ÅRHUS (Tipsbladet): Det er ikke fordi, Stig Inge Bjørnebye og AGF har bidraget ret meget til, at Superligaen ifølge Tipsbladets database denne sommer har sat salgsrekord.
Århusianerne ser tværtimod ud at være Superligaens mindst sælgende hold denne sommer sammen med oprykkeren Sønderjyske og Vejle Boldklub.
Det er i det store billede ikke er så mærkeligt, efter AGF sidste år solgte Yann Bisseck (Inter), Thomas Kristensen (Udinese) og Adam Daghim (Red Bull Salzburg), og ved en presseseance tirsdag eftermiddag om det netop lukkede transfervindue var Bjørnebye godt tilfreds med at have holdt sammen på truppen.
Men over tid er det en erklæret målsætning for AGF og Bjørnebye, at man vil blande sig i den salgsfest, FC København, FC Nordsjælland, ogFC Midtjylland har i disse år.
Og den norske AGF-chef har store roser til rivalerne i ligaen for det arbejde, der bliver leveret i begge ender af rækken, og hvor transfers for spillere som Conrad Harder, Ibrahim Osman, Orri Oskarsson og Kamil Grabara er hovedårsagen til, at Superligaen sætter ny rekord denne sommer.
– De eksempler er alle med unge spillere. Det samme gælder de tre spillere, vi solgte sidste år til priser, der hver især var en salgsrekord i klubben. Det fortæller dig noget om Superligaen, siger Stig Inge Bjørnebye.

– Jeg er virkelig imponeret over Superligaen. Og jeg må bare sige, at der er så mange gode projekter med gode planer og strategier på forretningsniveau. Man kan se de klare planer.
– Vi er ved at bygge noget lignende, håber vi. Hvis jeg nu ser på scoutinglisterne over de klubber, der kommer til vores kampe, og så sammenligner dem med mine fem år i Rosenborg, hvor vi vandt fire mesterskaber, var i Europa fire gange og vandt pokalen tre gange. Jamen så er listerne dernede [peger ud af vinduet i retning af AGF's hjemmebane] klart mere imponerende, siger Stig Inge Bjørnebye.
Fokus på unge
AGF har en stamme af særdeles erfarne spillere som Jesper Hansen, Patrick Mortensen, Henrik Dalsgaard, Frederik Tingager og Nicolai Poulsen, der trækker AGF's gennemsnitsalder op i toppen af Superligaen.
I tirsdagens interviewrunde om transfervinduet fortalte Bjørnebye, at det ikke var tilfældigt, der også kom unge spillere ind.
– Vi hentede to virkeligt erfarne spillere [Dalsgaard og Max Power]. Og så har vi hentet fem unge, hvor jeg regner Leo [Leopold Wahlstedt] med, fordi han er ung af en målmand at være. De er også investeringer.
– Hvis man vil have pengene tilbage igen fra transfermarkedet, så fungerer det sådan, at de store transfers er på unge spillere. Når man er 25, 28 eller 30 år, er det ikke store transfers længere. Jo mere, man investerer i en spiller, jo højere chance skal der gerne være for, at man kan få investeringen hjem igen. Så det er helt klart strategisk, siger Stig Inge Bjørnebye.
– Vi tømte lidt tanken sidste år i forhold til at sælge tre spillere under 22 år i det samme vindue. Der er vi stadig lidt sårbare, fordi vi ikke endnu er i en position, hvor vi bare kan gøre det hver sommer. Vi skal have opbygget vores portfolio. Se en spiller som Kristian [Arnstad], der er 20 år. Han har spillet 70 kampe for Anderlecht og er anfører på U/21-landsholdet, siger AGF-sportschefen.
Læs også historien om, at AGF er interesseret i at forlænge kontrakten med Mikael Anderson.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
NYHEDER
Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr
MEDIE
Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva
Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er sensationel’
NYHEDER
FCK starter op uden tre spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Ambæk forlænger med Brøndby
Teaser han for Brøndby-transfer?
TOPNYHED
Lothar Matthäus fælder dom over Danmark
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
MEDIE
Her er Manchester Uniteds transferønskeliste
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
TOPNYHED
Ingen aktuelle forhandlinger med FCK
Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF!
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
TOPNYHED
Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads
MEDIE
‘Usandsynlig genopstandelse’
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
TOPNYHED
Tvivler på transferbonanza i Brøndby
TRANSFER
Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’
TOPNYHED
Vil have stjernetræner til Tottenham
MEDIE
Liverpool-spiller i chokskifte?
FANKLUBBEN
Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
MEDIE
Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
TOPNYHED
I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’
INTERVIEW
Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
Celtics krise forværres
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
TRANSFER
Philadelphia Union forhandler om dansker
MEDIE
På vej til storklub
MEDIE
Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht
NYHEDER
Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton
Aston Villa sejrer og fastholder topplacering
NYHEDER
Cykelstjerne opereret efter styrt i sne
NYHEDER
Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år
NYHEDER
Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp
TOPNYHED
Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter
NYHEDER
Frank spår bedre tider for enden af skidt periode
NYHEDER
Milan tager arbejdssejr på Sardinien
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Gudinde i Bergamo
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
MEDIE
Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk
TOPNYHED