Det var en overraskelse, da OB, kort efter deres oprykning var kommet i hus, valgte at omrokere på trænerposten.
Søren Krogh gik ud af døren, imens et velkendt Superliga-ansigt i form af Alexander Zorniger gik ind ad døren, hvor han gav håndslag med sin tidligere kollega Troels Bech.
Tyskeren nåede i sin tid som Brøndby-boss at markere sig på flere forskellige fronter, og var i 2018 meget tæt på at vinde The Double med de blå/gule, men måtte se det hele fordufte en helt vild aften i Horsens.
Returen har givet genklang flere steder, og det er også noget, der har fået Jacob Neestrup til at spærre øjnene op.
Det fortæller han, da han bliver spurgt ind til det i podcasten Vores Liga, hvad der netop har været iøjnefaldende i Superligaen i den tid, hvor bolden har været i dvale.
– Det vil nok være Zornigers ansættelse i OB. Det synes jeg er et stort navn at hive til den danske Superliga med en interessant spillestil, hvor der er en måde at gøre tingene på.
– Det er ikke, fordi jeg er så spændt på, hvad der kommer til at ske, fordi det tror jeg, vi alle sammen godt ved, men en stil, der er lidt væk fra den danske og gav succes, sidst han var her. Og jeg synes, det er lidt mere spændende med sådan nogle nyheder, når det er noget, der bliver breaket uden tusinde forskellige rygter i dagene op til – derfor var det en stor overraskelse for mig, fortæller FC Københavns cheftræner.
De to cheftrænere løber først ind i hinanden i slutningen af august, hvor fynboerne kommer på besøg i Parken.
LIVE
TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
OPTAKT
Brasilien – Japan
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED