Formstærke FC København tog søndag aften et enormt skridt mod klubbens 14. mesterskab.
Hjemme i Parken besejrede Jess Thorups tropper sin nærmeste forfølger, FC Midtjylland, med 1-0 og har således ni points forspring og en klart bedre målscore end midtjyderne.
Der resterer otte runder af Superligaens mesterskabsspil, hvor AaB er nummer tre med 13 point op til førstepladsen.
Sejren var FC Københavns ottende på stribe i Superligaen, og samtidig skrev polske Kamil Grabara sig ind i historiebøgerne som den målmand, der har holdt rent bur i flest sammenhængende minutter.
Grabara er foreløbig oppe på 703 minutter i træk uden mål imod sig. Han tog rekorden fra Jan Hoffmann, der i 1999 holdt buret rent i 678 minutter for AB.
På et jammerligt i underlag i Parken var det svært at få kombinationerne til at flyde, så det blev til mange indlæg.
Det blev også opskriften på FCK’s sejrsmål, som midtbanespilleren Lukas Lerager scorede midtvejs i anden halvleg.
Man siger, at defensiven vinder mesterskaber, og det er FCK godt på vej til at bevise med kun 13 mål imod sig i 24 ligakampe.
Fra første fløjt var tændingen høj, og FCK tog taktstokken med et aggressivt pres.
Langsomt fandt FCM dog ud af at spille sig forbi første kæde, og så kunne udeholdet køre hurtige omstillinger og udnytte sine kantspilleres fordel på farten i forhold til FCK’s bagkæde.
Initiativet svingede frem og tilbage i første halvleg, hvor FCK kom til de fleste forsøg, men aldrig var helt nærgående.
Det var værterne dog to gange fra anden halvlegs start, hvor FCM-keeper David Ousted lavede fremragende redninger på forsøg fra offensivspillerne Pep Biel og Viktor Claesson.
Ousted så til gengæld ikke alt for heldig ud, da en høj flugter fra Lukas Lerager i det 63. minut fik lov at sejle i mål, og så var FCK på 1-0.
Scoringen tvang FCM frem, og gæsterne var tæt på i flere situationer.
I allersidste sekund reddede Kamil Grabara en afslutning via overliggeren og sikrede således FCK den fjerde 1-0-sejr på stribe til stor tilfredshed for de 28.321 tilskuere i Parken.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
