Superliga-klubben OB har det svært i øjeblikket, og mandag efter det ydmygende 0-3-nederlag til Silkeborg IF gned storsponsor Frederik Barfoed salt i såret og skrev et opslag på X, hvori han i skarpe vendinger kritiserede klubben.
Et opslag, som Barfoed har uddybet overfor Tipsbladet. Her sagde han blandt andet.
– Jeg er OB'er helt i hjertet, og jeg er meget skuffet over de sportslige resultater i OB, som gennem de sidste 10-11 år fra været alt for langt fra klubbens egen opfattelse i forhold til top 6.
Leif Rasmussen er sportsredaktør på Fyens Stiftstidende og følger Odense-klubben tæt, og for ham er det dybt overraskende, at en storsponsor på den måde kritiserer klubben offentligt.
– For det første er det meget unormalt i OB, for det mindes jeg ikke at have set før. Men han (Barfoed, red.) gjorde det allerede i marts, hvor han kom ud med sine frustrationer på Facebook, men der var ikke nogen, der som sådan opdagede det. Dengang var han utilfreds med, at de havnede i nedrykningsspillet igen, siger Rasmussen til Tipsbladet.
Ifølge Leif Rasmussen har Barfoed denne gang overskredet en grænse.
– Det her sker jo i andre klubber, Brøndby er verdensmestre i det. Ejer og alle andre siger alt muligt, men i OB er det usædvanligt.
– OB-ledelsen kan mene, at han skal passe sin egen butik, for han er ikke med i ledelsen. Det er egentlig lidt at træde over stregen, når man som sponsor blander sig i sådan noget, men personligt kan jeg godt forstå ham, for der er ikke sket forandringer i tabellen de seneste mange år.
Selv om Frederik Barfoed smider en masse penge i klubben og har ret til at have en mening, skal det ikke udtrykkes offentligt.
– Han rammer lige ind i kuglen i forhold til, hvad mange OB-fans tænker.
– Men det skal siges internt ved netværksmøder, ikke på X. Barfoed er en, der tænker med hjertet, og det her opslag er skrevet en halv time efter kampen, så jeg kunne forestille mig, han var oppe at køre. Jeg har også set ham ryste på hovedet flere gange, blandt andet mod Vejle, hvor han gik lidt tidligere.
– Jeg tænker, at når Niels Thorborg (OB-ejer, red.) ser ham næste gang, vil han nok sige noget, men jeg tænker ikke, at de vil fare for meget frem, for hans penge er gode nok, og han har den ene sidetribune på stadion.
Som Rasmussen nævner er det ikke første gang, at en storsponsor går i kødet på en klubledelse. Det er ikke meget mere end et års tid siden, at Bravidas direktør Johnny Hey revsede AGF’s sportslige ledelse i et stort interview med B.T., fordi klubben kæmpede i bunden af rækken. Det endte med en kaffemøde mellem administrerende direktør i AGF, Jakob Nielsen, og Johnny Hey, fortalte førstnævnte efterfølgende til B.T.
OB indtager i skrivende stund niendepladsen i Superligaen.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Magiske Messi slår til igen
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
NYHEDER
FCK kørte Silkeborg over
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
OPTAKT
Randers FC – OB
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
NYHEDER