Mens AGF-spillerne lod sig hylde med bronzemedaljerne om halsen, måtte Mustapha Bundu følge med på en videoforbindelse på storskærmen. Der sad han og så på, mens holdkammeraterne kunne fejre sæsonens store præstation.
Spilleren risikerer også at sidde ude igen, når AGF spiller sæsonens sidste opgør, der afgør, om AGF kommer i Europa efter sommeferien eller ej.
Klubbens kommunikationschef, Søren Højlund Carlsen, oplyser over for tipsbladet.dk, at Bundus skæbne fortsat er uvis.
Læs også:Stor AGF-profil har fået coronavirus
– Vi ved endnu ikke, om han når at blive clearet til kampen. Det er den sportslige ledelse ved at undersøge, siger han.
Forklaringen på uvisheden skal findes i reglerne for, hvordan en spiller, der er testet positiv, kan vende tilbage i kamp. Først og fremmest skal han isolere sig i en uge efter den positiv test. Det er i dag, tirsdag, netop en uge siden for Bundus vedkommende.
Forudsat han er symptom- og virusfri, er han i princippet fri til at indgå i træning og kamp igen. Divisionsforeningens protokol, som styrer klubbernes og Superligaens håndtering af coronavirus, anbefaler dog endnu et trin i processen.
Læs også:AGF-boss om Bundus positive test: Han var dybt overrasket
Klubberne opfordres til at kontakte det uafhængige ekspertudvalg, som Divisionsforeningen har nedsat. Det består af en speciallæge i infektionsmedicin, en overlæge med speciale i kardiologi og en overlæge med speciale i lungemedicin.
Det gjorde Brøndby IF eksempelvis, da Samuel Mraz og Simon Hedlund havde været isoleret i en uge. Udvalget anbefalede dengang Brøndby ikke at udtage spillerne før yderligere end uges kamppause. Den anbefaling efterkom klubben. Dermed missede de yderligere to kampe mod FC Nordsjælland og FC København.
AGF møder OB i Europa-playoff onsdag aften klokken 20.
Læs også:AGF-trup er atter coronafri
Læs også:FC Nordsjælland ubekymrede over Bundus positive coronatest
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Gratis adgang til Superliga-brag
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
