Ogenyi Onazi har spillet på store scener som Lazio, Trabzonspor og ikke mindst en VM-slutrunde med Nigerias landshold, men i SønderjyskE kunne han ikke komme på holdet.
I sommer skrev Haderslev-klubben en et-årig kontrakt med den 28-årige midtbanespiller, der kom til Danmark ude af form. Det var planen, at han skulle genfinde den i SønderjyskE og på sigt blive en gevinst for pokalvinderne.
Sådan gik det ikke.
Onazi spillede blot fire minutter i efteråret, og tidligere på måneden blev han og SønderjyskE enige om at ophæve kontrakten. De to parter tog en chance – og fejlede.
Læs også:Stort salg i SønderjyskE: Det siger noget om os
– Han levede til fulde op til det, vi havde talt om på forhånd. Han drøssede ud af sin erfaring til de unge, og han var meget værd på træningsbanen. Desværre fik vi ikke vippet ham over, så han blev en gevinst i kampene, og det skyldtes blandt andet, at holdet præsterede godt i efteråret. Det var ikke nemt for nogen at komme på holdet, siger SønderjyskE-sportschef Hans Jørgen Haysen til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Vi havde et håb om, at han kunne genfinde sit tidligere niveau i SønderjyskE, og det var jo også det, han selv håbede, da han skrev under. Da det så viste sig, at det ikke lå lige for, blev vi enige om at gå hver til sit igen. Det var helt stille og roligt.
I november gav Ogenyi Onazi et interview til bold.dk, hvor han blandt andet fastslog, at niveauet i dansk fodbold var lavere, end han havde regnet med, og at det var svært for ham at tilpasse sig stilen i SønderjyskE.
Hans Jørgen Haysen havde dog ikke indtrykket af en grundlæggende utilfreds nigerianer.
Læs også:Tidligere Superliga-topscorer: Jeg kan dårligt huske, hvornår jeg sidst scorede
– Jeg tror egentlig godt, han kunne lide Danmark, men der var selvfølgelig også nogle faktorer som eksempelvis vejret, der ikke lige passede så godt til ham. Rent spillemæssigt har han været vant til en lidt anderledes stil. Superligaen er en meget fysisk og taktisk liga, og det passer nogle godt, mens andre har lidt sværere ved det. Onazi tilhørte den sidste kategori, siger sportschefen.
At missionen ikke lykkedes med Onazi har ikke skræmt SønderjyskE fra at tage en lignende chance en anden gang.
– Det gør vi gerne igen. Vi brugte ikke ret meget kapital på Onazi, så det var værd at satse på, og det skal vi ikke være bange for at gøre igen. Vi har tidligere hentet spillere med de samme forudsætninger, som er blevet en succes i SønderjyskE, og sådan er det. Nogle gange lykkes man, andre gange gør man ikke, slutter Hans Jørgen Haysen.
Ogenyi Onazi har endnu ikke fundet en ny klub efter afskeden i SønderjyskE.
Læs også:Brian Priske til staben i Midtjylland: Sluk computeren
Læs også:Superliga-klub klar med dankortet: Jagter flere spillere
Læs også:FCK og FCM er helt i bund: Har givet nøglespillere færrest kampminutter
LIVE
LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
LIVE: Pludselig er de tilbage!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Så er det officielt
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
– Niels Frederiksen er en legende!
Lewandowski forlader FC Barcelona
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
OB slutter sæsonen med et nederlag
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Salah sender særlig besked
Knuser Silkeborg i afskedskamp
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
AVIS
