Superliga-klubben OB har det svært i øjeblikket, og mandag efter det ydmygende 0-3-nederlag til Silkeborg IF gned storsponsor Frederik Barfoed salt i såret og skrev et opslag på X, hvori han i skarpe vendinger kritiserede klubben.
Et opslag, som Barfoed har uddybet overfor Tipsbladet. Her sagde han blandt andet.
– Jeg er OB'er helt i hjertet, og jeg er meget skuffet over de sportslige resultater i OB, som gennem de sidste 10-11 år fra været alt for langt fra klubbens egen opfattelse i forhold til top 6.
Leif Rasmussen er sportsredaktør på Fyens Stiftstidende og følger Odense-klubben tæt, og for ham er det dybt overraskende, at en storsponsor på den måde kritiserer klubben offentligt.
– For det første er det meget unormalt i OB, for det mindes jeg ikke at have set før. Men han (Barfoed, red.) gjorde det allerede i marts, hvor han kom ud med sine frustrationer på Facebook, men der var ikke nogen, der som sådan opdagede det. Dengang var han utilfreds med, at de havnede i nedrykningsspillet igen, siger Rasmussen til Tipsbladet.
Ifølge Leif Rasmussen har Barfoed denne gang overskredet en grænse.
– Det her sker jo i andre klubber, Brøndby er verdensmestre i det. Ejer og alle andre siger alt muligt, men i OB er det usædvanligt.
– OB-ledelsen kan mene, at han skal passe sin egen butik, for han er ikke med i ledelsen. Det er egentlig lidt at træde over stregen, når man som sponsor blander sig i sådan noget, men personligt kan jeg godt forstå ham, for der er ikke sket forandringer i tabellen de seneste mange år.
Selv om Frederik Barfoed smider en masse penge i klubben og har ret til at have en mening, skal det ikke udtrykkes offentligt.
– Han rammer lige ind i kuglen i forhold til, hvad mange OB-fans tænker.
– Men det skal siges internt ved netværksmøder, ikke på X. Barfoed er en, der tænker med hjertet, og det her opslag er skrevet en halv time efter kampen, så jeg kunne forestille mig, han var oppe at køre. Jeg har også set ham ryste på hovedet flere gange, blandt andet mod Vejle, hvor han gik lidt tidligere.
– Jeg tænker, at når Niels Thorborg (OB-ejer, red.) ser ham næste gang, vil han nok sige noget, men jeg tænker ikke, at de vil fare for meget frem, for hans penge er gode nok, og han har den ene sidetribune på stadion.
Som Rasmussen nævner er det ikke første gang, at en storsponsor går i kødet på en klubledelse. Det er ikke meget mere end et års tid siden, at Bravidas direktør Johnny Hey revsede AGF’s sportslige ledelse i et stort interview med B.T., fordi klubben kæmpede i bunden af rækken. Det endte med en kaffemøde mellem administrerende direktør i AGF, Jakob Nielsen, og Johnny Hey, fortalte førstnævnte efterfølgende til B.T.
OB indtager i skrivende stund niendepladsen i Superligaen.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
Lamine Yamal med karrierens første
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
OPTAKT
Sønderjyske – OB
OPTAKT
FC København – Randers FC
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
Bayern München besejrer Dortmund i drama
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
HELT VILDT