ÅRHUS (Tipsbladet): Det er ikke fordi, Stig Inge Bjørnebye og AGF har bidraget ret meget til, at Superligaen ifølge Tipsbladets database denne sommer har sat salgsrekord.
Århusianerne ser tværtimod ud at være Superligaens mindst sælgende hold denne sommer sammen med oprykkeren Sønderjyske og Vejle Boldklub.
Det er i det store billede ikke er så mærkeligt, efter AGF sidste år solgte Yann Bisseck (Inter), Thomas Kristensen (Udinese) og Adam Daghim (Red Bull Salzburg), og ved en presseseance tirsdag eftermiddag om det netop lukkede transfervindue var Bjørnebye godt tilfreds med at have holdt sammen på truppen.
Men over tid er det en erklæret målsætning for AGF og Bjørnebye, at man vil blande sig i den salgsfest, FC København, FC Nordsjælland, ogFC Midtjylland har i disse år.
Og den norske AGF-chef har store roser til rivalerne i ligaen for det arbejde, der bliver leveret i begge ender af rækken, og hvor transfers for spillere som Conrad Harder, Ibrahim Osman, Orri Oskarsson og Kamil Grabara er hovedårsagen til, at Superligaen sætter ny rekord denne sommer.
– De eksempler er alle med unge spillere. Det samme gælder de tre spillere, vi solgte sidste år til priser, der hver især var en salgsrekord i klubben. Det fortæller dig noget om Superligaen, siger Stig Inge Bjørnebye.

– Jeg er virkelig imponeret over Superligaen. Og jeg må bare sige, at der er så mange gode projekter med gode planer og strategier på forretningsniveau. Man kan se de klare planer.
– Vi er ved at bygge noget lignende, håber vi. Hvis jeg nu ser på scoutinglisterne over de klubber, der kommer til vores kampe, og så sammenligner dem med mine fem år i Rosenborg, hvor vi vandt fire mesterskaber, var i Europa fire gange og vandt pokalen tre gange. Jamen så er listerne dernede [peger ud af vinduet i retning af AGF's hjemmebane] klart mere imponerende, siger Stig Inge Bjørnebye.
Fokus på unge
AGF har en stamme af særdeles erfarne spillere som Jesper Hansen, Patrick Mortensen, Henrik Dalsgaard, Frederik Tingager og Nicolai Poulsen, der trækker AGF's gennemsnitsalder op i toppen af Superligaen.
I tirsdagens interviewrunde om transfervinduet fortalte Bjørnebye, at det ikke var tilfældigt, der også kom unge spillere ind.
– Vi hentede to virkeligt erfarne spillere [Dalsgaard og Max Power]. Og så har vi hentet fem unge, hvor jeg regner Leo [Leopold Wahlstedt] med, fordi han er ung af en målmand at være. De er også investeringer.
– Hvis man vil have pengene tilbage igen fra transfermarkedet, så fungerer det sådan, at de store transfers er på unge spillere. Når man er 25, 28 eller 30 år, er det ikke store transfers længere. Jo mere, man investerer i en spiller, jo højere chance skal der gerne være for, at man kan få investeringen hjem igen. Så det er helt klart strategisk, siger Stig Inge Bjørnebye.
– Vi tømte lidt tanken sidste år i forhold til at sælge tre spillere under 22 år i det samme vindue. Der er vi stadig lidt sårbare, fordi vi ikke endnu er i en position, hvor vi bare kan gøre det hver sommer. Vi skal have opbygget vores portfolio. Se en spiller som Kristian [Arnstad], der er 20 år. Han har spillet 70 kampe for Anderlecht og er anfører på U/21-landsholdet, siger AGF-sportschefen.
Læs også historien om, at AGF er interesseret i at forlænge kontrakten med Mikael Anderson.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
VM-LIVE: Henter træner i Tottenham
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Officielt: Kent Nielsen ny assistent for Danmark
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
TransferLIVE: Vender retur til Brøndby
NYHEDER
Riemer jubler: ‘Kent Nielsen er en stor kapacitet’
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
TIPSBLADET SPECIAL