Er man købt, solgt eller dømt til at blive i Superligaen i hvert fald et halvt år til?
Da FC Midtjylland i 2023 linede et salg af Gustav Isaksen op, var der mange klubber i spil men også et stort prisskilt fra klubbens side.
Isaksen havde før været i spil til transfers til udlandet, uden at det i sidste ende blev til noget, og klubben var klar på at holde kantspilleren et halvt år til om nødvendigt og spillede med ham i de første kampe i sæsonen 2023/24.
Men på et tidspunkt efter seriøs interesse fra blandt andre Feyenoord i Holland kom Lazio for alvor på banen, og der gik det pludselig så stærkt, at andre at Gustav Isaksen for en stund vidste mere, end offensivspilleren selv gjorde.

– Mine venner begyndte at sende mig artikler fra nettet, hvor der stod, at Isaksen er solgt til Lazio. Klubberne er enige om pris og så videre. Jeg ved ingenting, for helvede. Så jeg går i seng uvidende om noget. Og så kommer Steinlein ind på mit værelse om formiddagen, banker på og spørger, om han må komme ind. Han siger, det hele er gået igennem, siger Gustav Isaksen i TVMidtvests dokumentar ‘Fodbolddrengene i Rom’ med ham og Rasmus Nissen Kristensen.
– Det var helt vanvittigt. Lazio lagde op på deres Twitter-profil, at 23.25 om aftenen ville der lande et fly, og så var der et dansk flag. Så stod der 500 Lazio-fans og råbte og sang. Det viste, hvor anderledes, det er, og hvor vild en fankultur, de har her i Italien, siger Gustav Isaksen.
Skal blive en killer
Lazio-spilleren er sandsynligvis en af dem, der nu står stand-by til landsholdet i tilfælde af skader til EM-truppen.
Offensivspilleren føler, det er gået stærkt i året i Serie A, hvor han blandt andet har talt med en mentaltræner om at gå selv noget oftere og på eget initiativ har fundet en kampanalytiker at sparre med om de individuelle præstationer.
– Jeg synes ikke, det er ret længe siden, at jeg var på en ungdomskontrakt og tjente 4.100 kroner om måneden og var kongen på efterskolen, og at jeg tjente fint. Så er det crazy, der hvor jeg sidder nu. Og det har været, hvor jeg hele tiden har gjort det, jeg elsker, og som er min drøm.
– Det værste er at få tanken i de dårlige perioder, at det er et arbejde. Det ved jeg, at det ikke er, men djævlen kan godt komme i de dårlige perioder, at det er lige meget, for man tjener pengene alligevel. Det prøver jeg at holde ude af hovedet, for jeg gør det, jeg elsker allermest, siger Gustav Isaksen.
– I den sidste tid i FC Midtjylland var det helt frit, og jeg kunne gøre helt, som jeg ville. Det handler om det her oppe. Da jeg kom herned, faldt jeg tilbage i, at jeg gerne vil spille Immobile og Alberto for at gøre dem glade. Hvor det bedste for holdet måske er, at jeg kører og tager chancen selv. Så jeg skal være lidt mere egoistisk og tage mine egne chancer, fordi det i sidste ende hjælper mig og holdet endnu mere.
– I min sidste tid i Midtjylland tog jeg mange af de sure løb. Det var ’Duncan’, der lærte mig det. Efter jeg kom herned er mit mindset mere på at drible og udfordre, ikke så meget på at komme ind i de farlige zoner. Det kunne han se med det samme, at jeg manglede. Hvis jeg tager de løb, om jeg så skal gennem tre mand, så kan der ligge et par mål der per sæson. Jeg skal blive en killer. Jeg har et stort potentiale, og det skal ikke gå til spilde.
Landstræner Kasper Hjulmand fravalgte flere spillere til EM-truppen – læs begrundelserne her.
Dokumentaren med Rasmus Nissen Kristensen og Gustav Isaksen kan ses på TVMidtvest.
LIVE
LIVE: Schmedes afviser
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
David Nielsen har sagt op
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
I forhandlinger med Nartey
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Giver to spillere livstidskarantæne
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
FC København skriver kontrakt med juvel
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
Vil have ham væk fra FC København
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom