Steinlein åbner op om data: Statistisk kan man ikke få så mange point

FCM-direktør Claus Steinlein er opmærksom på, at det har været en usædvanlige sæson for klubben og minder om, hvordan de tidligere har håndteret den slags.



FC Midtjylland sikrede sig torsdag aften klubbens tredje mesterskab med fire runder tilbage af denne sæsons Superliga med en afstand ned til FCK på andenpladsen på 17 point. Hidtil har klubben også kunne lave et pointsnit på 2,43.

Den slags er ikke hverdagskost, og det er da også gået bedre end man kunne forvente udfra den data, som FCM bruger til deres kampe fra Smartodds, som kan fortælle dem, hvordan kampen burde være gået statistisk set.

Faktisk så meget, at det slet ikke ligger som en mulighed at samle så meget sammen over en sæson, fortæller FC Midtjyllands administrerende direktør Claus Steinlein om præstationen på den såkaldte ‘Table of Justice’.

Læs også:Priske tror på europæisk succes: Vi har spillerne til det

– Statistisk set kan du slet ikke få så mange point. Det er ligemeget, hvorvidt det er Liverpool i Premier League eller os. Når man får så historisk mange point, som vi har fået i år, så ligger man altid over i sit expected goal og expected points. Selvfølgelig gør vi også det, ligesom FCK gjorde i sidste sæson og Brøndby gjorde for to sæsoner siden, siger han og fortsætter: 

– Sådan er det altid, når man bliver mestre. Det kigger vi selvfølgelig på, men jeg vil sige, at afstanden til de andre er blevet større til de andre set over hele sæsonen. Den startede en lille smule dårligt (statistisk red.), men derefter har vi øget afstanden, og det er det, som vi holder fokus på, lyder det fra Claus Steinlein til tipsbladet.dk. 

I forhold til den omtalte sæsonstart var det med fem sejre og én uafgjort på kontoen, inden Kenneth Andersen stoppede som cheftræner i den midtjyske klub, hvorefter Brian Priske tog over i den rolle. Her viste tallene bag tilsyneladende, at det skulle være gået anderledes.

Læs også:FCM-boss: Premier League-oprykning er stor fordel for FCM

Tidligere har man kunne se, hvordan pointtallet er faldet markant sæsonen efter et mesterskab i FC Midtjylland. Derfor holder FCM-direktøren også fast i, at man ikke lader sig forføre af det resultat, som man kan aflæse i tabellen. Han minder derfor også om, hvordan man har reageret efter klubbens andet mesterskab i 2018 efter parløbet med Brøndby.

– Man skal ikke blive bange for, at vi bliver blændet af succes. I det mesterskab, som Jess (Thorup red.) vandt til klubben, kan jeg huske den e-mail, som han fik efterfølgende. Det år var vi ikke tilfredse med. Det var en sæson, hvor vi ikke synes, at det var helt fremragende i det år, hvor vi blev mestre. Vi synes faktisk, at de andre sæsoner var mindst ligeså gode, fortæller Steinlein.

Endelig peger han også på, at deres data har vist, at de har haft et hårdtarbejdende mandskab i denne sæson med en stærk defensiv. Samtidig mener han også, at offensiven har potentiale til at blive stærk, når den bliver spillet mere sammen.

Mesterskabet blev sikret efter en 3-1-sejr over netop FC København efter scoringer fra Sory Kaba, Anders Dreyer og Awer Mabil. Mohammed Daramy stod for FCK’s mål.

Læs også:FCM-anfører: Vi har været de mest kyniske
Læs også:Dreyer: Den helt rigtige beslutning at skifte til Midtjylland
Læs også:Målscorer vil blive i FCM: Jeg vil spille Champions League




Skidt nyt for Frederik Rønnow?



LIVE

TransferLIVE: Her ankommer Christian Gytkjær


Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

De henter Christian Gytkjær

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

På vej til Superligaen? 

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Uha, FC København: Taber til Hillerød

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Prisen styrtdykker

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’



Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Vallys er åben for BIF-forlængelse

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag



Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Arsenal køber Christian Nørgaard

FC København henter stortalent i Malmö FF

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Bekræfter interesse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Vil af med dansk keeper



Danmarksmester i at spotte andres talenter

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’