Superliga
Dommer: M. Krogh
Mandag 20. oktober kl. 19.00
Stream: TV2 Sport X
Spilforslag
Sønderjyske vinder
Odds 1,83
Odds fra marts 26, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Sønderjyske:
Sønderjyske gik på landskampspause med fire kampe uden sejr, men de er stadig placeret pænt midt i rækken med bare tre point til top 6 før rundens kampe.
Nederlag i de to seneste hjemmekampe pynter hverken på selvtillid eller i pointkolonnen, men her er en fin mulighed for sønderjyderne til igen at snuppe en sejr.
I det omvendte møde i Fredericia blev det 3-2 til oprykkerne, så ud over et generelt behov for point og hjemmesejr kan Sønderjyske også lade sig antænde af hævntørst.
Der er kamp om pladserne i forreste linje hos Sønderjyske, hvor Agger, Hoppe og Hyseni ligner de mest oplagte startere mandag på bekostning af blandt andre Alexander Lyng og Qamili, der måske/måske ikke stadig er skadet.
Sønderjyskes 16 scoringer i sæsonen indtil videre er fordelt på ni forskellige spillere, hvor forsvarsmanden Soulas med tre mål er flittigste målskytte.
Hos Sønderjyske er Ivan Nikolov og Runar Sigurgeirsson ude med skader. Lirim Qamili blev skiftet ud med en skade senest, og han har ikke været i aktion i landskampspausen, så om han er klar igen er stadig usikkert.
FC Fredericia:
Det har været et forfriskende pust med FC Fredericia i de første 11 runder af Superligaen, hvor de hentede 10 point i deres første seks kampe.
Siden har de blot fået yderligere ét point i de følgende fem kampe, og med Silkeborgs sejr fredag er Fredericia aktuelt på nedrykningsplads.
Det strammer altså til for træner Michael Hansen og hans gæve svende fra fæstningsbyen ved Lillebælt.
De suger konstant læring til sig, men på udebane har de tabt deres tre seneste kampe mod AGF, OB og Viborg. Det lover ikke godt for denne duel i Haderslev.
Tilsyneladende har den færøske landsholdsspiller, Mattias Lamhauge, indtil videre vundet duellen om pladsen i målet med Etienne Green, der ellers blev hentet med et flot CV, men den 25-årige englænder har altså ikke formået at sende Lamhauge på bænken. Endnu.
Gæsterne må undvære Emilio Simonsen, der er ude med en skade.
Karantæner:
Sønderjyske: Ingen
FC Fredericia: Ingen
Bud på startopstillinger:
Sønderjyske: (4-3-3): Bundgaard – Oggesen, Soulas, Jensen, Gretarsson – Ingason, Vinderslev, Sommer – Agger, Hoppe, Hyseni
FC Fredericia: (4-2-3-1): Lamhauge – Crone, Rieper, Kudsk, Jessen – Winther, Pyndt – Opondo, Marcussen, Mucolli – Dall
Dom:
Sønderjyske har tabt sine to seneste hjemmekampe i ligaen, mens FC Fredericia har tabt sine sidste tre udekampe.
Det ligner et opgør, der skriger på et kryds.
Eller gør det? Det er klubbernes ottende møde i de seneste tre sæsoner, og ikke en eneste af de foregående syv er endt remis.
Det var tæt på i Fredericia i sæsonens første møde. Stillingen var 2-2 helt indtil overtiden, hvor Mucolli scorede for hjemmeholdet, men det blev altså ikke et kryds.
Det bliver formentlig tæt, for tre af de seneste fire kampe er afgjort med ét måls forskel, men de er altså afgjort.
Dommen lyder, at Sønderjyske vinder 2-1.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated marts 26, 2026 08:24 am
Ligatabel:
Seneste resultater
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
Kæmpe nyhed i udlandet
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
Riemer melder stjerne klar
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
Hvem holder partilederne med i fodbold?
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
I chok over Steve Cooper-historie
MEDIE