ÅRHUS (Tipsbladet): Det er ikke fordi, Stig Inge Bjørnebye og AGF har bidraget ret meget til, at Superligaen ifølge Tipsbladets database denne sommer har sat salgsrekord.
Århusianerne ser tværtimod ud at være Superligaens mindst sælgende hold denne sommer sammen med oprykkeren Sønderjyske og Vejle Boldklub.
Det er i det store billede ikke er så mærkeligt, efter AGF sidste år solgte Yann Bisseck (Inter), Thomas Kristensen (Udinese) og Adam Daghim (Red Bull Salzburg), og ved en presseseance tirsdag eftermiddag om det netop lukkede transfervindue var Bjørnebye godt tilfreds med at have holdt sammen på truppen.
Men over tid er det en erklæret målsætning for AGF og Bjørnebye, at man vil blande sig i den salgsfest, FC København, FC Nordsjælland, ogFC Midtjylland har i disse år.
Og den norske AGF-chef har store roser til rivalerne i ligaen for det arbejde, der bliver leveret i begge ender af rækken, og hvor transfers for spillere som Conrad Harder, Ibrahim Osman, Orri Oskarsson og Kamil Grabara er hovedårsagen til, at Superligaen sætter ny rekord denne sommer.
– De eksempler er alle med unge spillere. Det samme gælder de tre spillere, vi solgte sidste år til priser, der hver især var en salgsrekord i klubben. Det fortæller dig noget om Superligaen, siger Stig Inge Bjørnebye.

– Jeg er virkelig imponeret over Superligaen. Og jeg må bare sige, at der er så mange gode projekter med gode planer og strategier på forretningsniveau. Man kan se de klare planer.
– Vi er ved at bygge noget lignende, håber vi. Hvis jeg nu ser på scoutinglisterne over de klubber, der kommer til vores kampe, og så sammenligner dem med mine fem år i Rosenborg, hvor vi vandt fire mesterskaber, var i Europa fire gange og vandt pokalen tre gange. Jamen så er listerne dernede [peger ud af vinduet i retning af AGF's hjemmebane] klart mere imponerende, siger Stig Inge Bjørnebye.
Fokus på unge
AGF har en stamme af særdeles erfarne spillere som Jesper Hansen, Patrick Mortensen, Henrik Dalsgaard, Frederik Tingager og Nicolai Poulsen, der trækker AGF's gennemsnitsalder op i toppen af Superligaen.
I tirsdagens interviewrunde om transfervinduet fortalte Bjørnebye, at det ikke var tilfældigt, der også kom unge spillere ind.
– Vi hentede to virkeligt erfarne spillere [Dalsgaard og Max Power]. Og så har vi hentet fem unge, hvor jeg regner Leo [Leopold Wahlstedt] med, fordi han er ung af en målmand at være. De er også investeringer.
– Hvis man vil have pengene tilbage igen fra transfermarkedet, så fungerer det sådan, at de store transfers er på unge spillere. Når man er 25, 28 eller 30 år, er det ikke store transfers længere. Jo mere, man investerer i en spiller, jo højere chance skal der gerne være for, at man kan få investeringen hjem igen. Så det er helt klart strategisk, siger Stig Inge Bjørnebye.
– Vi tømte lidt tanken sidste år i forhold til at sælge tre spillere under 22 år i det samme vindue. Der er vi stadig lidt sårbare, fordi vi ikke endnu er i en position, hvor vi bare kan gøre det hver sommer. Vi skal have opbygget vores portfolio. Se en spiller som Kristian [Arnstad], der er 20 år. Han har spillet 70 kampe for Anderlecht og er anfører på U/21-landsholdet, siger AGF-sportschefen.
Læs også historien om, at AGF er interesseret i at forlænge kontrakten med Mikael Anderson.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
City-ejer sælger klub
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
Forlænger med to Superliga-talenter
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT