Trods en fin præstation i Parken måtte SønderjyskE i går tage til takke med et nederlag på 0-1, da klubben spillede første af to semifinaler i pokalturneringen mod FC København.
Undervejs i kampen var sønderjyderne godt med i kampen, men flere gange følte spillerne sig bortdømt af dommer Mads-Kristoffer Kristoffersen. Dagen derpå er SønderjyskE’s sportschef Ole Nielsen stadig påvirket af kampforløbet, hvor sønderjyderne ifølge sportschefen fik flere kendelser imod sig.
– Jeg må sige, at dommerpræstationen var under al kritik. Vi sad med den opfattelse under kampen, og det er kun blevet bekræftet efter vi har set kampen igen på DVD, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk.
Han fremhæver flere situationer, hvor han mener, at dommeren dømte til fordel for FC København.
– Jeg tænker på en masse kendelser. Der var både et straffespark i første halvleg og i anden halvleg, der ikke blev dømt. Vi skulle have haft et krystalklart straffespark, da en af FC Københavns spillere parerede bolden med hånden et godt stykke over hovedet. Det var ikke en naturlig position at have hænderne.
– Derudover var der flere episoder: Quincy Antipas blev fløjtet forkert offside i en oplagt scoringschance, Ragnar Sigurdsson begår et frispark, der var til rødt kort og Dame N’Doye rammer vores spillere med en albue i hovedet tre gange, siger Ole Nielsen.
Hallgrimur Jonasson var en af de spillere, der blev ramt i hovedet af Dame N’Doyes albue. SønderjyskE fik frispark i situationen, men da Jonasson appellerede for et gult kort til Dame N’Doye, fik han selv en advarsel af dommer Mads-Kristoffer Kristoffersen.
– Det hører ingen steder hjemme, for det kan ikke passe, at man skal have gult kort for en spontan reaktion. Det viser en dommer, der er uden klasse og format, når han ikke tør dømme imod FCK, siger Ole Nielsen, der dog ikke vil tage nogle konsekvenser af kampen i Parken.
Læs også: ‘Mos’ sikrede FCK første sæt
– Vi kan ikke gøre noget ved det nu, men vi vil have lov til at ytre os om problemet i at en ung, uerfaren dommer bliver sat til at dømme en kamp, hvor han ikke tør dømme mod hjemmeholdet. Vi føler os i den grad bortdømt, for det var flere situationer, der kunne have ændret kampens forløb. Et straffespark i første halvleg kunne have givet os en føring, en udvisning til Sigurdsson kunne have givet os overtal og et straffepark i anden halvleg kunne have givet os en udligning, lyder det fra sportschefen.
Han mener, at Superligaens mindre hold generelt oplever dommerproblemer, når de er på besøg hos større klubber.
– Nu skal man passe på, hvad man siger, men jeg er bange for, at hvis det var sket med omvendt fortegn, så var noget af det blevet dømt. Det har ikke noget med FCK at gøre, for de gør et godt stykke arbejde og har et fint set-up. De skal ikke revses. Men der er nogle dommere, der bliver bange, når de kommer over i Parken eller på Brøndby Stadion. Så tør de ikke dømme imod hjemmeholdet. Det er vores oplevelse, siger Nielsen, der håber på, at der bliver gjort noget ved situationen.
– Jeg håber, at der er noget, som vil blive taget op. Vi er mange klubber, der arbejder benhårdt med professionelle trænere og spillere og jeg ved ikke hvad, og så kommer der en neutral opmand, der ikke kan leve op til det. Det er ikke i orden, fastslår Ole Nielsen.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Transferbombe på vej
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
OPTAKT
Kroatien – Ghana
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
OPTAKT
Panama – England
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
TRANSFER