SønderjyskE-direktør: Helt færdig med Wright-agent

Der bliver ikke brugt mere tid på Haji Wrights agent, melder den nye SønderjyskE-direktør Jonas Lygaard.



Haji Wright har på det seneste lignet en spiller, som er ved at finde sig godt til rette i Antalyaspor, da han allerede træner med og har spillet en testkamp for klubben. Det kommer dog efter et forløb, hvor amerikanerens agent ikke har imponeret SønderjyskE.

Det fortæller sønderjydernes nye direktør Jonas Lygaard, som ærgrer sig over, at spilleren har valgt at få den slags rådgivning. Det kommer til at få konsekvenser for den agent, der har stået bag skiftet.

Det fortæller Lygaard i et interview med TV3 Sport.

– Jeg vil godt sige med agenten, at nu arbejder vi (SønderjyskE, Spezia og Casa Pia red.) med rigtig mange agenter, og der er ingen tvivl om, hvis de opfører sig på den her måde, så skal de ikke regne med, at vi er interesseret i deres spillere i fremtiden, siger han og fortsætter:

– Det er den måde, som vi kan reagere på det, og vi kan sige, at der er visse agenter, som vi ikke er interesseret i at arbejde med. Og det er ligegyldigt, hvem de så repræsenterer, hvis de opfører sig på den måde, lyder det fra SønderjyskE-direktøren.

I forhold til Haji Wright ser det også ud til, at man snart har fundet ud af, hvad der skal ske med ham.

– Indenfor 24 til 48 timer, så har vi en konklusion på det, siger Lygaard, som videre slår fast, at man lige nu venter på nogle formalia, og når de er på plads, så løser man situationen.

Øverst i artiklen kan man se en video om forløbet.

Mens Wright ser ud til at være videre, så er der også nyt på plads i Haderslev-klubben. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Født i Danmark og på vej til VM

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

FC Midtjylland henter ny back

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Stort medie hylder AGF-profil

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Superliga-profiler topper international liste

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Magiske Messi slår til igen

Silkeborg IF – FC København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej