FC Twente, der spiller en form for fodbold, som bør kunne passe den danske bomber.
– Twente forsøger i denne sæson at spille fodbold gennem pasninger, men de vil også gerne i perioder sende deres spillere ned i bagrummet, siger Maikel de Lange.
Den næste udfordring bliver så prisskiltet, hvor Silkeborg IF nok vil tage sig godt betalt. FC Twente har dog ikke ligefrem haft for vane at slynge om sig med millionerne i de senere år.
– De får 15 millioner euro [112 millioner kroner for Manfred Ugalde, red.], men de har aldrig betalt mere end syv millioner euro for en spiller [52 millioner kroner for Marc Janko, red.], hvor det var en helt anden æra. Det var på et tidspunkt, hvor Twente havde en masse penge og var en titeludfordrer. De seneste år har Manfred Ugalde været deres største køb.
Ham købte FC Twente i Lommel SK denne sommer for 30 millioner kroner. Silkeborg IF vil måske kunne lokkes til at sælge Alexander Lind for omkring de tre millioner euro (22,5 millioner kroner), som man også solgte Nicolai Vallys for til Brøndby IF.
Kees Luijckx, der spillede 132 Superliga-kampe, nåede faktisk at være holdkammerater med Alexander Lind i sine sidste seks måneder i Danmark. Størstedelen af hollænderens tid i Danmark tilbragte han dog i Sønderjyske. FC Twente er placeret på tredjepladsen i Eredivisie.
Foto: Imago.

Robin van Persie hylder ny Brøndby-stjerne

Her smadrer de FCK: Har en god playbook

Frederik Birk bænker Brøndby-stjerne

Polsk legende: Så bør Niels Frederiksen stoppe

‘Sindssygt, sindssygt,’ siger Oliver Lund

Manchester United putter Dorgu på “urørlig” liste

Monstertransfer? Topboss til Brøndby-brag

Neestrup hylder FCK-stjerne: Ender i en stor liga

Medier og stjerner slagter ‘vanvittig’ dommer

Disse seks danske stjerner kan hentes gratis

Jagter Liverpool-reserve – koster 350 mio. kroner

FCK-boss: Ole fra Frederiksberg hjælper måske ikke

Stort guld-boost: FCM-profil tilbage på banen

Lykkelige Lind: ‘Det er helt urealistisk’

Officielt: Går på rov i AC Horsens

Nørgaard spår: Han vil tage ligaen med storm

Dansk succes i Holland: ‘Kæmpestort’

Dansker skal væk: Pengene forsvinder

Her er FC Københavns nye U19-træner

Uhørt Brøndby-nedtur: Ikke sket i 60 år

Peter Schmeichel boykotter dansk medie

Afsløring: Bisgaard stopper som U19-træner i FCK

‘Hold kæft, hvor er du dårlig!’

Revser Barcelona: Det går jo ikke

Laudrup i ekstase: Det er et fodboldmirakel

‘PC’ reagerer på massiv interesse

Begge hold scorer i Paris

Episk kamp – Inter er i Champions League-finalen

PC til PL? Her dufter mere af Nees til Wolfsburg

Nu taler ‘PC’

Laudrup i kæmpe hyldest: Han er utrolig

Stort skifte? Bruno Fernandes kan få kongeløn

Neestrup om Brøndby-fans: Finder mig ikke i det!

‘Jeg skylder sgu Kent Nielsen alt!’

Afsløring: Hillerød henter stortalent i AC Horsens

Frederik Birk: Derfor dropper Brøndby det

– FCK kommer til sælge ham for over 100 mio.

Hylder Biereth: ‘Ægte måljæger’

Monstertransfer – stjerne vælger Bayern München

Sean Klaiber tordner: Uacceptabelt i en topliga

Opsang til FCK-fans: ‘Et grimt signal at sende’

Kæmpe brag – FCK tænder de røde lamper

Grønning bomber sig til Hertha-kontrakt

Esbjerg skal have ny cheftræner

Brøndby-stjerne ude af afgørende pokalbrag

– ‘PC’ er helt sikkert ikke glad for situationen

Vil mandsopdække verdens farligste teenager

Jores Okore debuterer for Brøndby i aften

Hård kritik af FCK-spillere: Tonedøvt og tåbeligt

Afsløring: Store klubber jagter fænomenet Fischer

Afsløring: Forlænger med Esbjerg fB

Boss om Dolberg-transfer: Jeg lover ikke noget

Manchester United i dialog med svinedyr angriber

Peter Schmeichel scorer ‘trænerjob’

Dansk stjerne i stort karriereskifte: ‘Sgu fedt!’