Sponsor kritisererde OB: Unormalt og over stregen

Sportsredaktør på Fyens Stiftstidende Leif Rasmussen fortæller, at det er meget usædvanligt, at en storsponsor i OB offentligt udtrykker sig kritisk.



Superliga-klubben OB har det svært i øjeblikket, og mandag efter det ydmygende 0-3-nederlag til Silkeborg IF gned storsponsor Frederik Barfoed salt i såret og skrev et opslag på X, hvori han i skarpe vendinger kritiserede klubben.

Et opslag, som Barfoed har uddybet overfor Tipsbladet. Her sagde han blandt andet.

– Jeg er OB'er helt i hjertet, og jeg er meget skuffet over de sportslige resultater i OB, som gennem de sidste 10-11 år fra været alt for langt fra klubbens egen opfattelse i forhold til top 6.

Leif Rasmussen er sportsredaktør på Fyens Stiftstidende og følger Odense-klubben tæt, og for ham er det dybt overraskende, at en storsponsor på den måde kritiserer klubben offentligt.

– For det første er det meget unormalt i OB, for det mindes jeg ikke at have set før. Men han (Barfoed, red.) gjorde det allerede i marts, hvor han kom ud med sine frustrationer på Facebook, men der var ikke nogen, der som sådan opdagede det. Dengang var han utilfreds med, at de havnede i nedrykningsspillet igen, siger Rasmussen til Tipsbladet.

Ifølge Leif Rasmussen har Barfoed denne gang overskredet en grænse.

– Det her sker jo i andre klubber, Brøndby er verdensmestre i det. Ejer og alle andre siger alt muligt, men i OB er det usædvanligt.

– OB-ledelsen kan mene, at han skal passe sin egen butik, for han er ikke med i ledelsen. Det er egentlig lidt at træde over stregen, når man som sponsor blander sig i sådan noget, men personligt kan jeg godt forstå ham, for der er ikke sket forandringer i tabellen de seneste mange år.

Selv om Frederik Barfoed smider en masse penge i klubben og har ret til at have en mening, skal det ikke udtrykkes offentligt.

– Han rammer lige ind i kuglen i forhold til, hvad mange OB-fans tænker.

– Men det skal siges internt ved netværksmøder, ikke på X. Barfoed er en, der tænker med hjertet, og det her opslag er skrevet en halv time efter kampen, så jeg kunne forestille mig, han var oppe at køre. Jeg har også set ham ryste på hovedet flere gange, blandt andet mod Vejle, hvor han gik lidt tidligere.

– Jeg tænker, at når Niels Thorborg (OB-ejer, red.) ser ham næste gang, vil han nok sige noget, men jeg tænker ikke, at de vil fare for meget frem, for hans penge er gode nok, og han har den ene sidetribune på stadion.

Som Rasmussen nævner er det ikke første gang, at en storsponsor går i kødet på en klubledelse. Det er ikke meget mere end et års tid siden, at Bravidas direktør Johnny Hey revsede AGF’s sportslige ledelse i et stort interview med B.T., fordi klubben kæmpede i bunden af rækken. Det endte med en kaffemøde mellem administrerende direktør i AGF, Jakob Nielsen, og Johnny Hey, fortalte førstnævnte efterfølgende til B.T.

OB indtager i skrivende stund niendepladsen i Superligaen.







LIVE

LIVE: Kræver 745 millioner for United-emne

Smider stjerne af holdet

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

FCK bød på landsholdsmålmand

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Henter FC København-spiller



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Trænerlegende stopper

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Ny melding om fremtiden

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Chelsea med historiens største PL-underskud

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Mål i Madrid

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Falsk transferhistorie i omløb

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Kæk Wass: Han filmede!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager