Manchester City havde scoret 20 mål i holdets seneste fem kampe på tværs af turneringer inden lørdagens Premier League-møde mod Southampton.
Snittet på fire mål per kamp blev opretholdt for hjemmeholdet, som sendte gæsterne hjem til den sydlige havneby med fire indkasserede mål i bagagen. 4-0 til Pep Guardiolas målmaskine.
Dermed går City forbi Arsenal på førstepladsen i Premier League. Arsenal kan dog erobre duksepladsen tilbage, hvis man søndag slår Liverpool.
Allerede efter et kvarter var Erling Haaland tæt på at fortsætte sin utrolige målstatistik efter sommerskiftet til England. Indersiden af stolpen stod dog i vejen.
I stedet blev det en stærkt spillende Joas Cancelo, som åbnede scoringen fem minutter senere efter et par fikse træk i feltet.
Phil Foden udbyggede til 2-0 inden pausen, og den reelle afgørelse faldt med Riyad Mahrez' scoringen til 3-0 kort inde i anden halvleg.
Det var kun Bournemouth, som siden Citys Community Shield-nederlag til Liverpool havde formået at holde Erling Haaland fra at score i sæsonen for City.
Southampton havde stadig muligheden for at blive det andet hold, men det gik galt knap midtvejs i anden halvleg.
Igen var Cancelo med i opspillet, da han kom fri i venstre side og fandt det norske fyrtårn skråt tilbage i feltet. Haaland klappede resolut til den, og så blafrede nettet igen. Hans 15. Premier League-mål i 9 kampe.
City trådte lidt på bremsen og sparede på kræfterne i det tætpakkede efterårsprogram. Det skånede Southampton for den helt store lussing.
Thomas Franks Brentford fik til gengæld en snitter på 1-5 i Newcastle. Brentford lavede et par store fejl i defensiven, som kostede flere af målene.
Chelsea slog Wolverhampton med 3-0, mens Bournemouth forlængede Leicesters kvaler med en 2-1-sejr hjemme.
Bournemouth vendte 0-1 til 2-1, og comebacket blev sat i gang af Philip Billing, der udlignede til 1-1 midt i anden halvleg.
/ritzau/
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
Her kan du se Danmark mod Belarus
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
GOG buldrer forbi bundhold
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
Superliga-profil får trænerlicens
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
Clement Bischoff på tavlen
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
Landstræner uenig med Ronaldo
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
Belgien skuffer mod Kasakhstan
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED